Kategoriler
Haberler

Çok Önemli Bugünkü Ege Tıp Olayı !!!!

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Asistan Hekimlerinden Bugün Ameliyathane’de Yaşanan Olaylarla İlgili Basın Açıklaması

Lütfen Herkes Paylaşsın…

Basına ve Kamuoyuna,

19 Nisan 2011 günü başta Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ve Türk Tabipler Birliği olmak üzere 10 sağlık örgütünce alınan karar gereği; tam gün yasasını, performansa dayalı ücret sistemini protesto etmek ve özlük haklarımızın korunmasını talep etmek amacı ile Ege Üniversitesi sağlık çalışanları olarak iş bırakma eylemine katıldık.

2 günlük grevimizin ilk günü ile ilgili İhlas Haber ajansı tarafından yapılan haberde asistanlar tarafından polikliniklere girilmiş, ameliyathane basılmış, acil karaciğer nakli yapan hekimler ameliyathaneden çıkartılmaya çalışılmış, beyaz önlüklerimizle katıldığımız eylemde dev kabinlerle müzik yayını yapılarak hastaların durumu göz önünde bulundurulmamış ve vatandaşların hastane bahçesinden kaçırılmış olduğu iddia edilmektedir.
Oysa ki, eylem alanımız hastane bahçesinin hasta bakım alanlarına en uzak noktasında seçilmiş, fiziksel olarak çok daha uygun alanlar kullanılabileceği halde, hasta ve hasta yakınlarına rahatsızlık vermemek adına bu alan eylem alanı olarak belirlenmiştir.

Greve katılan tüm diğer hastanelerde olduğu gibi hastanemizde de, meslek örgütlerimiz tarafından alınan karar gereğince yapılan grevimize katılımı sağlamak için tüm klinikler dolaşılarak greve katılamayan arkadaşlarımız eylem alanına davet edilmiştir. Bu sırada genel cerrahi ameliyathane önünde de alkışlarla içeride bulunan, g(ö)revimize katılmak isteyen arkadaşlar eylem alanına davet edilmiş, ameliyathaneye kesinlikle girilmemiş, hiç kimsenin dışarı çıkması için baskı yapılmamış, ameliyatın sonlandırılması gibi bir talepte asla bulunulmamıştır.

Ameliyathaneler önünde asistan hekimlerle konuşan hocamız ameliyathaneden çıkmamış dışarıdan içeriye giriyorken duruma dahil olmuştur. Yani hocanın içerdeki ameliyatı keserek dışarı çıkmak zorunda kaldığı diğer tüm iddialar gibi doğruyu yansıtmamaktadır.

Ayrıca bilindiği üzere Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde 2 senedir karaciğer transplantı ameliyatları yapılmıyorken, yalnızca geçen hafta tek bir vaka bu ameliyata alınmıştır. Dolayısı ile o sırada içeride karaciğer transplantı ameliyatı yapılmamaktadır.

Ayrıca grevimiz süresince herhangi bir hastanın mağdur edilmemesine özen gösterilmiştir; çocuk ve erişkin acil servisimiz, yoğun bakımlarımız ve onkoloji hastanemiz normal şekilde hizmet vermeye devam etmiş, tüm acil ve kritik hastalar olması gerektiği şekilde sağlık hizmeti almıştır. Zaten hasta ve hasta yakınlarımız eylem alanında yanımızda, bizimle omuz omuza, mücadelemize ortak olmuşlar; sağlık sistemine olan güvensizliklerini bizimle haykırmışlardır.

Sağlık çalışanlarının bu onurlu gününde; mücadelemizi kırma amacına yönelik sorumsuzluk örneği habercilik anlayışını kınıyoruz.

Sağlık çalışanlarını halka kırdırmaya çalışan aciz bir algıyla bu tarz haberler yaratan yandaş gazetecilerin her şeyden önce kendi meslek onurlarına gölge düşürdüğüne inanarak İhlas Haber ajansının derhal bu haberi geri çekmesini ve yapılan bu yalan/yanlı haberden dolayı Ege Üniversitesi Hekimleri başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarından özür dilemesini, aksi takdirde kendileriyle ilgili yasal haklarımızı kullanacağımızı bildiriyoruz.

Yaşasın Grevimiz

Yaşasın onurlu direnişimiz

“Çok Önemli Bugünkü Ege Tıp Olayı !!!!” için 13 yanıt

bizler için gece gündüz demeden çalışan sağlık çalışanlarının hakları hiçbir zaman ödenemez.grevlerini destekliyorum.

Bir basın mensubu olarak bugün bu haberi -iftirayı- gördüm ve çalıştığım kurumda haberini yapmadım… Görevi hayat kurtarmak olan doktorların bu kadar sorumsuz olabileceklerine hiç ihtimal vermedim çünkü! Tahminimde yanılmadığımı bu açıklamanızla gördüm. Sözkonusu ajans İHA olunca zaten durup bir düşünmek, haberlerini de teyit etmek gerekiyor zaten… Hem arkaplanı hem de bu tip vukuatları daha önce de gerçekleştirmesi itibariyle hiç güvenilmez bir ajans… Bilinçli ve sorumlu haberciler olarak eyleminizi yürekten destekliyoruz, yanınızdayız! Biz de kendi üzerimize düşeni yapıyoruz! Mücadeleye devam!

Sağlık çalışanlarımızın bu onurlu direnişini,11 yıllık bir koroner arter hastası olarak sonuna kadar destekliyorum.yandaş basın diye tanımlanan sözde basın organlarından daha başka saldırıları da ibretle izliyor vu bu grev kırıcıları şiddetle kınıyorum.

hastalarımızın bizlere destek olması onlara verdiğimiz hizmetin haklarını sonuna kadar helal ediyoruz. sizler böyle arkamızda olduğunuz sürece hepimiz daha güzel günler göreceğiz.

Sağlık çalışanı olmayan vatandaşlarımız tarafından hor görülmeye, para delisi,insan hayatına önem vermeyen, açgözlü yaratıklar olarak lanse edilmeye o kadar alışmışım ki, burada sağlık çalışanı olmayan insanların,sizlerin bizlere verdiği bu destek, bizlere verdiğiniz önemi anlattığınız 3-5 kelime bile bana bu mesleğin ne kadar asil bir meslek olduğunu,doktor olmakla doğruyu yaptığımı bir kez daha ispatladı, tüylerim diken diken oldu, insan sağlığı için varımızla yoğumuzla çalışıyorduk, sağolun, bu desteğiniz ile hiç durmadan bu yolda devam edebilme gücü kazanıyorum, iyi ki varsınız.

İnsanlara hizmet vermek için insanüstü çabalarını bizlerden esirgemeyen tüm sağlık emekçilerine minnet duygularımızla, mücadelelerinde destek veriyoruz.Asılsız haberlerle, bu haklı
direnişe gölge düşürmeye çalışan yandaş basını insafa çağırıyoruz….

CANI GÖNÜLDEN BU HAKLI EYLEMİNİZ DESTEKLİYORUM….BİZİM İÇİN HER TÜRLÜ FEDAKARLIĞI YAPAN SAĞLIK ÇALIŞANLARIMZIN YANINDAYIZ.

Hastaları özel muayeneye gelmeden ameliyat günü vermeyen doktorlar yüzünden çıkan bu tam gün yasasını sonuna kadar destekliyorum. Ülkemiz şartlarında hiç kimse aylık 50.000 liranın altında kazandığında bu ay işler kötü geçti diyemez. Doktorlar can kurtarıyor olabilir, buna saygım sonsuz, ama kimsenin canı üzerine de pazarlık yapamaz.
Madem siz can kurtardığınız için aylık 50.000 liranın üstünde kazanmanız özlük hakkınız, sizin o kadar kazanmanız için sizi eğiten öğretmenlerin ve sizin muayenelerde rahatça çalışmanız için sizi koruyan güvenlik güçlerinin sizden daha fazla kazanması gerekir.
Tam gün yasasına HEP DESTEK TAM DESTEK.

nasıl dolmuşsunuz bize karşı? bu nasıl bir nefrettir? kim 50 000 liradan bahsetti? kimin ağzından böyle bir rakam çıktı?
Çok şükür ki sizin gibi değiliz. Hasta yakını ile tartışsak bile hastayı mağdur etmiyoruz. Sizin gibi sapla samanı karıştırmıyoruz. Çok şükür ki sizin gibi kimsenin gazına gelmiyoruz kendi aklımızla doğruyu yanlışı ayırt edebiliyoruz. Ya sizin gibi olsaydık hastaların durumu nice olurdu kim bilir.

bu ülkede son 8 yılda kaç tıp mensubu saldırıya uğramış bi dökelim isterseniz Fatih bey. Evet Hep destek Tam destek ama ormanları kesip villalar yapanlara, ülkenin özkaynaklarını yandaşlarına peşkeş çekenlere, Tekel işçilerine demokratik! davrananlara (uzar gider), adil olmayana değil. Parti şovanistiğini bırakın da biraz insaf edin insaf

biz doktorların halkın gözünde karalanma çabası hükümet tarafından bir süredir zaten yapılmakta idi.ama işin içine basının da girmesiyle olay daha çirkin ve önüne geçilemez bir boyut kazandı.ben bile haberi izlerken durup bir düşündüm,gerçekten böyle olmuş olabilir mi diye.6 sene eğitim aldığım hastane,birebir tanıdığım asistan-uzman doktorlar olmalarına rağmen..bu kadar ikna edici olabildikleri,bir olayı çarpıtmayı bu kadar güzel başarabildikleri için kendilerini canı gönülden tebrik ediyorum.bu da bir meziyet nihayetinde…

Yazıktır bu gençler millet kız tavlarken kafelerde cirit atarken onlar sabahlara kadar ders çalışıyorlar en ağır eğitimi alıyorlar 32 saat çalışılır mı uykusuz asistanları çalıştırıyorlar…Bu kadar emeğe saygısızlık olur mu özel hastanelerin köleleri yapmak isteniyor bu insanlar doktor değilim, olamadım yetmedi puanım ama bu zulümu haketmiyorlar…Var tabi içlerinde paragözler ama hangi meslekte yok ki öğretmenler şakır şakır ders veriyor kendi öğrencilerine kimse ses çıkarmıyor?Sonuna kadar destekliyorum hekimlerimizi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.