Kategoriler
Haberler

İstanbul Haydarpaşa Numune Basın Açıklaması

Bizler Haydarpaşa Numune EAH asistan hekimleri olarak bugün hakkımızı aramak için buradayız

Artık yeter

300 civarında olan HNH asistanaları olarak çalışma şartları  ve performans sisteminden kaynaklanan sorunlarla karşı karşıyayız.Asistanlar bugün hastanemiz  başta olmak üzere sağlık sisteminin emek gücüyüz.Gece-gündüz, 7 gün 24 saat kaliteli ve nitelikli bir sağlık hizmeti vermek ve eğitim alabilmek için uğraşmaktayız.Görevimizi sürdürürken her türlü sözlü taciz,fiziki saldırı ve darp ile karşı karşıyayız.Son dönem popülist politikaların etkisiyle  hedef gösterilmekte,her türlü aksaklık  durumunda biz hekimler sorumlu tutulup her türlü kötü muamele ile  karşı karşıya kalmaktayız.En son Diyarbakır ,Konya da hekim arkadaşlarımızın yaşadığı şiddet artık can güvenliğimizi  nasıl sağlayacağız kaygısı oluşturmuştur.

Bugüne kadar hakkımızda alınan karalarda uygulama anında haberdar olduk. Çoğu zaman 33-35 saatlere varan mesailer,haftada 110 saate varan çalışma süreleri  ne insan haklarına ne de anayasanın çalışma ilkesi ile uyumludur.Bu kadar yoğun çalışan bir hekim, acaba önüne gelen hastaya ne kadar faydalı olabilir?

İnsan fizyolojisini en iyi bilen bizler bu çalışma sisteminin üzerimizde  yaptığı bedensel ve ruhsal tahribata rağmen hem eğitim alabilmek hem de hastalarımıza nitelikli bir sağlık hizmeti vermeye çalışıyoruz.Mesleğimizin kutsallığını farkındayız ama  uyumadan,yemek yemeden ,evimize gitmeden ailemizden ve dostlarımızdan ayrı kalma pahasına verdiğimiz bu emeğin karşılığını alamamaktayız.

Asistanlar olmadan sağlık sitemi eksik kalır,asistan hakları olmadan hakkaniyetli bir sağlık sitemi kurulamaz.

Hastanemizin giderlerinin gelirlerinden yüksek  olması, hastane borcunun artması , 2011 ocaktan itibaren alt yapısı kurulmadan ve  hazırlık yapılmadan yeni bir bilgi işlem sistemine geçilmesi, çalışmıyorsunuz gibi  bahanelerle  yılardır devam eden ve çevresindeki hastanelerin nerdeyse 1/4-1/5 oranında döner sermaye  alan biz  çalışanlara ’ 0’ ytl döner sermaye verilmeye başladı.Bir kaç klinik dışında  çalışanlarına ve asistanlarına dalga geçer gibi son 5-6 aydır ‘0’ ytl ile ‘50’ ytl gibi döner sermaye verilmeye başlandı.Tam gün yasası ile 4-5 bin YTL alacağımız basın yayın organlarında bas bas bağırılırken, asistanların %80-90 bunun yarısını bile alamamaktadır.Ciddi sınavlara girip  uzmanlık kazan ve çanını dişine takarak çalışan biz asistanlar  çok ciddi bir ekonomik darboğaz ile karşı karşıyayız.Yönetimden kaynaklanan bu zararın asistan hekimlerden tahsil edilmesini kabul etmiyoruz.

Artık yeter

Çalışan biziz, hakkımız olmayan bir şey istemiyoruz ama kimsenin de emeğimize  el uzatmasını istemiyoruz. Sesimiz çıkmayacak zannedenler yanılıyor. Haklarımızı alana, taleplerimiz gerçekleşene, sesimizi herkese duyurana kadar  bu durumu protesto etmeye devam edeceğiz. Bizler olmadan ne eğitim hastanesi olur, ne de sağlık hizmeti sunulur. Bizler olmadan hastanede işlerin yürüyüp yürüme yemeyeceğini herkesin görmesini istedik. Bu haklı sesimizi ve taleplerimizi görmek istemeyenlere inat tüm asistanlar olarak buradayız.

Taleplerimiz

1)Ocak 2011’den itibaren ödenmeyen veya  eksik ödenen döner sermaye ek ödemelerinin iade edilmesi

2)Asistan hekimlerin eğitim aldığı gerçeği göz önüne alınarak,  performanstan bağımsız, eşit, adil ,iş barışını bozmayacak güvenceli bir ücret talep ediyoruz

3) 15.04.2011’de yayınlanan  genelgeyle kısmen düzenlenen nöbet,mesai,eğitim ile ilgili düzenlemelerin hızla hayata geçirilmesi

4)Esnek mesai saatlerine son verilmesi ,çalışma saatlerinin resmi olarak belirlenmesi

5)Nöbet sonrası izin hakkımızın kullandırılması

6)Asistan hekimlerin  klinik bazında görev tanımlamaları ve sorumluluklarını net olarak ifade edecek  yönergelerin hazırlanması

7)Asistan hekimlerin  temsiliyetininin sağlanması,asistan temsilciliği kurumunun oluşturulması

8)Her türlü baskıdan ve hakaretken uzak ve meslek saygınlığımıza gölge düşürmeyecek  bir çalışma ortamının sağlanması

9)Asistan arkadaşlarımıza açılan disiplin soruşturmaların derhal geri çekilmesi

Bu taleplerimiz karşılana kadar başta alkışlı protesto olmak üzere, daha ciddi eylem kararları alacağımızı burada duyuruyoruz.Bu süreçte doğacak mağduriyetler  tamamıyla bu talepleri karşılamayanların sorumlu olacağını basına ve kamuoyuna duyuruyoruz.Bu gerçeği kabullenmek istemeyen herkese bir kere daha duyuruyoruz ki asistan hekimler köle değildir ve olmadıklarını er geç tüm muhataplarına göstereceklerdir.

HNH ASİSTAN HEKİMLERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.