Kategoriler
Haberler

DESTEK MESAJLARI BIZE YAZIN YAYINLAYALIM !!!

SADECE BiR KISMI….
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Asistan Hekimleri
Saygıdeğer Meslektaşlarım

Nicedir süren emek sömürüsüne karşı olan bu tutumunuzu yürekten destekliyorum. Sizler, vermekte olduğunuz mücadele ile sadece kendi haklarınızı savunuyor değilsiniz. Aynı zamanda, diğer tüm asistan hekimlere de ilerici bir örnek olmaktasınız. Umarım -ki öyle olacağına inanıyorum- bu eylemliliğiniz dalga dalga tüm şehirlere, tüm hastanelere yayılır.

Aşırı iş yükünün altında ezilen ve buna rağmen düşük maaşları ile geçim sıkıntısı çeken biz asistan hekimler, şimdiye dek bu sıkışıklığımıza çözüm ürettiğimizi sanarak sisteme türlü türlü tavizler verdik. Çalıştığı hastanede sayısız nöbet tutan arkadaşlarımız, özel hastanelerde de kaçak nöbetler tutmak zorunda kaldı. Kimi arkadaşlarımız gecelerini çeviri yapmakla geçirdi. Geçinebilmenin yollarını ararken yaşadığımızı unutur olduk. İş üreten robotlar haline geldiğimizi göremedik. Taviz tavizi kovaladı, mutsuzluğumuz aile ilişkilerimizi, sosyal hayatımızı etkiler oldu. Çoğumuz anti-depresanlara sarıldı, bazı meslektaşlarımız malesef intihar etti.

Ama artık uyanıyoruz; kendimizi değil, bu sistemi harcamanın ve hatta öldürmenin vakti geldiğini anlamış bulunuyoruz.

Asistan hekimlerin Türkiye genelinde el ele verme vakti gelmiştir; geçmektedir!

Siz Dokuz Eylül Tıp Fakültesi Asistan Hekimleri, bu süreci hızlandırdığınız için kendinizle GURUR DUYUN.
Sonsuz saygı ve sevgilerimle…

Dr. M.Ali Malkoç

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakütesi
Adli Tıp Anabilim Dalı

***********

Tüm düşünceleri eğitim, hastaları ve insanca yaşamak olan mesleki onurlarını geri kazanmak isteyen bu uğurda onurlu mücadelesine devam eden Dokuz Eylül Üniversitesindeki  meslektaşlarımızın yanındayız.İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Asistanları : Dr Serdar Çulcu, Dr Ezgi Altınsoy, Dr M.Mehdi Deniz, Dr Abdullah Cerit

*************

 İZMİR’İN SAĞLIK EMEKÇİLERİ, ASİSTAN ARKADAŞLARIMIZ!!!

İstanbul Tabip Odası Asistan Hekim Komisyonu olarak İstanbul’daki tüm asistanlar adına bu haklı ve onurlu mücadelenizde hepinizi selamlıyoruz!

İstanbul, Ankara ve İzmir’den yükselen asistan hareketinin yarattığı ivme inanıyoruz ki kısa sürede tüm yurttaki asistanları ve diğer meslektaşlarımızı saracaktır.
Çalışma yaşamımızın henüz başında karşımıza çıkan tüm bu olumsuzluklar artık bizleri geleceğimize, mesleğimize daha sıkı sarılmaya itiyor. Asistanlığın geçici bir süreç olduğu, ne kadar sıkıntı çekilirse çekilsin uzman olunca her şeyin daha güzel olacağı yanılsaması artık son bulmuştur. İşte bu yüzdendir ki biz asistan hekimlerin bu onurlu mesleği zedelemeye, karalamaya çalışanlara dur deme zamanı gelmiştir.

Aralıksız 33 saat çalışmaya,
Haftada 120-130 saat mesai yapmaya,
Nitelikli ve standart bir eğitim almadan çalışmaya,
Acillerde-polikliniklerde-servislerde şiddete uğramaya,
Mobbing’e maruz kalmaya,
Ucuz iş gücü olarak kullanılmaya,
Performans sisteminin çarkları içinde kaybolmaya artık tahammülümüz kalmamıştır.

13 Mart’ta Ankara’da toplanan onbinlerce sağlık çalışanının haykırışlarıyla dillendirilen GREV ATEŞİ İzmir’de yanmış bulunmaktadır.

Yakın zamanda tüm yurdu kaplayacak olan bu grevin öncülüğünü yapan İzmirli asistan ve sağlık emekçileri ülkemizin sağlık tarihçesinde yüz akı olarak yerini almıştır.

Unutmayın sevgili dostlar;

Bugün orada yalnız değilsiniz.
İstanbullu asistan hekimler ve tüm sağlık çalışanları haklı mücadelenizde sonuna kadar yanınızdalar.

İSTANBUL TABİP ODASI ASİSTAN HEKİM KOMİSYONU

***************

Şehirlerin sınırlarını aşan bir dalga bu..artık ülkedeki tüm asistan hekimlerin tek bir ses olduğu..kimi zaman hepimizin sesi Ankara’da, kimi zaman İstanbul..işte şimdi İzmir ! kalp atımları Dokuz Eylül’den geliyor şimdi, insanca, haklı, kuvvetli kalp atımları… tüm Türkiye’den asistanların steteskopları bu kalbin üzerinde şimdi, dinliyoruz ve duyuruyoruz herkese :

      Hastalarımızı  puan olarak görmemizi ve bir fabrikada seri üretim yapar gibi hasta bakmamızı isteyen,

      Hekimleri, sisteme en iyi uyum sağlama yolunda birbirine düşürerek iş barışını bozan,

      Eğitim hastanelerini yalnızca kar etmesi gereken kurumlar olarak tanımlayıp nitelikli eğitim almamızın önüne geçen,

       İyi hekimlik değerlerimizi sürdürmemize engel olan PERFORMANS SİSTEMİNE HAYIR !! çünkü SAĞLIK HİZMETİ İNSAN OLMAKLA GELEN BİR HAKTIR..

İzmir’den, Dokuz Eylül’den gelen güçlü sesinize ses veriyor, yanınızda olduğumuzu bilmenizi istiyoruz, insan olmanın, hekim olmanın onuruna yakışmayan bu sistemi REDDEDİYORUZ !

ANKARA TABİP ODASI ASİSTAN HEKİM KOMİSYONU

 

  

 

“DESTEK MESAJLARI BIZE YAZIN YAYINLAYALIM !!!” için 8 yanıt

Halk sağlığını tehdit eden uygulamalarla emek gücünü gaspeden vicdansızlara, bu gücü oluşturan asistan hekimlerin sesini duymayan sağırlara karşı, insanüstü çalışma temposuyla türlü fedakarlıklara katlanarak sağlık hizmeti veren Dokuz Eylül üniversitesi asistan hekim kardeşlerimizin yanındayız. Meslektaşlarımızın bu onurlu duruşunu, haklı mücadelesini destekliyoruz.
İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Asistan Hekimleri

Hekimliği bugünlere getiren, hekimlik onurunu ayaklar altına alan ve alınmasına aracılık eden, yaşları 40-60 arasında değişen, medikal olarak bilinçsiz ve duyarsız olan bir toplumu bu hale getiren hekimlere sesleniyorum; Ülkenin hekimlik konumu ve durumu tek başına bir bakanla değil sizlerin onlarca yıllık çabası ile oluşmuştur, sizlerin her durumda duyarsız oluşunuz ile bizler hep daha fazla çalışarak daha az elde ettik ve şu son durumda yaptıklarımız ve yapacaklarımızla eminim ki insanlar sizlerin Türk tıbbına son 30 yıldır kattıklarınızı (!) unutacaktır.

Asistan hekimler, abilerinin ablalarının yapamadıklarını yapıyor, biraraya gelerek tüm Türkiye’deki hekimlere örnek olarak, insafsızca yapılan uygulamalara başkaldırıyorlar.Ne hocalarımız zamanında böyle çalışmış diye, ne herkesin işine öyle geliyor diye, ne de klinik şefi ,başhekim , öğretim üyesinin istediği kanun olur diye bu düzen böyle gitmez.Türkiye’nin en parlak zekalarının bile, bu insanlık dışı eğitim alma yöntemi olan ,günaşırı veya üç güne bir nöbet(pek de farkı yok) zulmünde bir şeyler öğrenmeye, kendine zaman ayırmaya, insanca yaşamını sürdürmeye imkanları olamaz-olmuyor-olmayacak.Kölelik biteli çok oluyor , ama insafsızlık hala sürüyor.Bu yolda tüm asistan hekimlere sonsuz başarılar.

Sevgili DEÜ li Araştırma Görevlisi Arkadaşlarım,
Haklı taleplerinizi açıkça ifade ederek ortaya koyduğunuz eylemlilik sürecinizi sonuna kadar destekliyorum. Aranızda olmayı çok isterdim. Saat 11:00 de ve bundan sonra hergün kalbim sizinle birlikte atacak. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesinden birçok arkadaşımın da benim gibi düşündüğünü paylaşmak isterim. Onurlu duruşunuzun haklı mücadelenizin destekçisiyim. Sevgilerimle

Dr. Deniz Çelik
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi
Göğüs Hastalıkları AD.

Sevgili DEÜTF Asistan Hekim arkadaşlarımız,,,

Üniversite ve eğitim araştırma hastanelerinin tüm yükünü omuzlarında taşıyan biz asistan hekimler olarak ;

Her geçen gün daha da ağırlaşan, her zaman sözde kalan eğitimin bir parçası bahanesiyle emeğimizin sömürüldüğü, siyasiler tarafından haksız olarak hedef gösterilerek itibarımızın düşürüldüğü, sağlık ortamındaki bozulmaya karşı tepkilerini ortaya koyan, kaliteli, standart eğitim ve çalışma koşulları ile nöbet sonrası izin taleplerini gür sesleriyle ve yaptıkları eylemle üretimden gelen güçlerini kullanarak dile getiren Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Asistan hekimlerinin haklı mücadelelerini destekliyoruz.

Sağlıkta dönüşüm adı altında asıl yapılmaya çalışılanın hekim ve sağlık çalışanlarının emeğinin ucuzlatılıp, yaratılmaya çalışılan uluslararası sağlık piyasasına ucuz, kalifiye işgücü temini olduğunun farkında olduğumuzu ve bunun başta hastalar olmak üzere kimseye fayda sağlamayacağını dile getiriyoruz.
Bu yapılan eylemin öncelikle hastalarımız olmak üzere asistan, pratisyen ve uzman hekim, akademisyen, eczacı, hemşire, teknisyen gibi sağlık ortamının her aşamasında yer alan sağlık emekçilerinin ve herkesin destek vermesinin önemli olduğunu vurguluyor, mücadelenizin mücadelemize ışık tutacağını, İzmir’den başlayan, 13 martta ÇOKSES TEKYÜREK olarak söz verdiğimiz üzere sözlerini tutan ilk sağlık emekçisi asistan hekimler olarak bunun dalga dalga yayılacağını ve tüm ülkeyi saracağını düşünüyor, haklı eyleminizi tüm kalbimizle ve inancımızla destekliyoruz.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Asistan Hekimleri

sevgili dostlar,arkadaşlar..
sözlü destekleriniz herbirinize çok teşekkürler..ancak tek başımıza yapabileceğimiz şeylerde sınırlı,bugün yaklaşık 750 kişi toplandık,yine eylemdeydik,ancak ulusal basında sınırlı sayıda ve çok kısa bahsedildik..Türkiye’nin en büyük 3. şehri İzmir’de ki en büyük 2 hastaneden birinde bütün asistan hekimler iş bıraktık ancak sesimizi lokal kaldığımız için yeterince duyuramıyoruz,LÜTFEN ARTIK SİZLERDE ELLERİNİZİ TAŞIN ALTINA KOYARAK BİZE GERÇEK DESTEĞİNİZİ GÖSTERİN!!..NİHAYETİNDE SONUÇ HERBİRİMİZİN HAYATINI ETKİLEYECEKTİR..SAYGILARIMLA..

Değerli DEÜ Asistan Hekim Kardeşlerim ve Tüm Sağlık Emekçileri,

Üniversitenizin adına ve hekimlik onuruna yaraşan GöREV’inizle ne kadar gururlansanız azdır. Bir kez daha İzmir ve İzmirliler olarak yüreklerimizdeki kurtuluş umudunu ışıttınız; gözlerimiz dolarak, coşkuyla “İzmir’in dağlarında çiçekler açar” dedirttiniz. Sizleri Nazım’ın dizeleriyle selamlıyor, önünüzde saygıyla eğiliyorum.

Umut
Umut kalbe saplanmış
Umut derde dermanmış
Umuda bel bağlanmış
Umutsuz zaten yanmış

Umut binbir ayaklı, umut Güneşte saklı
Umut edenler haklı, umut insanın hakkı

Umut insanla doğar
Umut yağmurdur yağar
Kimi gün keder olur
Kimi sevince boğar

Umut binbir ayaklı, umut Güneşte saklı
Umut edenler haklı, umut insanın hakkı

Usanma yalanlardan
Umutsuz kalanlardan
Belki denize maya
Umut et yarınlardan

Umut binbir ayaklı, umut Güneşte saklı
Umut edenler haklı, umut insanın hakkı

Yrd. Doç. Dr. Gamze Özçürümez
Başkent Üni. Tıp Fakültesi Psikiyatri AD

asistan arkadaşlarımla gurur duyuyorum. Keşke çalıştığım hastanede de böyle bir uygulama olsa. Haklı direnişinizden lütfen vazgeçmeyin. Sindirilmiş, bastırılmış ,hor görülmüş, personelden daha az değer verilmiş asistanın gerçek yeri ve önemi sayenizde anlaşılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.