Kategoriler
Haberler

Son Dakika… TTB Başkanı Sağlık Bakanı ile Görüştü…

22.04.2011 günü Sağlık Bakanlığı hastanelerine müfettişlerin gelerek 19-20’si ile ilgili hekimleri tek tek arayarak görüşmek istedikleri, giden meslektaşlarımıza eyleme katılıp katılmadıkları, hasta bakıp bakmadıkları gibi sorular yönelttikleri, katılmadıklarına dair kağıt imzalamaları vb. bilgileri öğrenilmiştir.

 

TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Eriş Bilaloğlu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı aynı gün saat 14.30 sularında telefonla aramış, seçim sürecinin başlangıcı amacıyla Bayburt’ta programı olan Sayın Bakan’ın program bitişinde helikoptere binmeden önce araması üzerine akşamüstü görüşülmüştür. TTB Başkanı, 8 Nisan’da yaptığımız görüşmede kendisine söylediğimiz 19-20 Nisan etkinliğini çok katılımlı, coşkulu, hiç kimseye zarar vermeksizin gerçekleştirdiğimizi, bu anlamda Türkiye için de bunun demokratik kavrayış açısından bir kazanım olduğunu, ancak bugün müfettişlerce bir hareketliliğin gündeme geldiğini, bu durumdan kendisinin bilgisi olup olmadığını sormuştur.

Sayın Bakan kamuoyuna açıklama yaptığını, sağlık hizmetine erişim açısından sorun/herhangi bir hasta şikayeti olduğunda bunu inceleteceğini, durumun bu olduğunu ifade etmiştir.

TTB Başkanı bunun her zaman geçerli olduğunu, ancak müfettişlerin sorularının bunun dışında eylemle ilgili olduğunu, bunun ise farklı olduğunu belirtmiştir. Bakan ise bu ülkenin Sağlık Bakanı olarak erişim açısından bir sıkıntı varsa bunu değerlendirmek ve gereğini yapmanın kendisinin doğal bir işi olduğunu, yaklaşımının bu olduğunu dile getirmiştir. TTB Başkanı sağlık gibi hassas bir alanda bu kadar özenli ve övgüye değer bir hak arama mücadelesine yönelik baskı, soruşturma vb. ile ceza süreçlerine yönelinmesinin reaksiyona yol açacağını, oysaki beklentimizin haklı ve meşru taleplerimiz konusunda artık yol alınması için görüşmeler olduğunu söylemiştir. Sayın Bakan seçimle ilgili olarak sahada olduğunu, yetkili arkadaşlarına söyleyebileceğini bildirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.