Kategoriler
Haberler

Son Dakika… Adnan Menderes Tıp Fakültesi Asistan Hekimleri Süresiz GREV’e Gidiyor…

AYDIN 07.05.2011- Asistan Hekim eylemleri hız kesmiyor. Bu sefer de düşük ücret ve özlük hakları için Adnan Menderes Üniversitesi Asistan Hekimleri seslerini “süresiz grevle” duyurmaya karar verdi.

Değerli meslektaşlarımız,

Üniversitemizde uygulanan mevcut performans sistemi ne yazik ki hepimizi hayal kırıklığına uğratmıştır. Mevcut yönetmelik ve performans dağıtım yönergesinde Araştırma görevlilerinin %500’e kadar ödeme alabileceği ve performans katsayısının ise 1,2 ile 2 arasında yönetim tarafından belirleneceği ifade edilmiştir. Ancak, yönetimimiz “değersiz personel” ve “maraba” olarak gördükleri asistanların hesaplamalarında minimum değer olan %100 ile 1,2 katsayılarını kullanmaktadır. Bunun sonucu olarak araştırma görevlilerimiz yanlarında çalışan yardımcı sağlık personelinden ve hatta çamaşırhanede çalışan teknik personelden bile düşük performans geliri elde etmiştir. Bu onur kırıcı yaklaşım artık kabul edilemez noktaya ulaşmış ve bıçak kemiğe dayanmıştır. Aile geçindiren ve kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan bizlerin emekleri çalınmaktadır. 40 saat çalışan bir yardımcı sağlık personeli 1000 TL performans alırken , ayda 150 ameliyata dahil olan bir cerrahi asistanının , binlerce poliklinik hizmeti veren bir dahili branş asistanın 720 TL alması ASLA KABUL EDİLEMEZ. Bu ve benzeri hastaneleri ayakta tutan asistanlardır. Bu noktada, aşağıda belirttiğimiz tzleplerimizi ortaya koyuyoruz.Bu taleplerimiz kabul edilmezse bakanlığımızında yayınladığı genelge itibari ile “Uzmanlık bilgi ve becerisi gerektiren” ancak bize yüklenen iş yükünü artık kaldırmayacağımızı belirtiyoruz. Tüm araştırma görevlisi arkadaşlarımızın desteğini bekliyoruz.

ADÜ EYLEM GRUBU
Taleplerimiz;
1. Yukarıda belirtilen katsayılar ile ilgili düzenleme yapılaması ve bir asistanın alacağı minimum performansın 2000 TL düzeyine çıkarılması
2. Ambulans icaplarının kaldırılması ve 112’ye devir edilmesi
3. Nöbet sayılarının genelgeye göre düzenlenmesi. Eğer bu sağlanamıyorsa ayda 15 nöbet tutturularak insanlık dışı bir şekilde çalıştırılan asistanların fazladan tuttukları nöbet ücretlerininde ödenmesi
4. Birçok klinikte aksatılan eğitim görevlerinin takip edilmesi ve uygulatılması
5. Asistanların senede 2 kongre katılımlarının üniversite tarafından karşılanması
6. Asistanların süt izni gibi haklarının gasp edilmemesi , asistanların özlük haklarının korunması

ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ TIP FAKULTESİ HASTANESİ ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİ NAM-I DİĞER SEFİL ASİSTANLARI OLARAK 09/05//2011 TARİHİNDEN İTİBAREN HAKLI TELEPLERİMİZ YERİNE GETİRİLENE KADAR VE HAK ETTİĞİMİZ SAYGIYI GÖRENE KADAR SÜRESİZ İŞ BIRAKIYORUZ. KÖLELEŞTİRİLMEYE, BEDAVA İŞ GÜCÜ OLARAK GÖRÜLMEYE, SIRTIMIZDAN KAZANÇ ELDE EDİLMESİNE KARŞI KOYUYORUZ! BAŞ KALDIRIYORUZ!!

ACİL VE YOĞUN BAKIM HİZMETLERİ DIŞINDA HİÇ BİR ŞEKİLDE HİZMET VERİLMEYECEKTİR…

“Son Dakika… Adnan Menderes Tıp Fakültesi Asistan Hekimleri Süresiz GREV’e Gidiyor…” için 4 yanıt

ASİSTANLARIMIZIN BU EYLEMİNİ GÖNÜLDEN DESTEKLİYORUM. ANCAK ASİSTANLARIN SADECE KENDİ DURUMLARINI GEREKÇE GÖSTEREREK, SADECE VE SADECE KENDİLERİNE UYGULANAN PERFORMANS KRİTERLERİNE KARŞI ÇIKARAK, BÜTÜNÜ GÖRMEKTEN UZAK TAVIRLARI DA ANLAŞILABİLİR DEĞİLDİR. HELE HELE “YANIMIZDA ÇALIŞAN SAĞLIK PERSONELİ, ÇAMAŞIRHANEDE ÇALIŞAN TEKNİK PERSONEL” DENEREK DİĞER ÇALIŞANLARIN EMEĞİNE SAYGISIZLIK EDİLMEKTEDİR. DEĞERLİ ASİSTANLARIMIZ YOĞUN ÇALIŞARAK, DÜŞÜK PERFORMANS ÜCRETİ ALMAKTADIR ANCAK ADÜ’DEKİ DURUM BUNUNLA SINIRLI DEĞİLDİR. HÜKÜMETİN BELİRLEDİĞİ, MAAŞA DAHİL OLMASI GEREKEN DENGE TAZMİNATININ ALTINDA DÖNER SERMAYE ALAN 350 TL. GİBİ KOMİK BİR DÖNER SERMAYE ÜCRETİ ÖDENMEYE LAYIK GÖRÜLEN İDARİ PERSONELLER GÖRMEZDEN GELİNMEMELİDİR. AYRICA, ADÜ DE KAÇTANE ASİSTAN SENDİKA ÜYESİDİR SORMAK İSTERİM. 161 ASİSTANININ GÖREV YAPTIĞI ADÜ’DE ENFAZLA 10-15 SENDİKA ÜYESİ VARDIR. SENDİKA ÜYESİ BİLE OLMAKTAN ÇEKİNEN ASİSTAN ARKADAŞLARIMIZIN KENDİ BAŞLARINA GİRİŞTİĞİ, DAYANIŞMADAN YOKSUN BU EYLEM NEKADAR YOĞUN BİR KATILIMLA VE NEKADAR DİRENGEN BİR TAVIRLA SÜRECEK MERAK EDİYORUM.
ÖZETLE; BU MÜCADELE SAĞLIK EMEKÇİLERİNİN, HATTA BÜTÜN EMEKÇİLERİN ORTAK MÜCADELESİDİR, BİR BÜTÜNDÜR… ASİSTAN, HEMŞİRE, SAĞLIK PERSONELİ, YARDIMCI SAĞLIK PERSONELİ, İDARİ PERSONEL V.S AYRIMI YAPILMADAN ORTAK HAREKET EDEREK SONUCA ULAŞABİLİRİZ. MESLEK ÖRGÜTLERİ VE SENDİKALARIN DESTEĞİ ALINMADAN YAPILAN BU EYLEMLER SONUÇ ALINSA BİLE BAŞKA ŞEKİLLERDE HAK KAYIPLARINI DOĞURACAKTIR. TÜM ASİSTAN ARKADAŞLARIMIZIN DA BUNUN BİLİNCİNDE OLMASI DİLEĞİYLE…..

sağolun ..eyleminiz sayesinde ameliyat gerektiren acil bir hasta izmire taşınmak zorunda kaldı..artık yolda hayatını kaybederse çok değerli kazanımlarınızı afiyetle yersiniz..

Hastanıza acil şifalar dilerim öncelikle…

Ancak bahsettiğiniz acil hastaya,36 saat çalışan bir asistan hekim,uykusuzluktan herhangi bir zarar verseydi,yine bu şekilde mi düşünecektiniz?

Ya da boşverin en iyisi,en kolayı doktora b.k atmak zaten,düşünmek gibi bir eyleme hiç bulaşmayın,sakın ha,yoksa bu sorunun gerçek sorumlularını falan görürsünüz maazallah.Senelerini sınavlardan önce geceleyerek geçirmiş bunlar zaten,alışmışlardır uykusuzluğa,gözü kapalı yapıyolar ameliyatları.Aldıkları maaş sizinkinin 300-500 katı ne de olsa.Koskoca sağlık bakanı yalan mı söyleyecek canım,hiç olur mu öyle şey.Aralarında kiralarını ödeyemeyenler de var ama onlar “marjinal gruplar”.Hani 19-20 nisanda eylem yapanlar var ya,hah onlar işte.”Sıradaki 100. hasta olmak ister misiniz” diye yazmışlar bi kaç pankarta,”tabii bakacaksanız paragöz doktorlar,gerekirse 1000 tane de bakacaksınız,benim vergilerimle maaş alıyosunuz” diyip,yeşil kartımı üstlerine fırlattım.İnanır mısınız hiç birşey yapamadılar,Allah razı olsun sağlık bakanımdan,184 şikayet hattı diye bir numaraları var.Arıyosunuz ve o saat doktorun hakkında soruşturma başlatılıyor.Köpek etti ayağımıza köpek,kafama esti mi çakıyorum gözüne bi tane yumruk,daha da dellendiysem saplıyorum bıçağımı baldırına,sonra tutuksuz yargılanmak üzere sokaklardayım,yeni hedeflerimin peşindeyim…

Uzun lafın kısası;

Sesimizi duymamak,bizi anlamamak için daha ne kadar ısrar edeceksiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.