Kategoriler
Haberler

Mersinli Asistan Hekimler de Artık Yeter Dedi…

GERÇEKLERİ GÖZ ÖNÜNE SERMEK İÇİN BURADAYIZ

Mersin Tabipler Odası Asistan Hekim Komisyonu Başkanı Araştırma Görevlisi Dr. Özgür Çoban, Mersin Üniversitesi nde çalışan asistan hekimler adına basın açıklamasını okudu. Açıklama şöyle:

“Bizler, Tıp Fakültelerini en yüksek ÖSS puanı alarak kazanan, 6 yıllık zorlu tıp eğitiminin ardından, tıpta uzmanlık sınavı gibi ÖSS den çok daha zor bir sınavı kazandıktan sonra üniversite ve Sağlık bakanlığı eğitim araştırma hastanelerinde, sağlık sisteminin yükünü sırtlayan asistan hekimleriz . İzmir ,İstanbul , Ankara’daki ve diğer tüm üniversite ve eğitim araştırma hastanelerinde sorunlarını dile getiren arkadaşlarımız gibi bizde Mersin’de sağlık hizmeti veren ve eğitim almaya çalışan asistan hekimler olarak sesimizi topluca duyurmak, içinde bulunduğumuz durumu, çalışma şartlarımızı ve sağlık sisteminde yaşanan gerçekleri kendi gözümüzden tüm kamuoyuna ve sizlere açıklamak için buradayız.”

ARTIK YETER!

“Bizler daha iyi tedavi edebilmek için seçtiğimiz üniversite ve eğitim araştırma hastanelerinde  7 gün 24 saat hizmet veren, poliklinik ve acillerde sizi karşılayan, servislerde size ilk günaydını diyen, hastanenin her yerinde gece gündüz görmeye alıştığınız hekimleriz. Sizin bile inanamayacağınız bir çalışma temposu içinde çalışıyoruz; yemeden, içmeden, dinlenmeden, oturmadan gece-gündüz hastalara sağlık hizmeti sunmaya çalışıyoruz. Sağlık hizmetinde üstlendiğimiz görevin sınırları belirsiz; hastaların teşhis-tedavi-takibinden tıbbı sekreterliğe, bazen hemşire, bazen personel, bazen de hiçbir sorumluluk alamayan öğrenciler olarak karşınıza çıkarılıyoruz. Düzensiz mesai saatlerimiz ve haftalık 130 saate varan çalışma sürelerimiz içinde insani bütün ihtiyaçlarımızdan mahrum bırakılıyoruz. Size hep bizim hakkımızda başka şeyler anlatıldı. Bugün, biz size gerçekleri  anlatmak için buradayız.

KESİNTİSİZ 33 SAAT ÇALIŞAN HEKİME SAĞLIĞINIZI EMANET EDİYORSUNUZ

“Sağlığınızı kesintisiz 33 saat çalışan, tek bir asistan hekime, emanet etmek zorunda bırakıldığınızı biliyor musunuz?  Bir asistan hekim, 9 saatlik mesaisinin ardından, 15 saat nöbet tutup ardından dinlenmeden, 9 saatlik mesaisine devam etmektedir. Ayda 15 defa bu döngüyü yaşayan, yüzlerce, binlerce asistan hekim vardır. Şimdi çok basit bir soruyu değerli basın mensupları aracılığıyla tüm kamuoyuna ve halkımıza sormak istiyoruz; Kendinizin ya da  yakınlarınızın haftada 130 saate yakın çalışan ve bir çok kez aralıksız 33 saat uykusuz hizmet vermek zorunda kalan asistan hekimlerden sağlık hizmeti almak  ister misiniz?”

“YÜKSEK ÜCRET KOCA BİR YALAN”

Size bugüne kadar bizim çok yüksek ücretler karşılığında çalıştığımız anlatıldı. Bu koca bir yalandır. Bu kadar yoğun çalışma şartları altında komik maaşlarla çalıştığımızı bizim ağzımızdan duyun istiyoruz. Size bizim hakkımızda söylenen tek yalan bu değildir. Bizim, hakkımızı talep ettiğimiz her durumda, bizi temsil etmesi beklenen sağlık bakanından, “para için eylem yapıyorlar” açıklaması gelmektedir. Ancak, adına performans dediği, yeni sağlık sistemi ile sizlere yapmış olduğumuz her müdahaleyi puanlandıran ve bu puanlar karşılığında, para vereceğini söyleyen de aynı kişidir.”

VİCDANLI HEKİMLERİ KARŞILARINDA BULACAKLAR

Bizleri “büyük kar” beklentisiyle “büyük yatırımlar” yapan özel sağlık sermayesinin  ucuz işgücü haline getirmeye çalışanlara buradan en gür sesimizle bir kez daha ifade ediyoruz: Talebimiz, harcadığımız emeğin karşılığını almak, insanca yaşayabilecek bir gelire sahip olmaktır. Gittikçe kötüleşen  bu sağlık ortamına katlanmamızın yegane sebebi Sağlık Bakanı’nın söylediğinin tersine para değil, mağdur olana beslediğimiz vicdani ve mesleki sorumluluğumuzdur. Hekimlik, tarihi boyunca, para odaklı, kar amaçlı bir hizmet olmamıştır. Bugün bu anlayışı değiştirmeye çalışan, hastaları ile hekim arasındaki bağı, para odaklı değerlendiren, performans dedikleri yeni sağlık sistemi ile sizlere yapmış olduğumuz her müdahaleyi puanlandıran ve bu puanlar karşılığında, para vereceğini söyleyen bu sistemin uygulayıcıları, karşılarında daima biz vicdanlı hekimleri bulacaktır. Acısını dindirdiğimiz sizlerin, ölümden döndürdüğümüz babanızın, ameliyat ettiğimiz çocuğunuzun sağlığının parasal bir karşılığı olamaz. Hemen her gün bir hastanede fiziki ve sözlü saldırıya maruz kalan asistan hekimler olarak ARTIK YETER diyoruz!”

EŞİT, ÜCRETSİZ, KOLAY ULAŞILABİLİR SAĞLIK HİZMETİ

Biz Asistan Hekimler olarak; Sağlık Kurumlarımızda her gün sözlü ve fiziksel saldırılarla karşı karşıya kalmaktayız.Sağlık sisteminin bütün problemlerinin  sorumlusu olarak o an hastanın karşısına çıkan hekimler HEDEF gösterilmektedir. “Mükemmel bir sağlık sistemi kurduk” diyerek sınırsız propaganda yapanlar, sağlık sisteminin kronikleşen problemlerini hekimlere ve sağlık çalışanlarına yükleyerek bizleri hastalarımızla iki zıt düşman kutup olarak göstermektedir. Bizler, hekimlere ve sağlık çalışanlarına dost ve samimi Sağlık Bakanı ayrıca eşit, ücretsiz, nitelikli kolay ulaşılabilir,emeğimizin karşılığını aldığımız bir Sağlık sistemi istiyoruz”

ARTIK YETER

Bu nedenle  buradan  başta  Sağlık  Bakanlığı  ve  Üniversite  rektörlükleri  ve hastanemiz yönetimi olmak üzere tüm  yetkililere  seslenerek,Biz hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet girişimlerini engelleyecek güvenlik önlemlerini almalarını istiyoruz. Bilinmelidir ki Şiddet ve Sağlık  hizmeti   birbiri ile bağdaşmayacak  iki  kavramdır ve şiddetin olduğu sağlık kurumunda hiç kimse sağlık çalışanlarından iyi bir sağlık hizmeti bekleyemez ve beklememelidir.”

Biz Asistan Hekimler Olarak;

“Uzmanlık eğitimi vermesi gereken eğitim-araştırma ve üniversite hastanelerinde poliklinik ve acillerde doktor başına günde 100’den fazla hastaya bakmaktayız. Bu yoğunluk neden gösterilerek almamız gereken uzmanlık eğitimini yeterli bir şekilde almamaktayız. Tüm bu koşullar altında, asistan hekim olmamızın en önemli amacı olan, eğitim alma hakkımız gözardı edilmektedir.  Yoğun mesai ve hizmet sunumuna verilen öncelik nedeniyle, uzmanlık eğitimimiz eksik kalmaktadır. Akademik, nitelikli ve standardize edilmiş bir eğitim programına ihtiyaç vardır. Biz asistan hekimler; yarının uzmanları olarak, sizlerin ve çocuklarınızın sağlığından uzun yıllar sorumlu olacağımız için, nitelikli ve akademik eğitim hakkımızı istiyoruz.”

İŞ GÜVENLİĞİ SAĞLANMALI

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimliği önünde oturma eylemi yapan sağlık çalışanları adına bir açıklama yapan Ali Taş, sağlıkta piyasalaşmanın bir parçası olan performansa dayalı ücretlendirme sistemine son verilmesi gerektiğini söyledi. Sistemin temel ücretlere ve emekliliğe yansıyacak şekilde düzenlenmesini istediklerini belirten Taş, sözleşmeli 4/B, 4/C, 50/D ve taşeron istihdam biçimlerinden vazgeçilerek iş güvenliğinin sağlanması gerektiğinin altını çizdi. Hastalardan alınan her türlü katkı paylarının kaldırılmasını ve sağlık çalışanlarına dost bir Sağlık Bakanı istediklerini dile getiren Taş, performansa dayalı ücretlendirme sistemine son verilene kadar eylemlerin süreceğini bildirdi.

TAŞ, TALEPLERİNİ SIRALADI

Taş, döner sermaye katkı payları ödemelerinin 2011 Ocak ayı döneminde yapılan ödemelerden az olmaması ve 2011 Şubat ayı döneminden geçerli olarak yeniden yapılması gerektiğini de vurguladı. Nöbet ücretlerinin ve döner sermaye katkı payı ödemelerinin takip edilen ay içerisinde ödenmesi gerektiğini kaydeden Taş, taleplerini şöyle sıraladı:

“Asistan hekimlerinin mesai süreleri düzenlenerek, fazla çalışmanın azaltılması, nöbet ertesi izni ve akademik izinlerin kullandırılmasını istiyoruz. Çalışanların 2008- 2009-2010 yıllarına ait alacak izinleri 2011 yılında kullandırılarak performans ödemesinde çalışılan gün sayısı olarak kaydedilmesi veya ücret olarak verilmesini talep ediyoruz. Kadrosu Sağlık Bilimleri Enstitüsü nde bulunup, fiili olarak Tıp Fakültesi Dekanlığı nda çalışan araştırma görevlilerine daha önce yapılan döner sermaye katkı payı ödemesinin Şubat 2011 dönemi itibariyle devam ettirilmesini istiyoruz.”

Haber Kaynağı: Medya Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.