Kategoriler
Haberler

Akdeniz Tıpta Bugün Ne Oldu ? Akdeniz’de Asistan Hekimler Kazandı…

ANTALYA 24.05.2011- Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Asistan Hekimleri’nin taleplerinin karşılanması doğrultusunda başlattıkları grev ilk gününde kazanımla sonuçlandı. Bir süredir taleplerini eylemlerle dile getiren asistanlar fakülte yönetim kurulu ve başhekimle yaptıkları ikişer  toplantı sonucunda taleplerinin yerine getirilmemesi üzerine geçen hafta Çarşamba günü,  çözüm bulunmazsa iş bırakacaklarını açıklamışlardı.

Bugün sabah saatlerinde toplanmaya başlayan asistanlar önce bütün hastane polikliniklerine girerek çalışan hekimlere çalışılmaması yönünde çağrıda bulundular. Yaklaşık %85 oranında katılımın sağlandığı eylemde, ameliyatlar tamamen durdu, 3 poliklinik dışında poliklinik hizmeti verilmedi, aciller ve yoğunbakımlar dışında hasta bakılmadı. Sık sık “uykusuz hekim ölüm demektir”, “asistan hekimler köle değildir” sloganları atıldı.  Saat 14:00’da dekanlıkla yapılan toplantıda, Çalışma saatinin maksimum aylık 220 saat olması, nöbet sonrası izin hakkı, mesai saatinin     17:00’da sona ermesi, mesai dışı çalışmanın ve mesai dışı ameliyatların  durdurulması, hasta sayısının polikliniklerde hekim başına 15-20 hasta ile sınırlı tutulması,  eğitim ve araştırma programının  her anabilim dalı için ayrı standart bir eğitim müfredatına bağlı olarak ve performans baskısından kurtarılarak yeniden düzenlenmesi, eğitimin  mesai saatleri içinde yapılması,  yardımcı personel ve sekreter sayısı artırılması, her bölüme rapor ve evrak işleri için bir sekreter daha (tıbbi sekreter) alınması, ücretlendirmedeki çarpıklıkların düzeltilmesi, aldıkları ücretleri düşen bölümlerin (patoloji, biyokimya, mikrobiyoloji, adli tıp ) bu sorunları hemen çözülmeli, ücretler eşit ve emekliliğe yansıyacak şekilde düzenlenmesi, fazla çalışma saatlerinin hepsinin ücretlendirilmesi,  asistanların net görev tanımlamaları yapılmalı, alınan kararlarda söz sahibi olması, akademik kurullarda ve hastane yönetiminde temsil edilmesi, kararlarda oy hakkına sahip olması, yapılan baskıların durdurulması, açılan soruşturmaların geri çekilmesi, grev nedeniyle kimseye soruşturma açılmaması maddelerinde uyuşma sağlandı. Dekan tarafından bütün asistanlara dekan tarafından imzalanmış yazı gönderildi. Bir komisyonun kurulmasına, komisyonda greve destek veren öğretim üyelerinden 4 kişinin, 5 asistanın ve fakülte yönetim kurulundan 2 kişi ve Dekan’nın yer alması karalaştırıldı. Dekan imzalı bir metin bütün asistanlara ulaştırıldı ve taleplerin yerine getirilmesi için 1 aylık bir süre belirlendi.

Asistanlar bu taleplerin kabul edilmesiyle birlikte,  1 aylık sürenin neticesinde bu taleplerin  hayata geçirilmemesi durumunda tekrar grevde olacaklarını açıkladılar.  Kalan maddelerin ülke bazında yapılacak eylem ve grevlerle çözülebileceği noktasında  karar kılındı ve ülke bazında bir çalışmanın başlatılması gerektiği yönünde açıklama yapıldı. Alkışlarla grev sonlandırıldı.  Ülke bazında çözülebilecek ve ülke bazlı çağrı yapılan maddeler ise şunlar:

1-      Performans uygulamasının tüm hekimler üzerinde yarattığı baskı, güven bunalımı ve karmaşanın önüne geçilmesi ve üniversite hastanelerinin birincil amacı olan eğitim ve araştırmaya öncelik verilebilmesi için performans uygulamasından vazgeçilmelidir.

2-      Asistan eksiği olan bölümlerdeki bu ihtiyaç giderilmeli, asistan sayısı artırılmalı  ve asistan başına düşen iş yükü azaltılmalıdır.

 

“Akdeniz Tıpta Bugün Ne Oldu ? Akdeniz’de Asistan Hekimler Kazandı…” için 13 yanıt

Grev yapıyorsunuz da ne oluyor sanki… Ne kazandığınızı sanıyorsunuz ? Hiç bir şey kazanmıyorsunuz, anca kendinizi eğlendirin bakalım. Bunların hesabı sizlerden bir bir sorulacak asistan hekimler.

asıl siz ve sizin gibi ruhunu hükümete satan yalakalardan , insanların hak arama mücadelesine köstek olmaya çalışan karaktersiz yandaşlardan hesap sorulacak. O gün geldiğinde ali kemal gibi vahdetttin gibi kaçmaya çalışacaksınız ama emekçi halk sizi affetmeyecek sürüneceksiniz bay hayat düşmanı!

Yine bir eylem ve yine sadece eylem yapilan yeri kapsayan kararlar. Bu kararlar ne zaman bütün üniversitelere uygulanacak? Benim olduğum yerde bu olanak yoksa sürünmek hakkımız mı olacak?

Sizin olduğunuz yerde de grev yapın sonra genel greve çıkın sürünmekten kurtulun elbet herkes insanca yaşamayı hak eder.Naçizane görüşüm hep ben demeyin bu kazanımlar sizin de faydanıza elbet olacak, asistanlarınız güç bulacaktır Mehmet Bey.

@Yusuf Hayat: Daha iyi bir dünya için ölmeyi beklemek gerekmiyor. Mücadele edenler bu dünyayı da cennet’e döndürecek, mücadele etmemeyi seçenler kendi deyimleriyle ‘kader kurbanı’ olacaktır. İşte size ‘ne kazandığınızı sanıyorsunu?’ sorunuzun cevabı: http://haber.sol.org.tr/sonuncu-kavga/asistan-hekimler-4-saatte-zafere-ulasti-haberi-41417 . Sadece bu örnekle sınırlı sanmayın bu ülkenin boyun eğmeyen hekimleri heryerde hakları için mücadele ediyorlar. Hemde siz onlara laf yetiştirip suçlarken.

işinize gelmeyince yandaş lafını kullanmayı ne kadar çok seviyorsunuz. Esas siz ruhunuzu kime sattınız onu soruyorum size. Hekimler boyun eğmiştir ve bu bundan sonra da böyle devam edecektir.

Kimseye ruhumuzu filan sattığımız yok. Buradaki esas soru sizlerin kimin arkasından gittiği.

Yusuf bey, asistan hekimlere (ve onların kendi haklarını savunmalarına) karşı olan nifretinizi detaylı ve mantıklı açıklayın da gerizekalı olmadığınızı anlayalım…

@yusuf hayat ruhumuzu satmışız 36 saat uyumadan çalışçak(ayda 330-350 saat civarında ) birde hata yapma şansı olmayacak insan olmaz kendinize başka köle bulun değil tıp fakültesi hiç üniversite okumadan bu kadar iş saatine ayda 2 yada 3 iş yaparak aynısını hatta daha fazlasını kazanabilirdik

Q yusuf hayat sen ve senin gibi hakkını aramaktan aciz, her söylenene boyun eğen,korkak,yüreksiz insanlara ne kadar laf anlatmaya çalışsan da bunun sadece boş bir çaba olduğunu unutmamak lazım,Gani Müjde’nin senin gibi insanlar için söylediği mükemmel bir söz var: üzerine kuş sıcınca şans oyunu oynayan bir milletin, ağzına sıcanlara oy vermesi doğal bir durum.

arkadaşlar niyet üzüm yemekse… ki bu dertler hepimizin. bir tek istekle başlayalım işleri düzeltmeye. Bence en önemlisi nöbet ertesi çalışmamak olmalı. herkes tek bir ağızdan bunu söylemeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.