Kategoriler
Haberler

SON DAKiKA…Dokuz Eylül Üniversitesi ASiSTAN HEKiMLERi AYAKTA !!!

IZMIR 01.04.2011- Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinde görev yapan asistanlar iş bırakma eylemi başlattı. Açıklamada, asistanların, kendilerine sormadan haklarında verilen kararları onaylamadıklarını belirtilerek, asistanlar olmadan sağlık hizmetinin olmayacağı ve asistan hakları olmadan hakkaniyetli bir sağlık sisteminin kurulamayacağı ifade edildi.

Talepleri yerine getirilinceye kadar asistanların iş bırakma eylemini sürdürecekleri kaydedilen açıklamada, asistanların talepleri şöyle sıralandı:

”Asistan ücretlendirilmesinde bir ay önceki ödenmiş ücretlerden yapılan kesintinin iade edilmesi ve Bundan sonraki tüm ödemelerde bu bazal değerin altına düşülmemesi, bölümler arasında eşit ücret uygulanması, asistanların hakları konusunda ivedilikle gerekli düzenlemenin yapılması, esnek mesai saatlerine son verilmesi, asistan çalışma saatlerinin resmi olarak açıklanması, nöbet sonrası izin haklarının kullandırılması, bu süreçte doğacak mağduriyetlerden tamamıyla bu talepleri karşılamayanların sorumlu olması.”

BİZLER DEÜTF HASTANESİ ASİSTANLARI OLARAK BUGÜN BURADA BİZE SORMADAN HAKKIMIZDA VERİLN KARARLARI ONAYLAMADIĞIMIZI SÖYLEMEK İÇİN TOPLANDIK. 

AİLELERİMİZİN BİNBİR EMEĞİ İLE PARASIZ OLDUĞU DÜŞÜNÜLEN BİR TIP EĞİTİMİNİN HARÇ BORÇLARINI ÖDEME YÜKÜMLÜLÜĞÜ ALTINDA OLAN BİZLERİZ. 

GECE GÜNDÜZ DEMEDEN NİTELİKLİ SAĞLIK HİZMETİ VERMEYE ÇALIŞAN BİZLERİZ. 

BU HASTANENİN EMEK GÜCÜNÜN ANA GÖVDESİNİ OLUŞTURAN BİZLERİZ. 

BU EMEĞİ VERİRKEN AİLESİNDEN, DOSTLARINDAN AYRI KALAN BİZLERİZ AMA BU HİZMET NASIL VERİLMELİ DİYE SORULMAYANLARIZ BİZ. 

HAKKIMIZDA HER TÜRLÜ KARARI VERİRKEN SESİNİ ÇIKARAMAZ ZATEN DİYE DÜŞÜNÜLENLERİZ BİZ.

BUGÜNE KADAR BU HEP BÖYLE OLDU AMA BİZ DAHA ÖNCE UYARMIŞTIK. 

ASİSTANLAR VE ONLARIN HAKLARI İLE İLGİLİ BİR MÜCADELENİN BAŞLAMIŞ OLDUĞU SÖYLEMİŞTİK. SESİMİZ ÇIKMAYACAK ZANNEDENLER YANILIYORLAR. ÇOK SES ÇIKARACAĞIZ, HAKLARIMIZI ALANA KADAR, TALEPLERİMİZ GERÇEKLEŞENE KADAR BU SESİ DUYMAYANLARIN DUYACAĞI KADAR ÇOK SES ÇIKARACAĞIZ. 

ÇALIŞAN BİZİZ, KAZANAN DA BİZ OLACAĞIZ. 

HAKKIMIZ OLMAYAN BİR ŞEYİ İSTEMİYORUZ KİMSEDEN, HAKKIMIZA EL UZATANLARA VERECEK CEVABIMIZ ÇOK. 

BİZLER TIP FAKÜLTELERİNDEN MEZUN OLURKEN BİR SÖZ VERDİK. 

SÖZLERİMİZİ BUGÜN GERİ ALMAYACAĞIMIZI TEKRAR HATIRLATIYORUZ. 

HER BİRİMİZ MESLEĞE ADIMINI ATARKEN MESLEKTAŞLARIMZI KARDEŞ BÖLECEĞİMEZ SÖZ VERDİK. BUGÜN YÖNETİMİN ALMIŞ OLDUĞU KARARLAR İLE YENİ SAĞLIK SİSTEMİ UYGULAMALARI İLE BU KARDEŞLİĞİ BOZMAK İÇİN, ATILMIŞ ADIMLAR İLE KARŞI KARŞIYAYIZ. 

HER NE KADAR ARAMIZDA BU BİRLİKTELİĞE İNANMAYANLARIN OLDUĞU DÜŞÜNÜLSE DE BURADA BULUNAN TÜM ASİSTANLAR HANGİ ŞARTLAR ALTINDA OLURSA OLSUN BİR MESLEKTAŞIMIZIN MADDİ YA DA MANEVİ CANI YANDIĞINDA ONUN YANIDA OLACAĞINI SÖYLEMEK İÇİN BURADADIR. 

KİMSE KUSURUMUZA BAKMASIN KARDEŞLİĞİMİZİ BU UYGULAMA İLE BOZMAYACAĞIZ, BOZDURMAYACAĞIZ. 

BİZLER OLMASAK HASTANEDE İŞLERİN YÜRÜYÜP YÜRÜMEYECEĞİNİ GÖRMELERİNİ İSTEDİK. BİZCE  CEVAP AÇIK. GÖRMEK İSTEMEYENLER, GÖRENE KADAR BURADAYIZ. ASİSTANLAR OLMADAN SAĞLIK SİSTEMİ OLAMAZ. ASİSTAN HAKLARI OLMADAN HAKKANİYETLİ BİR SAĞLIK SİSTEMİ KURULAMAZ.

BİZİ YASAL SORUMLULUK ALTINA GİRERSENİZ DİYE UYARAN YÖNETİCİLERE SESLENİYORUZ: 

HASTALARIMIZIN SAĞLIĞINI TEHLİKEYE ATAN BU SİSTEMİ, MESLEKİ BARIŞI BOZACAK BU SİSTEMİ TEREDDÜTSÜZ UYGULAYARAK ASİSTANLARIN EMEĞİNDEN KESİNTİ YAPARAK GİRMİŞ OLDUĞUNUZ VİCDANİ SORUMLULUĞUNUZUN FARKINDA MISINIZ? 

BU BAĞLAMDA TALEPLERİMİZ

1-  ASİSTAN ÜCRETLENDİRİLMESİNDE 1 AY ÖNCEKİ ÖDENMİŞ OLAN ÜCRETLERDEN YAPILAN KESİNTİNİN İADE EDİLMESİ VE BUNDAN SONRAKİ TÜM ÖDEMELERDE BU BAZAL DEĞERİN ALTINA DÜŞÜLMEMESİ

2-  BÖLÜMLER ARASINDA EŞİT ÜCRET UYGULANMASI

3-  ASİSTANLARIN HAKLARI KONUSUNDA İVEDİLİK İLE GEREKLİ DÜZENLEMENİN YAPILMASI. BU BAŞLIK

ALTINDA;

A-  ESNEK MESAİ SAATLERİNE SON VERİLMESİ

B-  ASİSTAN ÇALIŞMA SAATLERİNİN RESMİ OLARAK AÇIKLANMASI

C-   NÖBET SONRASI İZİN HAKLARININ KULLANDIRILMASI

D-  ASİSTAN HEKİMLER İLE İLGİLİ VERİLECEK TÜM İDARİ VE MALİ KARARLARDA ASİSTAN TEMSİLCİLERİ ARACILIĞI İLE ASİSTAN EĞİLİMLERİNİN KARARLARA YANSITILMASI

E- BÖLÜMLERİN KENDİ ÖZEL SORUNLARI İLE İLGİLİ DİLEKÇELERİNDEKİ TALEPLERİN KARŞILANMASI

BU TALEPLERİMİZ KARŞILANANA KADAR İŞ BIRAKMA EYLEMİNE DEVAM EDECEĞİMİZİ, BU SÜREÇ İÇİNDE DOĞACAK MAĞDURİYETLERDEN TAMAMİYLE BU TALEPLERİ TARŞILAMAYANLARIN SORUMLU OLACAĞINI BASINA VE KAMU OYUNA DUYURUYORUZ VE BU GERÇEĞİ KABULLENMEK İSTEMEYEN HERKESE BİR KEDE DAHA DUYURUYORUZ Kİ ASİSTAN HEKİMLER KÖLE DEĞİLDİR VE OLMADIKLARINI ER GEÇ TÜM MUHATTAPLARI ÖĞRENECEKTİR.

“SON DAKiKA…Dokuz Eylül Üniversitesi ASiSTAN HEKiMLERi AYAKTA !!!” için bir yanıt

Sağlığın piyasaya açılması ve ardından özel sektörün giderek artan ağırlığına şahit oluyoruz. Bir eksikleri kaldı,o da çalışanların maliyetlerini düşürmek. Performans sistemiyle de hekimleri yarışa sokarak hızlı koşana ödül dönemi başladı.Koyduğumuz endikasyonların sorgulanması ve hastaların güvenini kaybetmek ise bizi en çok üzen tarafı.Çalışanların örselendiği ve köşeye sıkıştırıldığı ortamların bizi mutsuz ettiği belli ama hastaları mutlu etmesi de beklenemez. Bu uygulamaların bir süre geçtikten sonra bizi nereye götüreceğini zamanında görerek,gerekenlerin yapılması için başlattığınız eylemi destekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.