Kategoriler
Haberler

G(ö)REV Anketi Sonuçlandı

Türkiye 17.04.2011- 19-20 Nisan sürecine bir gün kala www.asistanhekim.org olarak G(ö)REV’e katılımı ölçmeye karar verdik ve bu amaçla web sitemize tek sorulu üç şıklı bir anket koyduk. Toplamda Türkiye’nin 37 ilinden 306 oy kullanıldı. Mükerrer kullanılan ve aynı bilgisayardan kullanılan oylar iptal edilmesiyle net kullanılan oy sayısı 277’e düştü. Verilerin istatistiki analizi SPSS kullanılarak yapıldı ve en çok oyun üç büyük şehirden kullanıldığı görüldü. Yurtdışından özellikle Amerika Birleşik Devletlerin’den de katılım olması ilgi çekiciydi. Ancak yurtdışı oyları istatistiki analize alınmadı.

G(ö)REV’e en çok evet diyen il Ankara (%30,25)

G(ö)REV’e en çok hayır diyen il İzmir (%35)

G(ö)REV’e en kararsız kalan il ise İstanbul (%25)

Yukarıdaki üç sonuç değerlendirilirken ilgili illerden daha çok katılım olduğuna dikkat edilmelidir. Ayrıca bu üç büyük şehir Türkiye nüfusunun önemli bir bölümünü barındırmaktadır.

Türkiye’deki oyların genel dağılımı ise şu şekilde oldu;

Web sitemizi daha çok asistan hekimlerin ziyaret ettiği göz önüne alınırsa, bu sonuç 19-20 Nisan sürecinde bir çok asistan hekimin genel G(ö)REV’e katılacağını göstermektedir. Daha önceki örneklerinde görüldüğü üzere, asistan hekimlerin önümüzdeki seçim döneminde Türkiye’deki sağlık politikalarının ana belirleyecisi olacağı gerçeği yadsınamaz.

Türkiye’de iller bazında evet, hayır ve kararsızların dağılımı…

Evet oylarının en çok kullanıldığı üç şehir

Ankara %30

İstanbul %29

İzmir %16

 

 

Önemli Not : Hayır oyları ve Kararsız oyları genel katılım içerisinde düşük oranda olduğundan ilgili illerde çıkan ve diğer illere kıyasla “fazla görülen” oransal fazlalık istatistiki olarak anlamlı değildir. Bu yüzden sonuçlara yer verilmemiştir.

Bu sonuçlar en azından asistan hekimler tarafından Genel G(ö)REV’e katılımın yoğun olacağını düşündürtmektedir.

Bu bağlamda Türkiye’deki asistan hekimlerde bir rahatsızlık olduğu ortadadır. Bu yüzden sağlık politikalarına karar verenlerin ve bürokratların en kısa zamanda asistan hekimlerin sorunlarına çözüm bulması ve de bu konuda asistan hekimlerin görüşlerini de alması gerekmektedir.

Yorum ve eleştirileriniz için lütfen aşağıdaki alanı kullanınız.

 

İstatistiki analiz Dr.Mehmet Özgür NİFLİOĞLU tarafından yapılmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.