Kategoriler
Haberler

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Asistan Hekimlere Yönelik Açıklamada Bulundu

TRT HABER/ TARİH: 05.03.2011 / SAAT: 20:00 / SÜRE: 00:18:00“HABERLER”  

SUNUCU– Evet, bu performans kriteri de çok tartışmalı noktalar da.

SAĞLIK BAKANI RECEP AKDAĞ– Bakın dikkat edin, önemli nokta ne yani? Eskiden de muayenehanecilik ya da hastanenin içindeki muayenehanecilik öyle diyelim yani sistem böyle çalışıyordu çünkü, yine bir performansı gerektiriyordu. Yani size vatandaş gelecek para ödeyecek, kazancınız buna göre şekilleniyordu. Eğer vatandaş ödemezse kazancınız daha az olur, öyle değil mi? Orada bir performans var. Vatandaş verdiği zaman performansa evet, devlet verdiği zaman performansa hayır dersek vatandaşa çok haksızlık yapmış oluruz. Biz bir sosyal devletiz. AK Parti olarak bu sosyal devletin gereklerini yerine getirmeye de devam edeceğiz. Yani biz vatandaşımızı sağlık gibi önemli bir alanda parayla sağlığı arasında tercih yapacak bir duruma bırakamayız. Bu millet neler çekti Aslı Hanım, neler çektik. Yani yakınınız, eşininiz hastalanacak, Allah korusun kanser olacak, ne bileyim bir kadın özellikleriyle ilgili bir hastalığı olacak, neyiniz varsa satacaksınız, savacaksınız, ona bir hizmet almaya çalışacaksınız. Böyle sağlığımızı piyasanın şartlarına terk edemeyiz. Ama tekrar söylüyorum meslektaşların hukukunu mutlaka koruyacağız, zaten şu andaki hükümler bunları ihtiva ediyor. Bakın özellikle asistanlarımız, özellikle üniversite hastanesinde asistanlarımız yıllarca çok sıkıntı çektiler. Doğru dürüst ek ödeme alamazlar.

SUNUCU– Evet hala da çalışma koşullarından şikayetçi asistanlar.

SAĞLIK BAKANI RECEP AKDAĞ– Ondan sonra efendim nöbet paraları son derece yetersiz. Şimdi bunları Tam Gün Yasasında düzeltiyoruz. Üniversitelerimize asistanlarına da ek ödeme verebilecek imkanlar getirdik. Kesinlikle önümüzdeki günlerde değerli asistanlarımız görecekler.

SUNUCU– Onların çalışma saatlerine yansıyan da pratikte bir çözüm sunuyor mu?

SAĞLIK BAKANI RECEP AKDAĞ– Yasa doğrudan çalışma saatleriyle ilgili değil ama, aslında çalışma saatleriyle ilgili genel hükümler var. Yani bir asistanı böyle hani öğrenmesi için belki nöbet tutturacaksanız bu kaçınılmaz bir şeydir. Ama gün aşırı nöbetler tutturmak, efendim böyle neredeyse aralıksız çalıştırmak falan bunlar doğru şeyler değil. Üniversitelerimiz bu hususta da itina göstermeliler. Yani o asistanın da hem kendisiyle ilgili hakları var, hem hastanın o asistanın verdiği hizmetle ilgili hakları var yani. Sürekli olarak bu işi saatlerce dinlenmeden yapan bir insanın yanlış yapma riski de oluşuyor. Kendisi açısından da, kötü hastası açısından da kötü. Dolayısıyla, şimdi yeni bir sisteme geçiyoruz. Karanlık bir dönemi, tarihin karanlık bir dönemini kapatıyoruz. Yani tabiri caizse bir daha geriye dönmeye çalışma, irtica çalışması gereksiz. Yanlış bir yere doğru bunu götürmeye çabalamayalım, doğruya doğru götürelim. Şuna bir defa hepimiz katılıyor muyuz? Vatandaştan devletin hastanesinde, devletin üniversitesinde para alınmaz. Devletin hastanesine gelen vatandaş aslında devletin hastanesi, devletin üniversitesi diyoruz ama, bu milletin hastanesidir, milletin üniversitesidir, halkındır bunlar. Ben kendi vergilerimle ya da kendi primlerimle oluşturulmuş olan bir hastaneye geleceğim, orada çalışanların maaşlarını devlet öder ya da ek ödemeleri sigortadan ödenen paralarla karşılanırken ben neden cebimden para ödeyeyim? Bunu biz halkımıza reva göremeyiz. Bunu değiştireceğiz, değiştirdik.

Mesela biz asistanlarımızın nöbet ücretlerini artırdık. Ondan sonra asistanlarımıza ek ödeme verilmesinin -özellikle üniversitelerde- önünü açtık. Üniversitelerde, özellikle üniversite hastanelerinde asistanlarımız, ki bütün bu işin büyük yükünü çekenler onlardır biliyorsunuz, büyük çileler çektiler yıllarca. Yani o kadar kötü bir sistem kurulmuş durumdaki birçok nöbet tutturulur onlara, bütün işler sırtlarına yıkılır, ondan sonra doğru dürüst nöbet parası ödenmez, işte ek ödemeleri yetersiz kalır, bunları önümüzdeki günlerde mutlaka ortadan kaldıracağız. Bu Tam Gün Kanunu’nun da bize verdiği fırsatlar var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.