Kategoriler
Haberler

Bakanlık ile “Gizlilik Sözleşmesi” imzalanacak

Sağlık Bakanlığı, Aile Hekimliği Bilgi Sistemi (AHBS) projeleri üretenler ile Bakanlık arasında gizlilik sözleşmesi imzalanması şartı getirdi.

ANKARA-Sağlık Bakanlığı, Aile Hekimliği Bilgi Sistemi ile ilgili genelge yayınladı. Bakanlık, Aile Hekimliği Bilgi Sistemi (AHBS) projeleri üreten ya da üretecek olan kamu ya da özel tüm gerçek veya tüzel kişiler ile Sağlık Bakanlığı arasında “Gizlilik Sözleşmesi” imzalanmasının zorunlu olduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanlığı İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı tarafından yayınlanan genelgede, hasta kayıtlarının tutulması ve saklanması sırasında hem sağlık personelinin hem de elektronik ortam sağlayıcılarının mahremiyet ilkelerine uymalarının zorunlu olduğu anımsatıldı.

Genelgede, web ortamında sağlık bilişim hizmeti sağlanmasında ve bu amaçla sağlık bilişim sistemi kurulum, kullanım, fiziksel taşınma, eğitim, bakım, teknik destek, güncelleme, veri aktarımı, yedekleme, silme gibi tüm hizmetlerin temininde uyulacak şartlar sıralandı.

Buna göre, yazılımları kullanmakta olan AHBS üreticileri de Sağlık Bakanlığı ile Gizlilik Sözleşmesi imzalayacak. Bu sözleşmeyi imzalamamış olan üreticilerin ürün ve hizmetlerinin kullanımına, hizmet ve ürün tedarik sözleşmesi süresinin bitiminde derhal son verilecek ve yeni sözleşme yapılmayacak.

Genelge,1 Ağustos 2011 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Kaynak : Kaynak: Medimagazin


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.