Kategoriler
Haberler

SON DAKİKA… DOKUZ EYLÜL SON FOTOĞRAFLAR

Dokuz Eylül Üniversitesi asistan hekimleri meşaleyi yaktı. Grevlerinin 4. günündeler. Tüm ulusal basın canlı yayında eylemi verdi.

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ ASİSTAN HEKİMLERİ BASIN AÇIKLAMASI:

Bugün burada bir tarih yazılıyor

Türkiye tarihinde ilk defa bütün asistan hekimlerin katıldığı bir greve şahit olmaktasınız

Bizler DEÜTF asistan hekimleri olarak bugün kaldığımız yerden devam etmek için yeniden buradayız, hakkımızı alana kadar burada kalacağız.

Bizler 7 gün 24 saat, gece gündüz, durmadan nitelikli sağlık hizmeti vermeye çalışan asistan hekimleriz.

Bizler, hastanelerimizin, bugün de görüldüğü gibi, emek gücünün ana gövdesini oluşturan asistan hekimleriz.

Bizler, bu süre içerisinde kendi özel hayatını hiçe saymak ve ailesinden ayrı kalmak zorunda kalan asistan hekimleriz.

Bizler, bugüne kadar, “vur ensesine al lokmasını” diyerek, hakkımızdaki kararlarda sözü geçmeyen asistan hekimleriz.

Ama artık yeter diyoruz.

Asistan hekimlerin hakları için bir mücadeleye başladığını söylemiştik.

Ama birileri, yine sesimiz çıkmayacak sandılar.

Ama birileri, tehditleri karşısında susacağız sandılar.

Ama birileri, bizleri yalnız sandılar.

Yalnız değiliz, hep birlikteyiz, yan yanayız. Haklarımızı alana kadar susmayacağız, durmayacağız. Tıp fakültesinden mezun olurken verdiğimiz sözleri geri almayacağız.

Çalışan biziz, üreten biziz, kazanan da biz olacağız.

Hakkımız olmayanı istemiyoruz, hakkımızdan fazlasını istemiyoruz. Hakkımıza el uzatanlara verecek cevabımız çok.

Biz, asistan hekimler, çalışmadan hastane işlerin yürüyüp yürümeyeceğinin görülmesini istiyoruz. Bizleri görmek istemeyenler, görene kadar buradayız. Bunun için mezun olurken nasıl yemin ettiysek şimdi de edeceğiz;

Hipokrat yemininde meslektaşlarımızı kardeş bildiğimizi söylemiştik. Bugün bu kardeşliği bozmak isteyen her sistemi, her kararı reddedeceğimize ve bir meslektaşımızın maddi ya da manevi canı yandığında yanında olacağımıza yemin ederiz.

Hipokrat yemininde görevimiz ve vicdanımız arasına hiçbir şeyin giremeyeceğini söylemiştik. Bugün hastalarımızla aramıza “para” konusunu koymak isteyen bu sistemi reddedeceğimize yemin ederiz.

Asistan hekim tanımının yapıldığı, özlük haklarımızı kazandığımız, esnek çalışma saatlerine son veren bir yasal düzenleme oluşana kadar mücadele edeceğimize yemin ederiz.

Tıp fakültesinde ilk önce “önce zarar verme” meyi öğrendik. Ama uykusuz doktor ölüm demektir dedik. Bu nedenle nöbet ertesi izin hakkımızı alacağımıza yemin ederiz.

Asistan hekimlerle ilgili verilecek tüm idari ve mali kararlarda asistan hekimler de söz sahibi olana kadar mücadele edeceğimize yemin ederiz.

Hipokrat yemininde mesleğimizi dürüstlük ve onurla yapacağımızı söylemiştik. Bugün hastalarımızın sağlığını tehlikeye atan, mesleki barışımızı bozan bu sistemi reddedeceğimize yemin ederiz.

BİZLER HAKLI TALEPLERİMİZ KARŞILANANA KADAR İŞ BIRAKMA EYLEMİNE DEVAM EDECEĞİMİZİ, BU SÜREÇ İÇİNDE DOĞACAK MAĞDURİYETLERDEN TAMAMİYLE BU TALEPLERİ TARŞILAMAYANLARIN SORUMLU OLACAĞINI BASINA VE KAMUOYUNA DUYURUYORUZ.

BU GERÇEĞİ KABULLENMEK İSTEMEYEN HERKESE BİR KERE DAHA DUYURUYORUZ Kİ ASİSTAN HEKİMLER KÖLE DEĞİLDİR VE OLMADIKLARINI ER GEÇ TÜM MUHATTAPLARI ÖĞRENECEKTİR.

“SON DAKİKA… DOKUZ EYLÜL SON FOTOĞRAFLAR” için 2 yanıt

Herbirinizin karşısında saygıyla eğiliyorum. Emin olun eyleminiz bir domino etkisi yaratarak tüm üniversitelere yayılacaktır.

Asistan çalışmazsa sistem yürümez işler durur.Bizler köle degilmiyiz Allah aşkına.Kürek kölesi çalışmadan gemi yurumez değil mi.Ama lordlar kamarası bilmelidir ki kölelerin bedenlerinin yanında bir de beyni var.Şimdi harekete geçmez vakti. Yanınızdayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.