Diyecekler ki arkamdan Ben öldükten sonra…

kelebeğin rüyası
Kelebeğin Rüyası
-Orjinal Afiş-

“Diyecekler ki arkamdan

Ben öldükten sonra

O, yalnız şiir yazardı

Ve yağmurlu gecelerde

Elleri cebinde gezerdi

Yazık diyecek

Hatıra defterimi okuyan

Ne talihsiz adammış

İmanı gevremiş parasızlıktan”

Kış gecelerinin bence diğer bir anlamı sayısız film izlemektir. Geçmiş yıllarda “Cuma gecesi sineması” mottosuyla düzenli birer izleyiciyken, hayatın hızına bizler de yenik düştük. Yine de elimizden geldiğince adı sanı duyulmamış filmlerden çok ünlü olanlara kadar geniş bir aralıkta film listemizi tutmaya çalışıyoruz. 

Son yıllarda Türk sinemasındaki yükseliş hepinizin dikkatini çekmiştir diye düşünüyorum (hala çekmemiş olanlara da “cık cık cık” demek istiyorum).  Pek çok güzel örneğin arasından şu an hala gösterimde olan iki filmden bahsedeceğim; Hükümet Kadın ve Kelebeğin Rüyası. Bu iki filmin tek ortak noktası birer BKM filmi olmaları.

İlk olarak 22.02.13’de vizyona girmiş olan “Kelebeğin Rüyası”ndan bahsedelim… Film adını, taoist filozof Chung Tzu’nun ünlü hikayesinden almakta;  Tzu rüyasında bir kelebek olduğunu görür ve  uyandığında ise kendisini rüyasında kelebek olduğunu gören chuang tzu mu, yoksa rüyasında chuang tzu olduğunu gören bir kelebek mi olduğuna karar veremez… 

Filmden çıktığınızda ne hissedeceksiniz bilemem ama renklerinden büyüleneceğinizi garanti edebilirim. Bu noktada görüntü yönetmeninin Gökhan Tiryaki olduğunu söyler ve referans olarak “Dedemin İnsanları, Issız Adam, Karanlıktakiler, Prensesin Uykusu, Bir zamanlar Anadolu’da, Üç Maymun, İklimler, Vavien…” gibi filmleri sayarsam eminim ki bana daha çok inanacaksınız. Arka fonda Rahman Altın’ın film müzikleri size eşlik edecek.

Film, II. Dünya Savaşı döneminde Zonguldak’ta yaşayan ve genç yaşta veremden ölen şairler Rüştü Onur (Mert Fırat) ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun yaşam öyküsünü anlatıyor. O dönemde şairlerin Mehmet Çelikel Lisesinde edebiyat öğretmeni olan Behçet Necati’yi de filmin yazar ve yönetmeni olan Yılmaz Erdoğan canlandırmakta. Film 1941 yılında Zonguldak’ta başlıyor. Avrupa’da yaşanmakta olan II. Dünya Savaşı’nın Türkiye’deki etkisi “Milli Koruma Kanunu” (http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/816.html) yıllarındayız; ekmeğin karneyle dağıldığı, iş mükellefiyetinin olduğu ve veremin kol gezdiği zamanlar… Yine de o yıllarda bile var olan sınıf farkını izleyebileceksiniz.

Belki de pek çoğumuzun adını bile ilk kez duyduğu Devrekli şairler olarak anılan bu genç şairlerin hem hayatlarına dahil olacak hem de şiirleriyle tanışacaksınız. Emin olun ki edebiyattan ne kadar uzak olursan olun;

“Diyecekler ki arkamdan
Ben öldükten sonra
O, yalnız şiir yazardı
Ve yağmurlu gecelerde
Elleri cebinde gezerdi
Yazık diyecek
Hatıra defterimi okuyan
Ne talihsiz adammış
İmanı gevremiş parasızlıktan” diyen Muzaffer Tayyip Uslu da

 

“Payıma düşen toprak parçası 
Senin de payına düşer 
Ayrılık gayrılık yok 
Ölüm nefesinde nasıl olsa 
Amma henüz vakit erken 
Daha gün 
Karşı apartmanın balkonunda 
Dur bakalım hele 
Ben salata satayım 
Şair Leyla Sokağı’nda 
Sen gene koş 
Bez fabrikasındaki 
Tezgahının başına 
Ölüm içimde 
Ölüm dışımda 
Ölüm talihsiz aşımda 
Ölüm kuru başımda 
Teselli benim gözyaşımda” diyen Rüştü Onur da daha yakın gelecek sizlere…

Diğer filmimiz yine gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan “Hükümet Kadın”… 

Hükümet Kadın -Orjinal Afiş-
Hükümet Kadın
-Orjinal Afiş-

 

Filmin yazar,yönetmen ve oyuncusu olan Sermiyan Midyat’ın filmed babaannesini anlatmaktadır. 8 çocuklu Midyatlı sıradan bir kadın olan Xate’nin hayatı, Midyat Belediye Başkanı kocasının başına gelenlerle değişiyor okuma yazması olmayan Xate Midyat Belediye Başkanı oluyor. Onca güçlüğe ve rekabete rağmen hükümet gibi kadın Xate, işleri elinin hamuru ile çözmenin yolunu her seferinde buluyor. Ancak Midyat’ta henüz kimse farkında olmasa da tüm ülke için hayat eskisi gibi değil aslında.

Bu filmde herşeyden önce Xate’yi canlandıran Demet Akbağ’ın adını anmak gerekiyor. Çünkü filmi izleten temel şeylerden biri onun muhteşem oyunculuğu. Bir komedi filmi olarak bakarsanız belki kahkahalara boğulmayacaksınız ama ülkemizdeki düzene ve çalışma mantığına dair muhteşem tespitler göreceksiniz. 
Adı anılması gereken diğer isimler saç-makyaj tasarımda Suzan Kardeş ve filmin müziklerinde Cem Yıldız.

http://tr.wikipedia.org

http://www.kelebeginruyasifilm.com/

http://www.hukumetkadin.com/

 

 

HAZIRLAYAN:

Dr. Gülen GÜL NİFLİOĞLU
Dr. Gülen GÜL NİFLİOĞLU

 

 

Dr.Gülen GÜL NİFLİOĞLU

Hekimlerin Sosyal Medya Platformu Kültür ve Sanat Bölümü Başkanı

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Patoloji ABD Asistanı

gulen.gulnifliogluiletişimden ulaşın

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading..