Kategoriler
Haberler

Ekşi Sözlük neden hedefte ?

Geçtiğimiz günlerde İstanbul polisinin, yaklaşık 50 ekşisözlük yazarını sitedeki bazı dini konulu başlıklar nedeniyle ifadeye çağırdığı ortaya çıkmıştı. Ekşisözlük’te yer alan bazı başlıklar nedeniyle Adnan Oktar’ın şikayeti üzerine “halkın manevi değerlerini rencide etmek” suçlamasıyla yazarlar ifadeye çağırılmıştı. İfadeye çağırıldığı belirtilen yazarlardan biri, FriendFeed’de Rapri Sokapri nickiyle olayı şöyle anlatmıştı:

“Az önce kapıya iki sivil polis geldi, bizim evden Kuran ve Muhammed hakkında Ekşi Sözlük’e bir şeyler yazıldığını ifade etti, nick filan da verdi. Gayrettepe asayişe mi ne çağırıyor, sorgu alınacakmış, nedir bu böyle şaka mı?”

Soruşturmanın detayları ise ifadesi alınan bir yazarın entrysiyle ortaya çıkmıştı. “Degisen” nick’ini kullanan yazar ise başına gelenleri şöyle yazmıştı: “Bugün itibariyle Gayrettepe’de bilişim suçları biriminden iki memur arkadaşa ifademi verdim. Yalnız başlıktaki dezenformasyonu düzeltmek lazım. Memurlara sorduğum ve net cevap aldığım üzere Ekşisözlük’ten herhangi bir bilgi talepleri olmamıştır. Adsl kaydı üzerinden gelmektedirler. Eldeki diğer bilgiler; toplam yaklaşık 50 yazar için ifade almaktadırlar. 14′er bundle’lar halinde yazarları ekiplere arasında paylaştırmışlar. Şikayetçi anladığım kadarı ile Adnan Oktar. Suçlama halkın manevi değerlerini rencide etmek gibi bir madde. Yalan, sıkma falan diyenlere ifade fotokopimin scan’ini zevkle yollayabilirim. Buradan polis arkadaşlara çok teşekkür ederim. Kibar, anlayışlı davranışları için. Biri ile sigara bile içtik. Güzel muhabbet ettik. Senin benim gibi adamlar neticede.”

Ekşi Sözlük neden kullanıcı bilgilerini savcılığa verdi?

Soruşturma devam ederken Ekşi Sözlük’te kullanıcılara nasıl ulaşıldığı tartışma konusu olmuş, kimileri Ekşisözlük yöneticilerinin savcılık talebi üzerine bazı kullanıcıların IP bilgilerini verdiği söylerken, bir kullanıcı polisin kendisine IP’lerin ADSL hizmeti takibi yoluyla bulunduğunu söylediğini belirtti. Site yöneticileri “yazarların yanında olmadığı”, “en azından etik gereği soruşturma nedeniyle ip adreslerinin savcılığa ulaştırıldığı bilgisini kullanıcılara vermesi gerektiği” eleştirilerine maruz kalırken, şirket avukatı sitedeki açıklamasında tüm web sitelerinin yasa gereği kullanıcılara ait son 6 aylık IP bilgilerini saklamak, savcılık talebi halinde herkesin bu bilgileri vermek zorunda olduğunu bildirdi.

CNNTürk’ün canlı yayınına katılan Ekşi Sözlük avukatı Başak Purut “Biz burada tarafız, savcılık bizim bilgimize başvuruyor ve bizim üzerimizden zanlısını tespit ediyor. Biz burada soruşturma evresine katılan kişilerden biriyiz. Bu pozisyonda soruşturmanın gizliliğine ilişkin hükümler gereğince yazarlara bilgi vermememiz gerekiyor.” derken site içindeki tartışmalar için ise “o bizi dinamik tutuyor” açıklamasını yapmıştı.

Sitede çıkan tartışmalar üzerine Ekşisözlük’te ‘kanzuk’ rumuzuyla yer alan firma avukatı bir açıklama yayınladı. “Ekşi Sözlük’ün savcılığa yazar bilgilerini vermesi” başlığı altında yer alan açıklamada Ekşi Sözlük’ün bilgileri vermekteki yasal sorumluluğu hatırlatılırken, soruşturmada sözlük yazarlarına hukuki bir destek verilecek mi sorusuna “Hayır” yanıtı verildi.

(Açıklamanın tam metni içinhttp://www.eksisozluk.com/show.aspt=ek%C5%9Fi+s%C3%B6zl%C3%BCk%27%C3%BCn+savc%C4%B1l%C4%B1%C4%9Fa+yazar+bilgilerini+vermesi&a=sr&au=kanzuk)

Ekşi Sözlük yazarları greve gitti

21 Haziran’daki bu açıklamanın ardından Ekşi Sözlük’ün IP adreslerini savcılığa vermesinden ve kendilerini haberdar etmemesinden rahatsız olan ve açıklamadan tatmin olmayan Ekşi Sözlük yazarları “Sıfır Entry” adında bir eylem kararı alarak bugün sözlüğe yazı yazmama kararı aldı. Karar üzerine açıklama yapan şirket avukatı Başak Purut, “yaşananları olağan bir süreç olarak” değerlendirirken şunları söyledi:

“Ekşi Sözlük için sıradışı bir durum değil bu yaşananlar. Hemen hemen her sene Emniyet yetkilileri bu ve buna benzer soruşturmalarda bize gelip kişilerin ip adreslerini istemektedir. Ekşi Sözlük olarak bu konuya hassasiyet göstererek biz de emniyet yetkilileri ile işbiriliği içerisinde olup bu bilgileri kendileri ile paylaşıyoruz.

Son yaşanan ve basına kısmen yanlış yansıyan olayda olduğu gibi. Bu yeni bir olay değil. Bir sene önceki bir soruşturma kapsamında bizden ip adresleri istenmişti. İstenen ip adreslerindeki kişilerin ifadesine başvurmak için emniyet yetkilileri Ekşi Sözlük kullanıcılarını Gayrettepe’ye çağırmış.

Olay bundan ibaret. Ortada ne tutuklama var ne de dava. Şimdilik bir soruşturma kapsamında ifadesi alınan Ekşi Sözlük kullanıcılarının söylemleri var.

Biz her sene sonu 20’ye yakın bu tarz davalarla ilgili olarak ip paylaşımı yapıyoruz emniyetle. Ve bir çok soruşturma dava aşamasına geçmeden takipsizlik kararı verilerek kapanıyor, birçoğu da beraat ediyor. “

(Açıklamanın tam metni için:http://www.eksisozluk.com/show.aspt=ek%C5%9Fi+s%C3%B6zl%C3%BCk%27%C3%BCn+savc%C4%B1l%C4%B1%C4%9Fa+yazar+bilgilerini+vermesi&a=sr&au=kanzuk)

Bazı yazarlar siteden ayrıldı

Tüm bu açıklamalar yapılırken Radikal Gazetesi’nin haberine göre bazı yazarlar, boykotun ardından siteden ayrıldı. Girdikleri entryleri temizleyen yazarlar şu açıklamalarda bulundu:

Dengizik: Ekşi Sözlük’ü terk etmemin sebebi sözlük avukatı Kanzuk’un yapmış olduğu açıklamada kullandığı üslup ve doğrudan sözlüğe karşı yasal girişimde bulunulduğunda gösterilen tavrın, bireysel olarak yazarlara karşı bir yasal girişim olduğunda yerini sessizliğe bırakmasıdır. Etliye sütlüye karışmayan, yalnızca eğlenceli olduğuna inandığım şeyler yazan bir insan olmama rağmen, o platformda yazan diğer arkadaşların haklarını korumak adına hesabımı kapattım.

Airlangga: Bırakmamın tek sebebi sözlük yönetiminin yazarların arkasında durmaması, sözlük avukatı Kanzuk’un kibri ve yazarlara olan yaklaşımı. Benim hakkımda bir soruşturma olmamasına rağmen tepki gösteriyorum. Zaten gitmemiz umurlarında olmaz ama böylesine ters olunan birinin mekanında yazmanın da onursuzluk olduğunu düşünüyorum.

Tribalenfexion: Açıkçası listede adım var mı yok mu bilmiyorum. Zaten olup olmaması da bir şeyi değiştirmez. Bunca zamandır sansüre, baskıya, yasaklara karşı olduğunu üzerine basa basa söyleyen ve bununla ilgili birçok aktivite yapan, siteyi daha önce kapattıran Adnan Oktar’ın bu girişimlerine pro-aktif davranıp hızla hukuki yanıtlar veren ve hukuki bağlamda sitesini kapattırmamak için bir yol bulan SSG’nin, sözlüğünde yazar olan tam sayısını bilmediğim bir grubunun hakkında mahkeme emrini görmeden polise telefonla kayıtlarını verebilmesi, sonrasında da çıkıp yasal olarak mecburduk deyip “dükkana” zeval geldiğinde leopar kesilip aslında klasik anlamda müşteriden ziyade içerik sağlayıcısı olan yazarlara geldiğinde “buyrun alın toplayın bunları” demesi sözlükten ayrılmam için yeterliydi.

SSG olaylar için ne dedi?

Tüm bu ayrılık haberlerine sitenin kurucusu Kurucu Sedat Kapanoğlu (ssg) şu yorumu yaptı:

“Eğer kimsenin bilmesini istemediğiniz bir şey yaptıysanız belki de ilk elden o şeyi yapmamanız gerekir”. Bu cümleyi Ekşi Sözlük Türkçesine çevirirsek, şikayete, hatta soruşturmaya konu olacak bir entry girdiyseniz ve bunun muhatapları tarafından görülmeyeceğini düşündüyseniz, o entry’yi yazmamanız gerekirdi.”

Olay bu şekilde ilerlerken magazinel isimler de tartışmaya dahil olarak “Ekşi Sözlük soruşturması”na yeni bir boyut kazandırdı. Ünlü yapımcı, doktor Erol Köse ve şarkıcı Ferhat Göçer’in de taraf olduğu tartışma Twitter’dan televizyon programlarına taşındı.

Erol Köse: “Maskeli balo bitiyor, maskeler düşüyor”

Okan Bayülgen’in sunduğu Muhabbet Kralı adlı programa “Özel Hayat ve sosyal medya” başlığını tartışmak için katılan Erol Köse konuyu Ekşi Sözlük’e getirerek “Maskeli balo bitiyor, maskelerini düşürüyorum. Dijital affetmez” sözleriyle tartışmanın fitilini ateşledi. Henüz bir haftalık Twitter macerasında bile gündem yaratmayı başaran Köse’nin, “Ekşi Sözlük’ün maskeli balosunu bitireceğim” iddiası Ekşi Sözlük’te de “Erol Köse’nin Ekşi’yi bitirmesi” başlığı altında tartışmaya açıldı. Erol Köse, sözlük yazarlarının cesaretleri olmadığı için nicknameler arkasına gizlendiğini iddia ederek, yazarları “maskeliler” olarak nitelendirdi.

Tweetlerinde Ekşi Sözlük’ün kapanma ihtimali olduğunun altını çizen, savcılıktan bilgi aldığını belirten Erol Köse, Ekşi Sözlük’ün tıklanma raporlarını da takip ettiğini ve sitenin geçen haftaya göre düşüşte olduğunu takipçilerine duyurdu. Tek sözlük olarak TDK sözlüğünü tanıdığını belirten Erol Köse, sözlük jargonunu ve eleştirilerin üslubunu eleştirirken bir yandan da Ekşi Sözlük’ü Titan saadet zincirine benzetti. Ünlü yapımcı, “artık kimse susmuyor,bizansın dijital masonları rantiyeler titanlar çöktü” diyerek Ekşi Sözlük’ün imajının yara aldığını takipçilerine duyurdu. Ekşi Sözlük’ün maddi kaynakları konusunda da şüpheler bulunduğunu belirten Erol Köse “hakaret et reklamları topla, eziklere (yazarları kastediyor) kuruş koklatma” ifadelerini kullanarak sitenin gelirlerinin incelenmesi gerektiğini vurguladı.

(Erol Köse’nin tweetlerini https://twitter.com/#!/drerolkose adresinden takip edebilirsiniz)

Ferhat Göçer’den Ekşi Sözlük analizi

Erol Köse sanal alemde Ekşi Sözlük’e meydan okurken Köse’ye ilk açık destek şarkıcı Ferhat Göçer’den geldi. Göçer Twitter hesabından yayınladığı uzun Ekşi Sözlük bildirisinde, “Sözlük bir dönem elitist yapısı ile eleştirerek güç aldığı magazinel popüler kültürün daha canavar bir modeline dönüşmüş durumda şirketleşip kalitesi düşmeye başlayınca elitist yazarlarını yani sözlüğü bugünlere taşıyan kahramanlarını kaybetmeye başlıyor. Elitist mizahi eleştirel çizgi ile kişilik haklarına tecavüz eden
hakaret dolu saldırı arasındaki farkı göremeyen sozluk misyonunu bozuyor. Sözlük yazmanın ayrıcalık sayıldığı günlerden şaibeli manipulatif, kendi yazarlarını aşağılayan ticari işletme haline dönüşmesi çok acı… Sözlük yazarlarının anlık samimi süzgeçsiz bazen haddini asabilen ama ard niyetsiz olduğunu düşündüğüm yazıları, bazılarına malzeme olmuştur. Sözluk (şirket) yazarlarını kullanarak felsefelerine uymayan insanların kariyerlerine psikolojilerine büyük zararlar vermiştir.” analiziyle sözlüğün kişilere psikolojik anlamda da zarar verdiğini iddia etti. http://twitter.com/ferhat_gocer adresindeki tweetlerinin yanı sıra bir de dosya hazırlayan Göçer, hesabı üzerinden yayınladığı dosyayı basına tweetlerle servis etti.

(dosya adresi: http://twitdoc.com/view.asp?id=14234&sid=AZE&ext=PDF&lcl=sozlukyonetimiveyazarlari.pdf&usr=ferhat_gocer&doc=58930440&key=key-1simhw9yuoxa6621r3er)

Kaynak : Dipnot TV

http://www.dipnot.tv/8133/Eksi-Sozluk-neden-hedefte-.aspx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.