Kategoriler
Haberler

Flaş Gelişme… Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Asistan Hekimler Ayaklandı !!!

Antalya 31.03.2011- Akdeniz Üniversitesi Hastanesi araştırma görevlileri, çalışma şartları ve sürelerinin düzeltilmesi istemiyle hastane önünde eylem yaptı.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi A Blok önünde toplanan araştırma görevlileri, ”Nöbet sonrası izin istiyoruz”, ”Çalışma saatleri azaltılsın”, ”Angaryalar son bulsun” şeklinde sloganlar atarak Acil Servis önüne kadar yürüdü. Araştırma görevlilerine bazı öğretim üyeleri ile vatandaşlar da destek verdi. 

     Araştırma görevlileri adına basın açıklamasını okuyan Aslı Bilekdemir, sağlık hizmetinin sağlıklı hekimlerce verilebileceğini belirtti. Yasalarla belirtilen haftalık çalışma süresinin 40 saat olmasına karşın kendilerinin çalışma sürelerinin haftada 100 saati bulduğunu ifade etti.
     Bilekdemir, açıklamalarına şöyle devam etti:

     ”En büyük sorunumuz nöbet sonrası izin hakkımızın olmayışı. Nöbetten çıkıp tekrar hastalarla ilgileniyoruz. Kesintisiz 33 saat çalışan bir insanın hata yapmayacağı garantisini kim verebilir ki? Bizler ne bu şekilde uzun süre çalışarak insanlıktan çıkmak, ne de böylesine yorgun, uykusuz ve hata yapmaya müsaitken, hastamıza müdahale etmek istiyoruz. Serviste, ameliyathanede, acil serviste, anjiyografide ve bulunduğumuz her yerde göz kapaklarımıza karşı savaşırken hata yapmaktan korkuyoruz. Bizim hatamız sizin ölüm sebebiniz olabilir. Bu yüzden nöbet sonrası izin, yalnızca hekim hakkı değil, insanlık hakkıdır’

     Eğitim saatlerinin çalışarak geçtiğini de belirten Bilekdemir, ”Yoğun hasta bakımından dolayı eğitimimize yeterince zaman ayıramıyoruz. Eğitim saatlerimiz öğle yemeği saatlerine denk getiriliyor. Yemek yemek ve dinlenmek için ayrılan süremiz bile elimizden alınmaktadır. Eğitimimizin uygun mesai saatlerinde olmasını istiyoruz. Öğle aralarında yarı uyur vaziyette, öğleden sonra hastalarımızı nasıl yetiştireceğiz kaygısıyla eğitim almak istemiyoruz” diye konuştu.

     Bilekdemir, günlük 40-50 olan hasta sayısının 15-20’ye düşürülmesini, görev tanımlarının net olarak yapılarak kurullarda oy kullanma hakkına sahip olmayı, bir kısım uzman doktorun kişilik haklarını rencide edici tavırlarını sonlandırmasını, insani şartlarda, kolay ulaşılabilir ve kaliteli yemek ve istihdam sorununun çözülmesini istediklerini de sözlerine ekledi.

HABER KAYNAĞI: MEDİMAGAZİN ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.