Kategoriler
Haberler

Bir Mektup… Bunları Neden Hakettik?

Ben, bir asistan hekimim. Sadece hekimlerin hakları için değil, vatandaşın sağlık hakkı için de düşünüyorum, çalışıyorum. Doğru olanı yapmak istiyorum.
Nedense, sosyokültürel düzeyi en düşük olanından en yüksek olanına kadar derdimi anlatamıyorum ülkemin insanına.
 
Kadıköy’de, ” Sağlık haktır, satılamaz” ,”Herkese ücretsiz sağlık hizmeti” diye bağıra bağıra yürürken beyaz önlüğümle, yanımdan geçen bir adam ”Siz hiç konuşmayın, parayı götürüyorsunuz”dediğinde; orda dur, diyorum içimden.Bir yerde yanlış birşeyler var.
Elimde olmayan aksaklıklar yüzünden biri, hastane koridorunda ” senin paranı ben veriyorum, eşşek gibi bakacaksın bana” dediğinde;
tuvalete bile zor giderken, yemek için ara vermeden hasta bakmaya devam ederken, 20 dk. bekledi diye karşıma geçip küfreden adamı görünce;
” benim bir suçum yok ki bana niye bağırıyorsun” dediğimde kadının birinin,” sus, saçını başını yolarım senin” diye çıldırmasını, yanındaki adamın hemen bana vurmak niyetiyle üstüme yürümesini yaşayınca ”dur bakalım” diyorum.
Biz bunları haketmek için ne yaptık acaba?
 
Sadece uzmanlık eğitimi için (asistanlık sürecinde, yani araştırma görevlisi olarak) yapmamız gereken rotasyonları yapamadığımızı söyledik; eğitim hakkımızı talep ettik diye tembel ilan edildik, yaramaz çocuklarmışız gibi cezalandırmaya çalıştı amirlerimiz bizi. İnsan gibi muamele görmek istiyoruz; hakaret, küfür işitmek istemiyoruz; kölelik etmek istemiyoruz dedik diye bazı saygıdeğer büyüklerimiz tarafından saygısız ilan edildik. Tabip Odamızın onur kurulu bile uğradığımız kötü muamelenin kanıtlarını sunamadığımız için amirimize birşey deme gereği duymadı. Başımıza türlü türlü zorluklar çıktı hepsinin üstüne. Ablalarımız abilerimiz ” Biz de geçtik bu yollardan, böyle olur bu iş!” diyorlar. ” Biz birşey yapmadık bu düzenin değişmesi için, bugünlere geldik. Siz de hiçbir şey yapmayın, yapamazsınız. Böyle gelmiş böyle gider” diyorlar. Bütün bunları haketmek için nerde yanlış yaptık acaba?
 
Diyorlar ki ”Her meslek grubunda pek çok güçlük var. Sadece siz doktorlar mı zor koşullarda çalışıyorsunuz? Herkes aynı durumda. Öyleyse herkes koşulların düzelmesi için, insan hakları için, sesini duyursun! ”Kendimden başka hiçkimse umrumda değil” dedik mi acaba biz?
Biliyor musunuz acaba bizden önceki hekimler ve biz nerde yanlış yaptık?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.