Kategoriler
Haberler

Son Dakika… İzmirli Asistanlar Hekime ve Kadına Karşı Şiddeti Baretleri ile Protesto Etti

İZMİR 10.05.2011- İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde geçtiğimiz hafta şiddete uğrayan asistan hekim arkadaşlarını İzmir Tabip Odası Asistan Hekim Komisyonu yalnız bırakmadı. Hekime ve Kadına karşı şiddeti protesto etmek için toplanan İzmir’li asistan hekimler daha önce www.asistanhekim.org web sitesinde de duyurdukları süpriz eylemlerini gerçekleştirdi.

Can güvenliklerinin kalmadığını, hekimler olarak saygı beklediklerini dile getiren asistan hekimler bugünden itibaren şiddete uğrayan arkadaşlarına “can güvenliğinin” sembolü olarak baret dağıtacaklarını ifade ettiler. İlerleyen dönemde hekime karşı gerçekleşecek herhangi bir şiddet olayında tekrar bir araya geleceklerini belirten İzmir Tabip Odası Asistan Hekim Komisyonu, basın bildirisinin ardından acil serviste görev yapan asistan hekim arkadaşlarına baret dağıtarak eylemi bitirdi.

httpv://www.youtube.com/watch?v=HGCQU5Bwcos

BASINA VE KAMUOYUNA

Geçen hafta gerçekleşen iki asistan hekim arkadaşımıza yönelmiş olan şiddete karşı tepkimizi ortaya koymak için buradayız. İş güvenliğimizin olmadığı; özellikle acil servislerde çalışan arkadaşlarımızın can güvenliğinin tehlikede olduğu defalarca yaşanan üzücü örnekler ile açık bir şekilde ortaya çıkmıştır.

Hekimlere yönelen şiddet olayları hasta yakınları eli ile olduğu gibi kaymakamların eli ile de gerçekleşmiştir. Bu noktada şiddet olaylarına tepkimizi ortaya koymak, bir sonra yaşanabilecek,  başka bir hekim arkadaşımızın başına gelebilecek en ufak bir hamleyi önlemek için zorunludur.

Olağan hale geldiği düşünülmeye başlanan hekime yönelik şiddete karşı her durumda tepki üreteceğimizi buradan herkese duyurmak isteriz. Asla kabullenilemeyecek bu olaylar karşısında susmamız imkansızdır.

Hekime yönelen şiddetin mimarları bugün ülkemizde kelimenin tam anlamıyla “canla” başla çalışan hekimlere çekin gidin diyebilecek kadar pervasız davrandıkça , bu şiddetin bitmeyeceği açıktır. Meslek örgütlerimiz kanalı ile bu yöneticilere hiçbir yere gitmeyeceğimizi, Hipokrat ve Galenden beri bu topraklarda insanları sağlığına kavuşturmak için bulunduğumuzu belirttik. Şimdi bir kere daha belirtiyoruz; bizler burada olmaya devam edeceğiz, bizleri görmek istemeyenler, hastanelerimizi kime satmayı planlıyorlarsa onların yanına çekip gidebilirler.

İşimizi yaparken her mesleğe mensup kişi gibi iş güvenliğimizin sağlanması yöneticilerin sorumluluğundadır. Herhangi bir hekim arkadaşımıza yönelen şiddetten, şiddeti uygulayan kadar bunu engelleme görevi olan yöneticilerde sorumludur.

Halkımızı kendisini iyi eden, sağlığına kavuşturan doktora karşı şiddet uygulama noktasına getiren, sağlık sisteminin yanlışlıklarla dolu olması ve bu sistemi yaratanların hekimleri açık hedef haline getirmesidir.

Hastalarımıza sizi memnun edecek bir sistem getirdik diye yalan söyleyenlere karşı g(ö)rev eylemleri ile gerçeği anlatmaya çalıştık. Bu sistem ile sizi rahatça muayene edemeyiz, size yeteri kadar vakit ayıramayız dedik. Bundan bakanlık sorumludur dedik. Şimdi sistemin yanlışlığı sebebiyle öfke duyan herkesi, tek derdi hastasını sağlığına kavuşturmak olan hekimine karşı değil , sizlere vakit ayırmamıza müsaade etmeyen Bakanlığa karşı öfkesini dile getirmeye davet ediyoruz.

Biz asistan hekimler olarak, acillerde çalışan meslektaşlarımızdan başlamak üzere, baretsiz çalışma koşulu kalmamış diğer hekim arkadaşlara bu tepkiyi ortaya koymak için baret dağıtma eylemi başlattığımızı duyuruyoruz.

Hekimlere yönelen şiddete karşı bundan yöneticileri sorumlu tutacağımızı belirttik. Bir daha yaşanacak çirkin bir saldırı durumunda tepkimizin çok daha büyük olacağını bildiriyoruz.

Saygılarımız ile

İZMİR TABİP ODASI ASİSTAN HEKİM KOMİSYONU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.