Kategoriler
Haberler

Asistan Hekime 2.000 TL’den Fazlası Haramdır

www.asistanhekim.org ‘a gönderilen yazıyı yorumsuz bir şekilde “aynen” sizlerle paylaşıyoruz. Takdir siz değerli asistan hekim arkadaşlarımızın ve vatandaşların

Sevgili Asistan Hekimler,

Gelişen Türkiye’de sağlık eğitimi ve sağlık hizmeti sunumunun yeniden gözden geçirildiği bir dönemde yaşıyoruz. Hizmet ve eğitim ikilemi yıllardan bu yana süregelen yadsınamaz bir gerçek. Sağlık sermayesinin esas işgücünün nitelikli sağlık hizmeti sunanlardan oluşması ne kadar önemliyse bu eğitimi alan kişi sayısının fazla olması da o derece önemli. www.asistanhekim.org web sitenizi düzenli olarak takip ediyorum. Paylaşımlarınızı ve de haberlerinizi ilgiyle okuyorum. Ancak kaçırdığınız bir nokta var. 33 saat çalışma jargonu ile çıktığınız nokta aslında pek de tutmadı. Bunları söylerken bana kızmayın çünkü gerçekleri size ifade ediyorum. Bununla beraber “asistan hekimlerin performanstan bağımsız, eşit, adil ve işbarışını bozmayacak ücret talebi” hayalden öte birşey değil. Çünkü siz asistan hekimler yeri geliyor öğrenci oluyorsunuz yeri geliyor aktif bir çalışan. Hem aktif çalışan bir hekim olmuş olmak sizin işinize gelmiyor hem de siz çocuklara “öğrenciler” denilince de inanılmaz bir duygusal çöküş yaşıyorsunuz.

Şuna karar vermeniz lazım; eğer öğrenciyseniz zaten para almamalısınız yok öğrenci değilseniz mevcut sistem içerisinde daha çok performans göstermek için çaba sarfetmelisiniz. Uluslarası asistan hekim ücretleri ve Türkiye’deki şartlar göz önüne alındığında sizlere 2.000 TL’den fazla maaş ödenmemelidir. Çünkü siz asistan hekimler temelde sadece eğitim alan ve hizmet sunumu noktasında tek başına yeterli ehliyete sahip olmayan genç hekim arkadaşlarımızsınız. Bu sebeple yüksek maaşlar talep etme hakkınız yok.

Saygılarımla

H.S.

“Asistan Hekime 2.000 TL’den Fazlası Haramdır” için 10 yanıt

bugün hematoloji polikliniğinde 40 hasta baktım ve 6 kemik iliği biyopsisi yaptım. hocaya sadece 6 hasta danıştım.(bir ayda 100 kemik iliği biyopisi ve 1000 hasta.) (benim dışımda 12 prof, doçent ve uzmanın hepsi toplamda 20 hasta bakıyor)farkındaysanız hematoloji polikliniğinin asli unsuru benim. ( 2 senelik dahiliye asistanı) siz asistan olmanın ne demek olduğunu bilmiyorsunuz…asistan öğrenci değildir… tecrübe kazanmakta olan hekimdir… ve bulunduğu yerin asli unsurudur… her insanın temelde alması gereken ücret yoksulluk sınırının üzerinde olmalıdır… hekimler yaptığı işin niteliğine bakıldığında – 33 saatten bağımsız olarak – aldığı ücret çok komiktir. siz herhalde emek sömürüsünü çok seven bir işverensiniz… eminim sizin için bu ülkede asgari ücrette çok fazladır… biz 2000 tl hakediyorsak size her ne iş yapıyorsanız 500 tl den fazlası haramdır….

tek diyeceğim şudur asistan hekimler her üniversite ve eğitim araştırma hastanesinin temel unsurudur ben çukurova üniversitesi balcalı hastanesinde görevli bir asistanım hocalar iş biraktı ama kimsenin ruhu duymadı ama biz iş bıraktığımız an hastane felç oldu ve taleplerimiz kabul edildi benim gözümde asistan hekimler türkiyedeki aile hekimlerinden fazla maaş almalılar yukarıdaki mektubu gönderen her kimse bir baltaya sap olamamış asistan hekimleri kıskanan işe yaramaz adamın biridir…

Bu gibi yorumları yayınlayarak site yönetimi ne amaçlıyor gerçekten merak ediyorum.Emeğimize,uykumuza,yıllarımıza,onurumuza göz diken amansız asalak ordusunun düşünceleri,zaten hepimizce malum.Ülkede dalga dalga yayılan hak arama mücadelemizi sürdürmemiz gereken yerde,hala yaptğımız işi,verdiğimiz emeği,statümüzü tartışmaya açarak ne elde etmeyi düşünüyorsunuz?

Site yönetiminde H.S isimli şahısın yorumunun kaldırılmasını rica ediyorum.Amatör bir haber sitesinden,güçlü bir sivil toplum örgütü olma yolunda ilerlerken böyle boş işlerle,meslektaşlarınızın zihnini bulandırmayın lütfen.

ozan bey site yönetimi neden kaldırsın ki bu yorumu…bu yorumu okuyunca aziz nesini hatırlıyoruz işte ve altına çok da güzel yorumlar yapıyoruz… zaten bu şahıs bizim yorumlarımızı okuduğu zaman -biraz aklı ve vicdanı varsa- utanır kendisi kaldırmak ister kendi yorumunu…
*biz 2000 tl hakediyorsak size her ne iş yapıyorsanız 500 tl den fazlası haramdır*, *yukarıdaki mektubu gönderen her kimse bir baltaya sap olamamış asistan hekimleri kıskanan işe yaramaz adamın biridir*, *Emeğimize,uykumuza,yıllarımıza,onurumuza göz diken amansız asalak ordusunun düşünceleri,zaten hepimizce malum * vs çıkarımları okuyodur H.S isimli şahıs.

Arakadaslar bu varligin yazisina yorum yazmak bile anlamsiz.
Doktor ne demek bilmeyen asistan yada hekim dusmani bir sahis anladigim kadariyla. Ama yuregi yetmemis ismini yazmaya.
Yaziyorsaniz yurekli bir sekilde isminizi, imzanizi atin da yazdiginizin dusundugunuzun arkasinda durun.

Diş hekimliğinde bizler doktora öğrencisi konumuna indirgenip sosyal güvencesiz, maaşsız 6-7 yıl çalıştırılıyoruz. Biz varolukça tıptaki asistanların hakları hep bir adım geriye çekilmeye çalışılacaktır. Haklarımızın iyileşmesi de birlikte kazanımlarımızla olacaktır. bu ülkede emek veren, sağlık sektöründe çalışan hiçbir kimse ister Türk vatandaşı olsun ister yabancı uyruklu temel insan haklarına aykırı koşullarda sosyal güvencesiz,maaşsız çalıştırılmasın! bu konuyu hep beraber sahiplenmeliyiz!

Kolaysa kendisi gelsin çalışşın 33 saat.Tabi o aşamaya gelebilcek mi acaba bir de öyle bir durum var.Ben asistan olmadığım halde sonuna dek asistanların arkasındayım.Çünkü bu kadar emeğin karşılığına 2000 TL neredeyse bir hiç değerinde.
Asistanların üniversite öğrencileri gibi ders aldıklarını sanıyor arkadaş heralde.Hayat kurtarıyolar hepsi hayat!

SORUNA BİRAZ MATEMATİKSEL BAKSAK….

Asistan bir Prt.Doktor olmayı haketmiş kişidir.O halde bu ülkede Prt. Doktorun yaptıgı işi yapamıyor/yapamaz varsaymak yanlıştır.Hemen şu denebilir gitsin o da tayin edildigi yerde çalışsın.Üst Düzey Egitimli insan yetiştirme yerine Vasat Egitimli insan yetiştirmeyi savunmak bu ülkeye verilecek en büyük zarardır.Ayrıca Egitimli İnsan Kaynagının heder edilmesidir.
Bu durumda Prt.Dr lugu haketmiş birine 2000 TL yi yakıştırmak,eşit işe eşit ücret prensibi ilede uyuşan bir yaklaşım olamaz.
Birde yaşamın getirdigi pratige bakarsak,Asistan hekim evlenmesin,cocuk sahibi olmasın veya ona bakacak iyi gelirli bir eş seçsin demektir bu durum.Tabi Zorunlu Hizmette ailesi parçalanmaması için Kamuda çalışan bir eş seçmesi gerekecek ayrıca.
Şimdi gelelim işin ekonomik boyutuna.
Varsayalım ki; Çalışma süresi 30 yıl,maaşlar hiç artmıyor,kıdem tazminatı eşit alınıyor.Asistanlık süresi 5 yıl.Prt Dr maaşı 30 yıllık ortalama 7.000 TL/Ay
Prt Dr-………30 yılx12 ayx7.000 TL/ay= 2 520 000 TL
Asistan Hekim-……5 yılx12 ay x2.000 TL/ay= 120 000 TL
Uzman Hekim-…..25 yılx12 ay x8.000 Tl/ay= 2 400 000 TL
Demek ki başabaş noktası Uzman hekimin 25 yıl 8 000 TL/ay maaş alması ile mümkün oluyor.
Şimdi gelelim Uzman Hekimin aleyhine olan durumlara.
1-Normal hayata 5 yıl geriden başlıyor.
2-Yerleşecegi İli 5 yıl sonra belirleyebiliyor.TUS yerleştirmesinde başka İl çıkmış ise taşınıyor.TIP fak ve Araştırma Hastanesi civarında kirası daha yüksek olan bir ilde 5 yıl oturmak zorunda kalıyor.
3-5 yıl 2.000 TL/ay kazandıgı için,eksik aldıgı 300 000 TL nin satınalma/yatırım gücünden yararlanamıyor.
4-Zorunlu Hizmette Prt hekimlerin gittigi yerlere gidebiyor.Uzman Olmasına ragmen Zorunlu Hizmette aynı sürelere tabi oluyor.TUS u geç kazanmış ise 2 kez Zorunlu hizmetle ödüllendiriliyor.
5-Aile düzeni ve çocuklarının Egitimi ilgili çok büyük sıkıntılar yaşıyor.O kadr ki aile iki parça yaşamak zorunda kalıyor.
5*-Hizmet süresi ve puanı işe geç başladıgı için daha düşük oluyor.
6*-Emeklilik,Emekli ikramiyesi gibi konularda kaybı varmı ve ne kadar bunu bir uzmana sormak gerekiyor.
(*5-6.ncı sorunlarla ilgili bilgim olmadıgı için net artı ve eksidir diyemiyoru.)
Bu diger üniversitelerin Doktora seviyesinde bir egitimdir.Doktora Bilim İnsanı olmak için yapılır.Oysa Asistanlık egitimi bilim insanı yetiştirmek için yapılmaz Uzman olmak için yapılır.
Bu kişiler her ne kadar Ögreci bile olsalar, Prt Hekim olarak degerlendirilmesi gerekir.Yukarıda saydıgımız kayıplarına ragmen TUS sınavı gibi bir ölçme ve degerlendirmeyi geçerek o noktalara geldikleri için.
Asistan Ögrenci olarak isimlendirilseler/degerlendirseler bile Prt.Hekimligi fazlası ile haketmiş Hekimlerdir onlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.