Kategoriler
Haberler

TTB Bakanlığa Siyah Çelenk Bıraktı

ANKARA 01.06.2011- “sağlık alanında yaşanan sorunları protesto amacıyla” Sağlık Bakanlığı önüne siyah çelenk bıraktı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) üyesi bir grup, “sağlık alanında yaşanan sorunları protesto amacıyla” Sağlık Bakanlığı önüne siyah çelenk bıraktı.

Türkiye’nin değişik yerlerinden gelen TTB üyeleri, Sağlık Bakanlığı önünde toplanarak, çeşitli sloganlar attı.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Eriş Bilaloğlu, burada grup adına yaptığı açıklamada, genel seçimlere 10 gün kaldığını, kamuoyunda sağlıkla ilgili yoğun propaganda yapıldığını söyledi.

Sağlık Bakanlığının, yasa gereği tütün ve tütün ürünleri konusunda televizyonlarda zorunlu ayrılmış ve bunun dışında bir amaçla kullanılması yasak zamanları bile reklam amacıyla kullandığını öne süren Bilaloğlu, “Kısacası hükümet, sağlıkçıların sırtından sağlıkta rant peşinde koştururken,

‘taleplerimizi görür, anlar, gereği için harekete geçer mi’ dedik, ‘bir umut’ dedik ama olmadı” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın söylemlerinin, hükümetin tutumunun hekimlere yönelik şiddeti davet ettiğini savunan Bilaloğlu, “Bugün bu anlayışı kınamak üzere toplandık. Çünkü bu anlayışın seçim öncesi yayımladığı sağlık hedeflerinde, sağlık çalışanlarıyla ilgili tek hedef, sayıyı artırmaktır” görüşünü öne sürdü.

TTB olarak bütün sağlıkçılarla bir arada olmaya özen göstererek, sağlık hakkı temelinde giderek kitleselleşen, katılımı artan eylemlerle mücadelelerini sürdürdüklerini belirten Bilaloğlu, şunları kaydetti:

“Mücadeleye sonuç alana kadar, 12 Haziran seçimleri sonrasında da devam edeceğiz. Ancak seçimden önce son kez yeni gelecek iktidar adaylarına da sesleniyoruz: Sağlıkta işler iyi gitmiyor, tek başına aciller bunun için yeterli bir göstergedir. Acillere başvuru 4 kat artmış durumda. Başvuranların büyük çoğunluğu acil olgular değil, katkı payı ödeyemeyecek durumda olan yoksul, işsiz, dar gelirli yurttaşlarımız.

İktidarlar gelir gider ama sağlık ve bu hizmeti verenler kalıcıdır. Bizler, piyasaya düşürülmüş bir sağlık hizmetinin oyuncusu değil, topluma adanmış bir mesleğin onurlu üyeleri olarak görevimizi yapmak istiyoruz. Bunu sağlayana kadar mücadelemize devam edeceğiz. ”

Gruptakiler, daha sonra Sağlık Bakanlığı önüne “Bakanlığın karnesini veriyoruz” diyerek, siyah çelenk bıraktı.

“TTB Bakanlığa Siyah Çelenk Bıraktı” için bir yanıt

Merhaba Arkadaşlar,
Bir çok üniversitede çalışma koşulları ve kısıtlayıcı yasalarla ilgili eylemler,basın açıklamaları yapılıyor.Araştırma görevlileri olarak biz biliyor ve takip ediyoruz ama halkın hiçbirşeyden haberi yok.Ulusal kanallarda hiçbir haber çıkmıyor.Biz Akdeniz Üniversitesinde greve gittiğimizde hastalara eylemi destekliyor mu sunuz diye sorulduğunda ”burası eylence yeri değil,eyleneceklerse başka yerde eylensinler” diyen hastalar oldu.Sadece yasalarla koşullarla değil bu cehaletle de mücadele etmemiz gerektiğini düşünüyorum.Kendini haber kanalı olarak lanse eden NTV,CNN Türk gibi kanallarda hiç eylem haberi çıkmadı.Bu haber kanallarına yapmadıkları haberimizle ilgili toplu kınama e-mailleri yollamayı teklif ediyorum hepinize.Aşağıya bir metin hazırladım isteyen herkes bu metine istediği eklemeleri yapıp email atabilir.NTV ve CNN Türk ün email adresleri:

ntv@ntv.com.tr
info@cnnturk.com.tr

Kanal Yöneticilerine,
Son 3-4 aydır bir çok üniversitede doktorlar eylemler yapıyor,greve gidiyor.Kendinizi haber kanalı olarak tanımlamanıza rağmen bu eylemlerin hiç biri kanalınızda yer almadı.Seçim öncesi yayın etiğiniz mi değişti?Ya da doktorların haber değeri taşıması için bir doktorun dayak yemesi yada ölmesi mi gerekiyor? Ya da eylemlerimizi duyurmanız için hastanelerin önünde soyunmamız mı gerekiyor?
Doktorlar olarak taraflı yayınlarınızı kınıyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.