Kategoriler
Haberler

TTB Kaymakam için İçişleri Bakanı’na Mektup Yazdı

SAYIN OSMAN GÜNEŞ

T.C. İÇİŞLERİ BAKANI

ANKARA

 

26.04.2011

Sayın Bakan,

Türk Tabipleri Birliği 6023 sayılı Yasa ile kurulmuş bir meslek örgütü olup meslektaşlarının hak ve yararlarını gözeten sorumlulukları bulunmaktadır. Bu anlamda bizim için çok önemli olan ve hekim kamuoyunda infial yaratan üç olay hakkında acilen  görüşlerinize başvurmak üzere telefonla size ulaşmaya çalıştım.

Son bir hafta içerisinde;

–Yüksekova’da Aile Sağlık Merkezi bahçesine giren “akrep” nedeniyle yaşanan tartışma ve güvenlik görevlilerinin meslektaşımıza yönelik tutumları,

– İdil’de 20 Nisan 2011 Çarşamba günü saat 22.00 sıralarında hasta olan ve yakında oturan teyzesini ziyaret için üzerinde eşofman ve ayağında terlik ile giden meslektaşımıza darp, gözaltı ve tutuklama,

-son olarak Pazar günü Diyarbakır Kocaköy ‘de Aile Hekimi meslektaşımıza nöbette Kaymakam tarafından “yapılanlar” bu mektubu yazmamızın gerekçeleridir. Sizin de paylaşacağınız gibi Kaymakamlar çok önemli bir görevi yerine getirmekle birlikte hekimlere mesleklerini nasıl yapacaklarını öğretmek gibi bir hadleri bulunmamaktadır.

Beklentimiz üç konuda da Bakanlığınızca tarafımıza bilgi verilmesi,  başta hekim kamuoyu olmak üzere kamuoyunu tatmin edecek bir açıklamanın yapılması, sorumluların cezalandırılması hekimlere yönelik bu tutumların sonlandırılması için gerekli adımların atılması ve Diyarbakır Kocaköy’de açığa alınan meslektaşımızın mağduriyetinin giderilmesidir.

Yoğun işleriniz arasında çok önemsediğimiz bu olaylarla ilgili kısa sürede yanıt vereceğiniz düşüncesiyle saygılar sunarım.

 

Dr. Eriş Bilaloğlu

TTB Merkez Konseyi

Başkanı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.