Kategoriler
Haberler

YÖK’ü Göreve Çağırıyoruz…

TÜRKİYE 11.06.2011- Sağlık Bakanlığı’nın Asistan Hekimlerle ilgili çıkardığı kanun ve yönetmeliklerin üniversite hastanelerinde de uygulanması için Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)’ü ivedilikle göreve çağırıyoruz. Mevcut yönetmeliklere rağmen halen daha gün aşırı ve blok nöbet yazılan bölümler (tüm hastaneler için) mevcutsa lütfen bize bildirin herkese duyuralım. (sikayetiletişimden ulaşın)

Not : Genelgenin 4.maddesi ile ilgili çalışmalar başlatılmış olup ilgili sonuçlar asistanhekim.org adresinden ziyaretçilerine duyurulacaktır.

Sağlık Bakanlığı Genelgesi’ne Ulaşmak için Tıklayın

Aşağıda bugün medimagazin’de yayınlanan bir asistan hekim mektubuna yer veriyoruz…

Değerli Medimagazin çalışanları. Öncelikle yaptığınız çalışmalardan dolayı sesimiz olduğunuz için teşekkür ederim. Ben bir tıp fakültesi hastanesinde cerrahi bir branşta son sene asistan doktorum. Şartlarımızın düzeltilmesi için çıkarılan kanunlar ve yönetmelikler üniversite hastanelerine ulaşmıyor ulaşanlarda kanunsuz bir şekilde uygulanmayıp sümen altı ediliyor.

Döner sermaye konusunda hala mağduruz hala dışarıdaki meslektaşlarımızdan daha çok çalışıp ancak yarıları kadar ücret alıyoruz. Nöbet ertesi iznimiz yok hala aralıksız 36 saat mesai yapıyoruz. Eğitim hakkımız hala gasp ediliyor kağıt üzerinde aldık gösterilen teorik pratik hiçbir eğitimi almıyoruz. Vaka görmüyoruz. İnanılmaz bir iş yükü altında eziliyoruz. Her türlü sekreterya işleri, hemşirelik işlerinin bir çoğu doktorluk sorumlulukları ,tabiki servis poliklinik yoğun bakım ameliyathane işleri sorumlulukları bizim üzerimizde. Nöbet ertesi 36 saat yemeğe bile fırsat bulamadan aç karnına bir karış sakalla zombi gibi hastanelerde koşturuyoruz.

Tezimi yazamıyorum. Ders çalışamıyorum. Ama siz uzman olacaksınız çok para kazanacaksınız bu süre geçici denilerek her şey reva görülüyor. Halbuki ben tus gibi çok zor bir sınavı kazanarak eğitim alma hakkını hak ettim. Sistemin devam etmesi için hastanedeki her türlü meslek gurubu tarafından sömürülecek ucuz işgücü olarak görülüyoruz.

5 yıldır antidepresanla ayakta duruyorum. İntihar eden asistan arkadaşım bile insanlara birazcık vicdan kazandıramadı. En son 19 nisanda çıkan hemşirelik yönetmeliği ile ilgili rektöre başhekime yazı yazdım haklısın uygulanması lazım denildi. 2 aydır sonuç alamadım. 2 yıl önce orderler doktorlar tarafından bilgisayardan girilecek diye bir kural çıktı 1 günde imza ile tebellüğ ettirilip uygulatıldı. 2 aydır hemşirelik yönetmeliği sümen altı edilip uygulanmıyor. Süreç içerisinde tehdit bile edildim. Sen doktor değilsin asistansın burası üniversite sağlık bakanlığı kuralları işlemez denilerek bu yönetmelik kanunsuz bir şekilde uygulanmıyor.

Biz başka bir devletin vatandaşımıyız. Üniversiteler başka bir devletin üniversitesimi. Şartlar bilindiği için artık aşağıdanda asistan gelmiyor. Bizide kanunsuz bir şekilde tezle bitirme sınavıyla sıkıştırıp göndermiyorlar.

Bakanlık tarafından yayınlanıp yürürlüğe giren bu kanun ve yönetmeliklerin üniversite hastanelerinde uygulanmasının takipcisi olursanız size müteşekkir oluruz. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

“YÖK’ü Göreve Çağırıyoruz…” için 3 yanıt

Sorunlarımıza çözüm arayışında olmanız güzel bir davranış olmakla beraber genelgenin içeriğini iyi irdelemediğinizi görüyorum.
Genelge de 1-2 temenni ve mevcut sistemin devamı ve hassas dengeye değinilmiş,köklü çözüm yok. ör:kesin nöbet ertesi olmayacak yada 33 saat kesintisiz çalıştırılmayacak ibaresi yok. Eğitim giderleri döner sermayeden karşılanacak deniyor.Yani nekadar çok hasta bakılırsa okadar eğtim ödeneği,performans yada hastanelerinin ihtiyacı karşılanması öngörülüyor.
Zaten ençok şikayetimizde yoğun iş yükünde eğitime zaman kalmaması,zorlamayla eğitim ödeneği olsa da(oda verilebilir mi?)Performans maratonunda eğitime ayıracak zaman kalmıyor ki..
Büyük bir kazanım var gibi MANŞET atıp sadece bunu YÖK den dilemek çok düşündürücü bir tablodur.
Çözüm:
Özellikle Eğitim hastanelerinde hasta sayısı 2200 +eğitim ödeneği+nöbet ücreti için ödenek olmalı vs..

Çözüm:
Nöbet ertesi izni+ muyene sayısıözellikle eğitim hastanelerinde<30 olmalı
Maaş 2200 +eğitim ödeneği+nöbet ücreti için ödenek olmalı vs..

Sayın Gültepe,
Siz kazanımların bir gecede olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bazı kazanımlar ne yazık ki adım adım gerçekleşiyor. Sabırlı olmasını da bilmek lazım. Çünkü yıllardır çözülmeyen konular bir genelge ile çözülecek kadar da basit olamaz. Bu arada çözüm önerilerinize katılıyorum. Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.