Kategoriler
Haberler

Ege Üniversitesi Asistan Hekimleri Uyardı !!!

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli asistan hekimler çalışma koşullarının iyileştirilmesi için eylem yaptı.

İZMİR 11.04.2011-İzmir Tabip Odası Asistan Hekim Komisyonu ve Asistan Hekimler, Sağlıkta Dönüşüm politikalarını eleştirerek poliklinikleri önünde eylem yaptı. Eyleme, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri ile çok sayıda hekim, öğretim üyeleri, öğrenciler ve hastalar da destek verdi.

Hükümetin sağlıkta dönüşüm adlı politika ile sağlık hizmetlerinden kendini bertaraf edeceğini belirten hekimler, sağlık alanındaki uygulamaların özel sektöre kapı açmak olduğunu belirtti. Hekimler adına basın açıklamasını okuyan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Asistanı Orkun Ünek; “Bir ekip çalışması olan sağlık hizmetleri parçalanmakta, hekimler ve çalışanlar arası rekabet artırılmakta, performansa dayalı ücretlendirme ile oluşan eşitsizlikler iş barışı bozmaktadır” dedi.

Asistan hekimler olarak aralıksız 33 saate varan esnek mesai süreleri ile çalıştırıldıklarını ve nöbet ertesi izinlerinin gasp edildiğini ileri süren Orkun Ünek, hekimler adına taleplerini şöyle sıraladı: “Yabancı uyruklu asistan hekimlerle eşit ücrete ve özlük haklarına sahip olmak, resmi olarak belirlenen yasal çalışma saatlerinin uygulanması ve denetlenmesi, nöbet sonrası izinlerin kullanılması ve sağlıkta piyasalaşmanın bir parçası olan performansa dayalı ücretlendirme sistemine son verilmesini istiyoruz.”

 

 

“Ege Üniversitesi Asistan Hekimleri Uyardı !!!” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.