Kategoriler
Haberler

Adnan Menderes’te Asistan Grevi Başladı

09.05.2011- Başhekimliğin asistan hekim taleplerini yerine getirmemesi üzerine Asistan Hekimler greve başladı. Tarafımıza ulaştırılan bilgilendirme notu şu şekilde.

Değerli meslektaşlarımız, 


Üniversitemizde uygulanan mevcut performans sistemi ne yazik ki hepimizi hayal kırıklığına uğratmıştır. Mevcut yönetmelik ve performans dağıtım yönergesinde Araştırma görevlilerinin %500’e kadar ödeme alabileceği ve performans katsayısının ise 1,2 ile 2 arasında yönetim tarafından belirleneceği ifade edilmiştir. Ancak, yönetimimiz “değersiz personel” ve “maraba” olarak gördükleri asistanların hesaplamalarında minimum değer olan %100 ile 1,2 katsayılarını kullanmaktadır. Bunun sonucu olarak araştırma görevlilerimiz yanlarında çalışan yardımcı sağlık personelinden ve hatta çamaşırhanede çalışan teknik personelden bile düşük performans geliri elde etmiştir. Bu onur kırıcı yaklaşım artık kabul edilemez noktaya ulaşmış ve bıçak kemiğe dayanmıştır. Aile geçindiren ve kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan bizlerin emekleri çalınmaktadır. 40 saat çalışan bir yardımcı sağlık personeli 1000 TL performans alırken , ayda 150 ameliyata dahil olan bir cerrahi asistanının , binlerce poliklinik hizmeti veren bir dahili branş asistanın 720 TL alması ASLA KABUL EDİLEMEZ. Bu ve benzeri hastaneleri ayakta tutan asistanlardır. Bu noktada, aşağıda belirttiğimiz taleplerimizi ortaya koyuyoruz.Bu taleplerimiz kabul edilmezse bize yüklenen iş yükünü artık kaldırmayacağımızı belirtiyoruz. Tüm araştırma görevlisi arkadaşlarımızın desteğini bekliyoruz.

ADÜ ASİSTANLARI


Taleplerimiz; 


1. Yukarıda belirtilen katsayılar ile ilgili düzenleme yapılaması , bir asistanın alacağı ücretin adil düzeylere ve tüm personele uygulandığı gibi yönetmelikle belirtilen tavan düzeylerine çekilmesi
2. Ambulans icaplarının kaldırılması ve 112’ye devir edilmesi
3. Nöbet sayılarının genelgeye göre düzenlenmesi. Eğer bu sağlanamıyorsa ayda 15 nöbet tutturularak insanlık dışı bir şekilde çalıştırılan asistanların fazladan tuttukları nöbet ücretlerininde ödenmesi
4. Birçok klinikte aksatılan eğitim görevlerinin takip edilmesi ve uygulatılması
5. Asistanların senede 2 kongre katılımlarının üniversite tarafından karşılanması
6. Asistanların süt izni gibi haklarının gasp edilmemesi , asistanların özlük haklarının korunması

7. Bu eylem sonucunda katılan tüm asistan arkadaşlarımız hakkında hiçbir idari ve cezai yaptırım uygulanmaması

“Adnan Menderes’te Asistan Grevi Başladı” için 6 yanıt

” Bunun sonucu olarak araştırma görevlilerimiz yanlarında!!! çalışan yardımcı sağlık personelinden ve hatta çamaşırhanede çalışan teknik personelden bile düşük performans geliri elde etmiştir” bu ne ya basın bildirisi mi??? kim kimin yanında çalışıyor?? Adnan menderesin asistanları patron!! olmuş sanırım:)) birlikte çalıştığınız ekibinizin emeğine saygı duymayıp “hatta” diye küçümserseniz, kusura bakmayın kimsede sizin emeğinize saygı duymaz..Yani bu asistanların yanlarındakilerin, bunlardan fazla ücret alması zoruna gitmiş öylemi?? bu bildiriyi hiç beğenmedim!!!

Deniz Hanım düşüncelerinize aynen katılıyorum.. Şu an asistan olan uzman doktor adayı mesai arkadaşlarımızın bu onurlu ve haklı mücadelesine hemşireler olarak destek verirken kendilerini şimdiden patron olarak tanımlamaları gelecekte yaşanacak sorunların göstergesidir diye düşünüyorum.. umarım yanlış anlaşılma olmuştur.. sistemin düzelmesi için haklı bir uğraş verilirken lütfen bir ayrım da siz yaratmayın..
Deniz Hanım’ın dediği gibi bu ülkede eğitimde ve sağlıkta ne yazık ki fırsat eşitliği olmadığından bir çok sorun yaşandığını hepimiz biliyoruz..Kendi sorunlarınızı dile getirirken duyarlı olmaya özen gösterirseniz eyleminizin başarısının artacağını düşünüyorum..
Elif Hanım yarın yapacağınız iş bırakma eylemi umarım ses getiren bir eylem olur..

arkadaşlar, lütfen resmin bir bölümüne değil tamamına bakmaya çalışın. zaten biz bu şekilde bölündüğümüz için ciddiye almıyorlar. ayrıca kendinizi tamda, o karşı geldiğiniz yasadaki gibi PATRON olarak lanse etmişsiniz bu çok yanlış ve hiç hoş değil. Bilmiyorum sizin eğitiminizde beraber çalışacağınız arkadaşlarınız için ne öğrettiler ama bizlere bir ekip olduğumuz defalarca vurgulandı ve doğrusununda bu olduğunu biliyorsunuzdur sanırım. eğer aksini iddia ediyorsanız size şöyle bir teklifim var tüm o küçümsediğiniz ve yardımcı diye tabir ettiğiniz arkadaşlarınızın işlerinide sizler yapın. sonra performansınızı değerlendirirler belki. amacınız onurlu ama bu şekilde değil lütfen biraz daha düşünün ve örgütlü haraket edin “birlikten güç doğar”:)

Sevgili Ceylan ve Deniz göreviniz nedir bilmiyorum. gerçekten siz de asistan hekimmisiniz? Eğer asistan hekimseniz öncelikle başkalarının hakkını savunmaktan ziyade kendi hakkınızı aramanızı öneririm. Asistan hekimler gitgide daha acınacak duruma düşüyor. ben beyin cerrahi asistanıyım tam 22 yıldır eğitim görüyorum tabi ki ilkokul mezunu personelin patronuyum. tabi ki onlardan daha çok ücret almak gerekiyor. tabi ki daha iyi şartlarda yaşamam gerekiyor. Eğer Böyle bir hedefim olmasaydı 22 yıl okumazdım. ilkokuldan sonra çalışmaya başlardım. Ben şu an kredi kartları borçlarımı ödeyemiyorsam , evimin kirasını, faturalarımı ödeyemiyorsam siz ve sizin gibiler yüzündendir. Eminim ki tuzunuz kuru ve sırtınız pektir. yoksa ekmeğinin peşinde hakkını almak için çaba gösteren bunun için gece gündüz çalışan insanlar hakkında bu kadar kolay atıp tutmaz ve suçlayıcı yorumlar yapmazdınız. mümkünse bu kadar ekip ruhunuz varsa siz gidin gönüllü olarak “ekip” arkadaşlarınızın yerine çalışın ! Çoluğunun, çocuğunun rızıkı için çırpınan insanlar hakkında bol keseden atıp tutmayın.

HAYDARPAŞA NUMUNE ASİSTANLARI OLARAK SONUNA KADAR ARKANIZDAYIZ ARKADAŞLAR !!!!

Sevgili Elif,
öncelikle senin faturalarını ödeyememenin nedeni ben ve benim gibiler değil içinde bulunduğumuz sistemdir. ve biz performans sistemine, sağlıkta özelleştirmelere hayır demezsek, sağlık haktır diyemezsek ne mesleğimizin onurunu koruyabiliriz ne de hak ettiğimiz ücretleri alabiliriz. bunu söylemeye çalışıyorum olaya geniş bakmalısınız sadece cüzdanınızın gölgesini görmeyin lütfen..ayrıca ilkokul mezunu personelin patronuyum tabii ki demişsin bunu sinirle yazdığını düşünüyorum..fırsat eşitsizliklerinin olduğu bir dünyadayız. sen 22 yıl okuyabilmişsin..herkesin senin kadar şanslı olmadığını unutma lütfen..ayrıca ben hemşireyim ve dokuz eylül de biz de grev yaptık. “ya hep beraber ya hiç birimiz” dedik “performansa hayır” dedik ve kazandık. son olarak ben de hobi olsun diye çalışmıyorum. lütfen birşeyler yazarken 22 yıllık eğitimine yakışır seviyede yaz..

Arkadaslar bakanin ve hastane yönetimlerinin icine girmemizi istedigi tartisma tam olarak bu. herkesin güvenceli, performansa göre degismeyen, insani bir ücretle ve insanca kosullarda calisma hakki vardir. bir kisim saglik calisaninin bu hakki elde etmesi icin diger bir kismin emeginden calinmasi gerekiyor sartini bize dayatiyorlar ve biz de buna inaniyor, bunun arkasindan gidiyoruz nedense her seferinde. senin insanca calisabilmen icin diger arkadasinin ac kalmasi gerekiyor diyenler gözümüzün icine baka baka yalan söylüyorlar.

bölümler arasi, asistanlar-saglik calisanlari, asistanlar-ögretim üyeleri arasi catisma yaratarak hem bizlerin örgütlülügünü bölmeyi hem de bu isten kendilerince maksimum kazancla cikmayi hedefleyenlerin oyununa gelmeyelim lütfen.

bugün saglik calisaniyla catisiriz, yarin diger bölüm asistaniyla, gün gelir yanyana calistigimiz asistan arkadasimizla düsman ederler bizi.

hepimiz ayni seyi söylerken birbirimizle degil, sistemle catisalim arkadaslar.

Dr. Cigdem Arslan, DEUTF Genel Cerrahi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.