Kategoriler
Haberler

Erciyes Üniversitesi Acil Tıp Asistan Hekimlerinden Açıklama

Değerli Meslektaşlarımız,

Acil Servisimizde meydana gelen ve hiçbirimizin arzu etmediği bir olay sonrasında, bir haberleşme sitesinde bir meslektaşımızca, Anabilim Dalımız ve çalışanlarına yönelik olarak yayımlanan, hakarete varan cümleler içeren yazılar Erciyes Acil Tıp çalışanları olarak hepimizi derinden üzmüştür.

Siz değerli meslektaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla bu yazıyı kaleme almış bulunmaktayız. Erciyes Ünv. Acil Tıp AD’da görev yapan 8 asistan olarak, yaklaşık 3 milyonluk bir nüfusun en ağır ve komplike acil olgularına hizmet vermekteyiz. Her acil serviste zaman zaman istenmeyen olaylar yaşanabilmektedir. Ancak, yargı sürecine girmiş, şahitleri olan münferit bir olay sonrasında, bir meslektaşımızın kurumumuz ve bizler aleyhine yazmış olduğu gerçekle ilgisi olmayan, cümleler çok üzücüdür. Bir darp niyetinin ve darbın söz konusu olmadığı, anlık bir duygu durumu nedeniyle gerçekleşen ve istisnasız hepimizi üzen gayriihtiyari bir itme olayının bu şekilde yansıtılması mesleğimiz adına da tasvibi uygun bir durum değildir. Arkadaşımızda sağlık durumu ile ilgili bir sorun çıkmaması hepimizi sevindirmiştir.

Erciyes Acil çalışanları olarak her şart altında görevimizi yerine getirme gayreti içindeyiz. Hiçbir zaman ne aynı kaderi paylaştığımız 112 hekimlerine karşı, ne de diğer meslektaşlarımıza ve sağlık çalışanlarına karşı olumsuz bir tavır içinde olmadık ve olmamız mümkün de değildir. Bizleri fevkalade üzen bir diğer husus ise, konuyu tam olarak bilmeyen bazı meslektaşlarımızın, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olup, adeta galeyana gelip Erciyes Acil çalışanlarını töhmet altında bırakan yorumlar yapmış olmalarıdır.
Yazılanların neden doğru olmadığını, bazı satır başlarıyla izah etmek istiyoruz:
– Söz konusu olay, bir kazada iki karşı tarafın aynı acil servise getirilmesi ile ilgili olarak muhtemel bir hasımlar arası çatışmanın olabileceği düşüncesinin dile getirilmesinden kaynaklanmıştır. Bir darp ya da darp niyeti söz konusu değildir. Anlık emosyonel bir durumla bir itme hadisesidir; 112 hekimi meslektaşımızı iten asistan arkadaşımız da olaydan ötürü çok üzgündür ve zaten üzüntüsünü samimiyetle beyan etmiştir.
– Erciyes Ünv. Acil Tıp AD, yıllardan beri Kayseri ve çevresindeki acil sağlık hizmetlerinin bir bütün olarak entegrasyon içinde gelişmesi için çalışmaktadır, bunun için elinden gelen desteği ve katkıyı sunmaktadır. İl Sağlık Müdürlüğü ile her zaman yakın işbirliği içinde olmuştur.
– Gerek 112 KKM’nin gönderdiği gerekse diğer kurum ya da birimlerden gelen hastaları kabul etmeme gibi bir tutumumuz kesinlikle söz konusu değildir. Bölümümüz hasta sevklerinin mevcut mevzuata göre yapılması konusunda hassastır ve bu konuda da İl Sağlık Müdürlüğü ile yakın koordinasyon içinde çalışmaktadır.
– Asılsız ve mesnetsiz iddialar, bizleri tanımayan meslektaşlarımızı olumsuz etkileme ihtimalini ortaya çıkarmaktadır. Bu konuda bilgi almak isteyen meslektaşlarımız doğrudan bizimle irtibat kurabilirler, gelip bölümümüzü de bizzat görebilirler. Gerçekle ilgisi olmayan iddialar birer kamu kurumu olan hastanelerimizin kamu hizmetini olumsuz etkileme potansiyeli taşıyabilir. Böyle bir duruma sebep olmanın vebalini almak, kolay olmasa gerektir.
– Bilgi ve becerimiz konusunda hiçbir şüphemiz yoktur. Her zaman her koşulda gerek pratik uygulama becerisi, gerekse teorik bilgi yönünden Acil Tıp alanında herkesle yarışmaya hazırız. Anabilim Dalımızdan uzmanlığını alan kıdemlilerimiz bugün çeşitli üniversitelerde öğretim üyesi olarak ve ayrıca, özel kurum ve kamu kurumlarında uzmanlıklarını başarıyla icra etmektedirler ve uzmanlık derneklerinde de hizmetler sunmaktadırlar. Geniş bir hastalık ve hasta yelpazesine sahip olan bölümümüzden uzmanlığını alan bir asistan her şartta çok rahat acil tıp uzmanlığı yapabilmektedir.
– Mesnetsiz ve asılsız iddiaların, özveriyle çalışan hemşire arkadaşlarımızı da hedef alması ayrı bir trajedidir. Bölümümüzde huzurlu ve uyumlu bir çalışma vardır. Hekimler, hemşireler, hastabakıcılar, ATT’ler, teknisyenler, güvenlik ekibi, diğer çalışanlar hasta ve hizmet odaklı çalışma konusunda her zaman hassastırlar.
Münferit bir olayı, gerçekle ilgisi olmayan bir şekilde yansıtan, asılsız ve mesnetsiz cümleler; kişilik haklarımıza, bölüm çalışanları olarak mesleki kimliğimize yönelik hakaret oluşturduğundan dolayı, hukuki ve idari yönden gerekli başvuruları yapacağımızı bildirmek istiyoruz.
Sizleri bu uzun açıklama ile meşgul ettiğimiz için özür dileriz ancak bölüm, bölüm çalışanları ve kurum olarak hiç hak etmediğimiz bir durum hakkında bu açıklamayı yapmayı bir mesleki ve vicdani görev olarak addettik.
Saygılarımızla.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi
Acil Tıp Anabilim Dalı Asistanları

“Erciyes Üniversitesi Acil Tıp Asistan Hekimlerinden Açıklama” için bir yanıt

Merhaba Arkadaşlar,
Bir çok üniversitede çalışma koşulları ve kısıtlayıcı yasalarla ilgili eylemler,basın açıklamaları yapılıyor.Araştırma görevlileri olarak biz biliyor ve takip ediyoruz ama halkın hiçbirşeyden haberi yok.Ulusal kanallarda hiçbir haber çıkmıyor.Biz Akdeniz Üniversitesinde greve gittiğimizde hastalara eylemi destekliyor mu sunuz diye sorulduğunda ”burası eylence yeri değil,eyleneceklerse başka yerde eylensinler” diyen hastalar oldu.Sadece yasalarla koşullarla değil bu cehaletle de mücadele etmemiz gerektiğini düşünüyorum.Kendini haber kanalı olarak lanse eden NTV,CNN Türk gibi kanallarda hiç eylem haberi çıkmadı.Bu haber kanallarına yapmadıkları haberimizle ilgili toplu kınama e-mailleri yollamayı teklif ediyorum hepinize.Aşağıya bir metin hazırladım isteyen herkes bu metine istediği eklemeleri yapıp email atabilir.NTV ve CNN Türk ün email adresleri:

ntv@ntv.com.tr
info@cnnturk.com.tr

Kanal Yöneticilerine,
Son 3-4 aydır bir çok üniversitede doktorlar eylemler yapıyor,greve gidiyor.Kendinizi haber kanalı olarak tanımlamanıza rağmen bu eylemlerin hiç biri kanalınızda yer almadı.Seçim öncesi yayın etiğiniz mi değişti?Ya da doktorların haber değeri taşıması için bir doktorun dayak yemesi yada ölmesi mi gerekiyor? Ya da eylemlerimizi duyurmanız için hastanelerin önünde soyunmamız mı gerekiyor?
Doktorlar olarak taraflı yayınlarınızı kınıyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.