Kategoriler
Haberler

İzmir’de Asistan Hekim Arkadaşlarımız Şiddete Uğradı…

İzmir 04.05.2011- İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’nde görev yapan asistan hekimler Gizem Aydınok ile Alper Akgür bir hasta yakının tehdit ve hakaretlerine uğradıklarını belirterek şikayetçi oldu.

Kızgın hasta yakınlarının hekimlere yönelik sözlü ve fiili saldırılarına bir yenisi eklendi. İddiaya göre Acil Tıp Asistanı Dr. Gizem Aydınok, karın ağrısı şikayetiyle gelen bir hastanın tedavisini yaptı; tetkik sonuçlarını beklerken, beraberindeki üç yakınından biri doktordan hastasının serumunu çıkarmasını istedi. Aydınok, serumun hasta taburcu olurken çıkarılacağını söylemesine karşın hasta yakını kadın doktordan görevi olmayan işleri yapmasını istedi. Talepleri reddedilen hasta yakını hakaret ve tehditlere başladı, şiddet girişiminde bulundu, ancak araya sağlık çalışanları girince başarısız oldu.

Ancak tepkisini sürdüren hasta yakını bu kez asistan Dr. Alper Akgür’e de hakaretlerde bulundu. İki asistan hekim polis merkezine başvurarak hasta yakınından şikayetçi oldu. Dr. Aydınok, “Hastayla diyaloğumuz iyiydi, tedavisini yapmış, sonuçları bekliyordum. Ona ne olup olamayacağını anlatıyordum. Ama yanındaki yakınlarından biri şiddet uygulamaya kalktı, tehdit ve küfür etti. Maalesef acil servise hastanın yanında birden fazla refakatçi geliyor ve idare tarafından bu önlenmiyor. Sonunda her an şiddet görmeye açık durumdayız” diye konuştu.

İzmir Tabip Odası hastane acil servisi önünde, mağdur doktorların da katıldığı ortak bir basın açıklaması yaptı. Benzer, özellikle de kadın hekime yönelik saldırıların sık sık yaşandığına dikkat çeken İzmir Tabip Odası sözcüsü, “Hekime ve sağlık çalışanlarına yönelik saldırıları lanetliyoruz. Saldırganların cezalandırılmasını talep ediyor ve bu işin takipçisi olduğumuzu bütün kamuoyuna duyuruyoruz. Meslektaşlarımıza hukuki ve manevi her türlü desteği vereceğiz” diye konuştu.

Kaynak : Medimagazin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.