Kategoriler
Haberler

Asistan Hekimler Hocalarını Göreve Çağırıyor

Ankara 13.05.2011- Gelinen süreçte bölüm akademik kurulları, fakülte kurulları ve üniversite senatolarının sağlıkta dönüşüm ve bunun en önemli ayağı olan performans sistemine karşı olduklarının net bir şekilde ifadesinin oldukça önem taşıdığını ifade eden Ankara Tıp Fakültesi Psikiyatri Asistanları hocalarına bir mektup yazarak bu taleplerini dile getirdiler, hocalarını göreve çağırdılar. Hocaların daha net bir şekilde bunu akademik-fakülte-senato kurullarında dile getirmelerinin ve bir karar olarak çıkartmalarının sürece önemli katkıları olacağını ifade eden AÜTF Psikiyatri asistan hekimleri Türkiye’deki tüm hocaları kendi asistan hekimleri aracılığı ile göreve çağırıyor. Aşağıda AÜTF Psikiyatri’nin yazdığı metni modifiye ederek siz de üniversitenize iletebilirsiniz.

Değerli hocalarımız,

Sağlıkta iyi gitmeyen, önümüzü görmemizi engelleyen uygulamalar hızla devam etmektedir. Bu uygulamaların önemli ayaklarından biri üniversite hastanelerinin özellikle büyük şehirlerde özel hastaneler gibi çalışmasının planlanıyor olmasıdır. Yakın gelecekte bunların örnekleri birer gerçek olarak önümüze dikilebilecektir.

Cumhuriyet tarihinin ilk tıp fakültesinin değerli hocaları olarak tıp fakültesi hastanelerinin mevcut sistemde alacağı onulmaz yaraların farkında olduğunuzu eylemlerimizi desteklerken ki onurlu duruşunuzdan bilmekteyiz.

Tıp ve tıpta uzmanlık eğitimi, araştırma-bilim merkezi ve tanısı/tedavisi zor hastalıklarla uğraşan üst düzey tıp hizmetinin bütünleştiği bir konumdan; ÜSYE bakılan yan dal polikliniklerine evrilen tıp fakültesi hastanelerinin geleceği üzerine düşünmek, çözüm önerileri üretmek ve sunmak durumundayız.

Devletin bu önemi yadsınmaz sağlık ve eğitim kurumlarına ödenek ayırması, büyük holdinglere peşkeş çekmek ve kendi yağı ile kavrulmasına, batmasına yönelik uygulamalardan vazgeçmesi; hem kaliteli hizmet sunumu hem de eğitim faaliyetleri için ek ödenekler ile desteklemesi gerekmektedir.

Asistan hekimler olarak halkın sağlığına adanmış bu onurlu mesleğin nasıl olup da teknisyenliğe/robotluğa döndüğünü/dönüştürüldüğünü görürken sadece seyretmek, bildiğimiz doğruları yüksek sesle dile getirmektense sadece susmak niyetinde değiliz.

Sizden dileğimiz bölüm akademik kurulları ve fakülte kurullarında bu doğruları daha gür bir sesle dile getirmeniz ve fakülte kurulundan bir karar olarak çıkmasını sağlamanızdır.

Bugün performans sistemi ve sağlıkta dönüşümün diğer ayaklarının sağlığa ve eğitime vereceği zararlar bunca ortadayken ülkenin güzide fakülte kurulları ve üniversite senatolarının bu yıkıma yönelik bilimsel gerçekleri kamuoyuna iletmesi halka ve yetiştirdiği/yetiştireceği insanlara karşı önemli bir sorumluluğudur. Bu sorumluluğun yerine getirilmesinde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı’nın onurlu ve değerli hocaları olarak katkıda bulunacağınızı bilmekte ve sizlerin öğrencileri olmaktan gurur duymaktayız.

Saygılarımızla

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.