Kategoriler
Haberler

Bursa’da Asistan Hekimlerin Sabrı Tükendi

Dr. İbrahim Ersoy – Medimagazin

Uludağ Üniversitesinde asistan hekimlerin sabrı tükendi.

BURSA-Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi, devlete olan borçlarını kapatmak ve ameliyat sırası bekleyen hasta sayısını azaltmak için, gece 24.00’e ameliyat koydu. Bunun üzerine asistanlar, performans ameliyatlarına girmeme kararı aldı. Öğretim üyeleriyle görüşen asistanlar, ameliyatların haftanın belli günlerinde yapılacağı sözü aldı. Asistanların her an greve gidebileceği bildirildi.

 

Edinilen bilgiye göre, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tam Gün Yasası çıktıktan sonra geliri artırmak adına ameliyathanede saat 20.00’ye kadar ameliyat yapılmasına imkan veren düzenlemeler yaptı. Cerrahi bölüm asistanları sesini çıkarmadan düzene ayak uydurdu ancak ameliyathane yönetiminin almış olduğu son karar cerrahi asistanlarını isyan noktasına getirdi. Yeni alınan karar gereği ameliyathane saat 24.00’a kadar çalışacak ve hemşire, personel, teknisyen bu süre karşılığında ücret ya da izin alacak, öğretim üyeleri performans alacaktı. Ancak asistanlara herhangi bir ücret ödenmeyeceği iddia edildi.

Bu karardan sonra cerrahi asistanları performans ameliyatlarına girmeme kararı aldı. Bu karara öğretim üyelerinden de destek geldi. Bazı bölümler vakaları iptal ederken, bazı bölümler vakaları almaya çalıştı. Ancak cerrahi asistanlarının kesin kararlı olması sayesinde vakalar alınamadı.

 

Asistan dayanışması

Dahili bölüm asistanlarının genel grev konusunda cerrahi bölüm asistanlarına teminat vermesi asistanların elini güçlendirdi. Bölümlerden gelecek herhangi bir baskı karşısında asistanların grev yapma kararı alabileceği kaydedildi. 

 

Olayın bu noktalara gelmesini istemeyen asistanlar, Dekan Prof. Dr. Mustafa Güllülü ile görüşerek taleplerini iletti. Dekanın olaya olumlu yaklaşması gerginliği biraz da olsa düşürdü. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinde her an patlak verebilecek bu sorunun çözüm beklediği bildirildi. 

 

Dekan Bakan Akdağ ile görüşecek

Uludağ Üniversitesi Tıp FakültesiDekanı Prof. Dr. Mustafa Güllülü ise Medimagazin’e yaptığı açıklamada, hastanenin borçlu olması nedeniyle, durumu iyileştirmek için ana bilim dallarıyla görüştüklerini ve bölümlerden “mesai saatleri dışında ameliyat günü talebi” geldiğini söyledi.

 

Ameliyathanelerin inşaatta olması nedeniyle kapasitenin düştüğünü belirten Güllülü, anabilim dallarından, ameliyathanelerin mesai saatleri dışında kullanabileceği teklifi geldiğini kaydetti. Dekan Güllülü, şunları dile getirdi:

 

“Bizim yönetim olarak herhangi bir baskımız yok, bu ana bilim dallarının kendi teklifleridir. Ama asistanların üzerine oldukça yük bindiği için, haklı olarak benimle görüştüler. Ben de bunun bölümdeki hocaların görüşü olduğunu, yönetimin zorlamasının olmadığını söyledim. Nitekim diğer hocalarla görüştüklerinde, bu ameliyatların haftanın belli günlerinde ve belli saatlerinde olacağını öğrenmişler.

Bekleyen hasta sayısını azaltmak için böyle bir girişim oldu ama ücret ödememeyi düşünmedik. Mesai dışını asistanların performansına yansıtacağımızı söyledik. Ama onların da bir kapasitesi var, bu işi para için yapmadıklarını da biliyorum. Ama bizim de özellikle bazı branşlarda yeterli asistan kadromuz yok. Belli bir yatırım yapılmış, yatak var, ameliyat var, bekleyen hasta var.  Asistanlarla işi yürütmek zorundayız.”

Kaynak : http://Kaynak: Medimagazin/hekim/universiteler/tr-gece-yarisi-ameliyati-asistanlari-isyan-ettirdi-2-15-36216.html

 

Dekan Güllülü, konuyu görüşmek için Sağlık Bakanlığından randevu aldığını, Bakan Recep Akdağ’dan asistan sayılarını artırmalarını talep edeceklerini söyledi. 

 

Asistanları ezmek gibi bir düşünceleri olmadığının altını çizen Prof. Dr. Güllülü, “Diğer asistanlardan artırarak cerrahi asistanlarına yüzde 30 performans vermeyi başarabilseydik, ek mesaiden biraz daha tatmin edici pay alacaklardı. Kurumumuz için elimizden geleni yapacağız. Hepimiz üniversitenin borcunu azaltabilir miyiz diye çırpınıyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.