Kategoriler
Haberler Köşe Yazıları

Diversity – Türkiye’nin ve bizlerin ihtiyacı olan belki de budur…

DIVERSITY

Farklılık geleceğimizi şekillendiriyor

Farklılıklardan yararlanma

Hayatımızın her döneminde, her koşullarında ve her ortamında farklılıklarla karşılaşmaktayız.

Farklılık sözcügünün  ingilizce terimi Diversity dir. Bu farklılıkların bilinçli olarak kullanılmasını sağlayan metodları içeren bilim ise Diversity Management olarak adlandırılır.

Diversity’nin de bildiğimiz tüm diğer nesnelerde oldugu gibi çeşitli boyutları vardır. Bunlar her şahısta var olan doğal boyutlar – edinilen boyutlar ve örgütsel boyutlardır.

Dogal boyutlar tümüyle kişisel özellikleri içerirler. Dış etkiyle değiştirelemeyen ve çoğu kez sabit özelliklerdir. Bunlardan bazıları ‘cinsiyet, yaş, köken, bedeni özellikler, cinsel tercih v.s dir.

Edinilen boyutlar tümüyle yaşam süresince sahiplenilen ve değişken özellikleri içerirler. Bunlardan bazı örnekler konuşulan dil(ler), medeni durum, tahsil derecesi, dini görüş, yetkinlik(ler), mesleki tecrübe ve bilgi birikimi, şahsi tercihler v.s dir.

Örgütsel boyutlar genelde kişilerin bulundukları veya çalıştıkları ortama bağlı ve ancak bu ortam dahilinde değişkendirler. Bunlardan bazı örnekler kurumun bulundugu yer, kurum kültürü, kurum içerisindeki fonksiyon ve rol, görevli olunan bölüm v.s dir.

Diversity Management, yukarıda sıralanan ve daimi var olan farklılıkları bilinçli olarak yönlendirmek olarak tanımlanabilir. Bilimsel alanda Gender D., Generation D., International D. boyutları işlenmektedir.

Metnin tamamına ulaşmak için lütfen tıklayın 

Nejdet NİFLİOĞLU 
Daimler Global Diversity Office Bölümü 
Enternasyonelleşme ve Küresel Employee Resource Group Sorumlu Müdürü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.