Kategoriler
Haberler

Akdeniz Tıp Asistan Hekimlerinin Basın Açıklaması : Çözüm İstiyoruz…

BASINA VE KAMUOYUNA

HEKİME YÖNELİK ŞİDDET SON BULSUN!

Pazar günü nöbet tutmakta iken bir araştırma görevlisi arkadaşımız hasta yakınları tarafından darp edilmiştir. Bu durum ilk değildir. Bizler servislerde, polikliniklerde hasta ve hasta yakınları tarafından sürekli fiziksel ve sözel tacize uğramaktayız, bir çok kez fiziksel şiddete maruz kaldık. Bunun karşısında hiç bir şekilde korunmamız bulunmamakta iken,  ne çalıştığımız kurum ne de sağlık bakanlığı bunun karşısında tedbir almaktadır.

Bunun aksine her geçen gün artan şiddet, hükümet tarafından Hekimler Hedef gösterilerek körüklenmekte,  hatta teşvik edici konuşmalar yapılmaktadır.

Biz araştırma görevlileri olarak yaklaşık 3 aydır bulunduğumuz her ortamda, yaptığımız her eylemde hekime yönelik şiddete karşı tedbirler alınsın dedik, can güvenliğimiz bir çok kez tehlikeye girdi dedik. Ancak hiçbir yetkili bu konuda bir adım atmadı. Gelinen nokta ise ortadadır.

Hastalarımızla bir çok kez karşı karşıya gelmemizin sebebi randevuların geç verilmesi, sıranın geç gelmesi, sıra beklemenin gerekmesi, parası olmadığı için muayene olamama, sağlık hizmetine erişememe gibi hekimlerden değil, birebir sağlık sisteminin kendi içerisindeki çarpıklıklardan kaynaklanan sorunlardır. Hastalarımız bu sorunların sebebini hekimler olarak bilmektedir. Ancak sağlık politikalarını biz geliştirmiyoruz, hastaneleri işletmeye biz dönüştürmüyoruz, eczaneye gittiğinizde katkı payını biz kesmiyoruz. Bunlar sağlık bakanlığını birebir ilgilendiren ve onların sebep olduğu sorunlardır.

Bizler burada hastalarımızı tedavi edebilmek, onları tekrardan eski sağlığına kavuşturabilmek, ağrılarını dindirebilmek için bulunmaktayız ve mesleğimizin öneminin, ciddiyetinin farkındayız. Ancak biz araştırma görevlileri aralıksız 33 saat çalışıyoruz, çoğu bölümde ayda 350-500 arası saat çalışmaktayız.  Bu şartlar altında hata yapmaktayız ve bu şartların düzeltilmesini istiyoruz.

Bizler çalışma şartlarımız düzelene kadar, şiddete karşı tedbirler alınana kadar, hükümetin  hekimlere karşı tutumu düzelene kadar, aldığımız ücretlerdeki çarpıklıklar düzelene kadar eylemlerimize devam edeceğiz. Ve düzeltilmediği taktirde 24 Mayıs’ta İş bırakacağız.

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.