Kategoriler
Haberler Köşe Yazıları

Dosya : Asistanlıkta Mazaretsiz Yatay Geçiş Nasıl Olacak ?

 

Değişen ülke şartları ve uzmanlık eğitimi süresinde karşılaşılan olağanüstü durumların yansıması, Tıpta ve Dişhekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliğinde “asistan hekim” odaklı bir şekilde yerini aldı. Bu sayede mazaretsiz bir şekilde bir defaya mahsus olmak üzere asistan hekimlerin kurum değiştirmesinin yolu açılmış oldu. Peki bu süreç nasıl işliyor ve kurum değiştirmek için neler gerekli ?

ASİSTANLIKTA MAZARETSİZ GEÇİŞ NASIL OLACAK ?

Resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre uzmanlık eğitimine başladıktan sonra herhangi bir mazeret göstermeksizin bir defaya mahsus olmak üzere eğitime başka bir ilde veya kurumda devam etmek mümkün. Ancak bu başvurunun da bazı şartları var.

Öncelike geçmek istediğiniz kurumdan kabul belgesi almanız gerekli. Bu belgeyi aldıktan sonra kendi kurumunuza ilgili durumu bildirmeniz ve kendi kurumunuzun da onayını almalısınız. Bu önemli ilk iki aşamadan sonra iki şartın daha yerine getirilmesi gerekiyor. Bunlardan ilki geçiş yapılmak istenen kurumun kadro durumunun uygun olması, ikincisi ise İlgili uzmanlık öğrencisinin uzmanlık eğitimine giriş sınavında almış olduğu puanın, geçiş yapmak istediği birimin aynı dönemindeki sınav taban puanına eşit veya bu puandan fazla olması.

Eğer sizin sınava girdiğiniz dönemde ilgili birim için kadro açılmamışsa ilgili birimin uzmanlık öğrencisi aldığı son üç sınav puan ortalaması, bu yoksa son iki sınav puan ortalaması bu da yoksa son sınav taban puanı esas alınıyor. Geçiş yapılmak istenen birime daha önce hiç uzmanlık öğrencisi alınmamış ise geçiş işlemi yapmanız mümkün değil.

Eğer yukarıda sayılan dört şartı sağlıyorsanız başvurunuzu yapmak üzere eğitim araştırma hastanesinde iseniz uzmanlık öğrencilerinden sorumlu personel memuruna, üniversite hastanelerinde görevli iseniz uzmanlık öğrenci işlerine, Nakil dilekçesi örneği ile aşağıda yer alan iki adet formla başvurmalı ve diğer belgeleri başvuru dosyanıza eklemelisiniz. Daha sonra başvurunuz ilgili mercilere onay için iletilecektir.

1. Nakil Dilekçesi Örneği İçin Tıklayınız.
2. EK-1 Formu için tıklayınız.
3. EK-2 Formu için tıklayınız. 

Kaynaklar

  1. 1 Temmuz 2011 tarihli ve 27981 sayılı Resmi Gazete
  2. Tıpta Uzmanlık Kurulu websitesi

Dr.M.Özgür NİFLİOĞLU

www.asistanhekim.org web sitesi editörü

İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları

“Dosya : Asistanlıkta Mazaretsiz Yatay Geçiş Nasıl Olacak ?” için 39 yanıt

peki dişhekimliği asistanları için de geçerli mi? aynı şekilde mi gerçekleşicek?

hocamındüzenli mobbingine takılan biriyim muhtemel istifa aşamasındayım. 2 yılımı verdiğim bölümden ayrılmak üzereyim. gidecek yer ayarlasam bile hocam onay vermeyebilir bu durumda ne yapmalıyım?

Editor : Bize konuyla ilgili detayli bilgi gonderin yardimci olmaya calisalim asistanhekim@gmail.com

”Bunlardan ilki geçiş yapılmak istenen kurumun kadro durumunun uygun olması” bu cümleden kastedilen nedir?örneğin geçmek istediğim bölümün taban puanı girdiğim bölümden düşük,iki tarafta onay verdi,kadro durumundan kastedilen nedir,farz edelim geçmek istediğim bölümde halen 10 asistan hekim çalışıyor ben 11.ci olarak kabul görmem için kadro müsaitliği mi lazım?
diğer bir aklıma takılan eğitim araştırma&üniversite arası geçiş de mümkünmüdür?

ben hocamdan izin de aldım fakat nasıl başvuracağım konusunda bir şey bilen yok.acaba bu evrakların gidiş gelişi ne kadar sürer?bugün sağlık eğitimi genel müdürlüğünü aradım fakat direk üniversiteye başvurmam gerektiği söylendi anlamadım ne olur bana yardımcı olun zaten çok zor durumda olduğumdan geçiş yapıyorum bir an önce halletmem lazım
teşekkürler

Belgeleri onayı aldıysanız üniversiteniz öğrenci işleri Bakanlık sağlık eğitimle iletişime geçecek (unv-bakanlik gecis icin) Atama süresi kadar sürer.

ben de bakanlıktan üniversiteye geçmek istiyorum ama hocamın izin vermesi imkansız gibi geliyo,,başhekimlikten ayarlamak bile daha mümkün gelio,,bulabilirsem adamını başhekimlikten ayarlayabilirmiyim???teşekkürler,,

arkadaşlar ben de zor durumdayım,üniversitede asistanım eğitim araştırmaya geçmek istiyorum.zaten birkere eş durumuna basvurdum reddedildim(eşim üniversitede uzman olduğu için)
simdi bu yasa geregi basvuru yapmaya calısıyorum fakat anlamadıgım bazı seyler var.unıversıteden onay kagıdını doldurturken dekanlık mı ımzalayacak o formu.ha hocam ızın verıyor ama saglıkegıtımden onun ımzası olmaz kurum amırı(kımse dekanlık herhalde)dediler.bide gıtmek istdiğim egıtım arastırmada takıldı kaldı evraklarım epkya gircekmıs sonra da ıl saglık mudurlugune sonra benım topladıklarımla beraber bakanlıga teslım edecekmısım ama kımse bılmıyor dogru duzgun.benımle aynı durumda olan arkadaslar(universıteden egitim arastırmaya gecmeye calısan beraber hareket edelim)ben ankarada yasıyorum su an olabiidigince yardımcı olmaya calısacagım.gercekten zor durumdayım ben de

Geçiş yapmak istediğimiz kurumla bizzat gidip görüşmek mi gerekiyor yoksa yazılı olarak ya da telefon yoluyla görüşsek oluyor mu?

Editör : Bizzat görüşmeniz daha verimli bir sonuç için önerilir. Bilginizi rica ederiz.

mazeretsiz yatay geçiş en son nezamana kadar yapılabiliyor. bi süresi varmı?

Herhangi bir süresi yok… Her zaman. (Birileri değiştirene kadar)

Yandal asistanları da geçiş yapabiliyor diye biliyorum. Yandalcılar için farklı bölümler arası geçiş olabiliyor mu (örneğin çocuk nörolojisinden çocuk kardiyolojisine geçiş gibi) ???. Cevaplarsanız sevinirim.

Editör : Maalesef Hayır

yandallar arasında geçiş durumunda yatay geçiş yapmak istediğim yerin puanı benim yandala girdiğim dönemde aldığım puandan yüksek ancak yüzdelik dilime göre bakılır ise uygun oluyor. mesala benim girdiğim sınavın sınav ortalaması düşük.aldığım puan ile sıralamada derece yapmış olmama rağmen gitmek isteğim yerin son sınavda aldığı puan yüksek olduğu için puanım yetmiyor gibi gözüküyor. halbuki yüzdelik dilim veya sınav sıralmasına göre bakılırsa tutuyor. bununla ilgili bilginiz varmı acaba?

Editör: Yüzdelik dilim değil sadece puana göre geçiş yapılıyor.

ben aynı il içersinde fakülteden eğitim araştırmaya geçmek istiyorum bu mümkünmü.Her iki tarafta kabul ettiğinde yinede geçiş yapamayabilirmiyiz,eğer bu şekilde olursa bölümde hocalarımın dikkatini çok çekerim ve asistanlığım sıkıntılı geçer diye endişeleniyorum.teşekkür ederim…..

Editör : Heryere hertürlü geçiş yapılabilir. Her iki taraf kabul ederse Tıpta Uzmanlık Kurulu kabul etmezse geçiş olmayabilir (ancak henüz böyle bir örnek bildiğimiz kadarıyla yok). saygılarımızla.

Kurul kimlerden oluşuyor,başvurucağımız yer ve bulunduğumuz yerin kadro sayısı önemlimi ,böyle bir örnek yok deyince umutlandım,çok geçiş yapıldımı …teşekkür ederim

Editör : Kurulu Sağlık Bakanlığı oluşturuyor. Kadro vb. konulara kurul karar veriyor. Esas önem teşkil eden her iki tarafın da geçişe onay vermesi

yani önceden kurulunn fikrini öğrenemiyoruz ,hocalar izin verirde geçemezsek sıkıntı olucak ozaman ama yinede denemeye değer heralde

denemenizi öneririz.

peki işlemler ne kadar sürer birde mevcut kliniğimizde çalıştığımız süre sayılacak mı yoksa sıfırdan mı başlayacağız benim 1.5 yılım doldu

süreniz sayılıyor

dekanlık yada rektörlüğün bu geçişte rolü varmı, bizde dekanlık tarafından başka ilde rotasyon yapmak isteyenlere dahi onay verilmiyor.

Editör : Evet var.

asistanlıkta geçiş için bir soru ve sorunum var arkadaşlar eşim 2 yıldır eğitim araştırmada asistan (samsunda) mazeretsiz geçiş ile ankarada bir eğitim araştırmaya geçmeyi planlamaktayız benim sıkıntım bu aşamadan sonra kendi tayınımle ilgili ben 3 aydır samsunda toplum sağlığıu merkezinde pratisyen olarak çalısmaktayım eğer eşimin mazeretsiz geçişi onaylanırsa ben de eş durumundan faydalanalıp ankaraya eş durumu nakli isteyebılırmıyım çok acil cevap lazım bana şimdiden teşekkürler arkadaşlar….

Editör : Eşinizin geçişi sağlanırsa siz de mazeret kurası ile eşinizin yanına tayin isteyebilirsiniz./ (Mecburi hizmet yükümlüsü müsünüz?) Saygılarımızla. Daha detaylı sorularınız için lütfen drozgur@asistanhekim.org email adresine mail atın.

ben durumumu şu şekilde yazayım
2005 TARİHİNDE 4924 NOLU KANUNLA SÖZLEŞMELİ OLARAK ÇALIŞMAYA BAŞLADIM 2010 TARİHİNDE İSTİFA ETTİM 1 YIL HİÇBİR YERDE ÇALIŞMADIM 3 AYDIRDA TSM PRATSİYEN HEKİM OLARAK ÇALISIYORUM(MECBURİ HİZMETLE İLİŞKİM YOK)
BUNA GÖRE YANITLARSANIZ TŞK EDERİM

nakil dilekçesi örneği,ek 1 ve 2 formlarına ulaşamıyorum. bana yardımcı olabilir misiniz? teşekkür ederim.

Çalıştığım hastane ben ve diğer 2 asistana izin vermedi,fakat aradan zaman geçtikten sonra başka bir asistanın geçişine izin verdiler.Bu konuda ne yapılabilir

Cevap: Ne yazık ki hiçbir şey. / çünkü ortada amirin takdiri var.

nakil dilekçesi örneği,ek 1 ve 2 formlarına ulaşamıyorum. bana yardımcı olabilir misiniz?

Editor: bu konuda Bakanliga ulastik cevap bekliyoruz

Merhaba ben de asistan hekimim, mazeretsiz yatay geçişten faydalanmak için ne kadar süre asistan olarak çalışmak gerek. Bu konuda yardımcı olursanız çok teşekkür ederim

asistanhekim.org: Böyle bir süre kısıtlaması olduğuna dair bir bilgi yok.

ben yaklaşık 7 ay önce 8ay çalıştığım e.a.h den aff a başvurarak 2008 eylülde kazandığım başka bir ildeki üni. hastenesine geçtim.unideki hoca 8 ayı saymayacağını söyledi,gerçekten öyle bir hakkı varmı?2.si ben mazeretsize baş vurmayı düşünüyorum 2008 eylülde geçmek istediğm hastane asistan almamış,acaba puan olarak ondan sonraki 3 sınavın ortalamasımı alınacak yoksa son 3 tusunkimi?birde benim kıyaslanacak puanım 2008 eylüldeki puanımmı yoksa aralarda aldığım puanlarda herhangi biri olabilirmi? teşekkürler…

“ilgili birimin uzmanlık öğrencisi aldığı son üç sınav puan ortalaması” yani o üniversitenin asistan aldığı son 3 tus’a işaret ediyor hocam,ayrıca biz eah’den eah’ye asistan gönderiyoruz. gönderirken çalışma süreleri ve çalıştığı klinikler tuttuğu nöb. vs. detaylandıran bir belge veriyoruz. Asistan kaldığı yerden devam ediyor.

İzmirde bir eğitim araştırma hastanesinden ankarada bir üniversite hastanesine geçmeyi düşünüyorum. Bunun için önce üniversite dekanlık ve anabilimdalından, sonra da kendi hastanemin şefi ve başhekiminden mi onay almam gerekiyor?

Kendimiz elden anabilimdalı başkanına ek1 ve 2deki belgeleri elden imzalatsak yeterli olmaz mı??
yoksa ille dekanlık üzerinden müracaat edip eğer onaylanırsa belgeleri dekanlıktan alıcaz öyle mi??

asistanlığımın 4.yılındayım.ortopedi uzmanlığında 1 yılım kaldı,yalnız bölüm içerisindeki geçimsizlik anlaşmazlık nedeniyle başka bir üniversiteye veya eah’ye mazaretsiz naklimi isteyeceğim.Sorum,birden fazla tercih hakkımız var mı,yoksa sadece 1 üniversiteye mi başvurabiliyoruz.Ayrıca,şunu da sormak istiyorum:nakilde önemli olan kabul edecek kurumun kabulü mü yoksa puan mı (diyelim ki benim puanım gideceğim kurumun puanından düşük),tercih yapabilir miyim.Tercih için internetten PBS sistemini mi kullanacağız yoksa hazırlanan evrakları elden sağlık bakanlığına mı teslim edeceğiz.
teşekkür ederim.

merhaba.eylülde sınava girecem ama atanıp gitmediğim için 1 yıl eğitim araştırma yazamıyorum.eylülde üniversite kazansam geçerli 1 yıl dolmadan eğitim araştırmaya mazeretsiz geçiş yapabilirmiyim acaba. yardımcı olursanız çok sevinirim. teşekkürler.

asistanhekim.org : Belirttiğiniz olay çok istisnai bir durum o sebeple bunu Sağlık Bakanlığı’na sormanızı rica ediyoruz.

merhaba,ankara’da özel bir üniversitenin tıp fakültesinde asistanım, eşimde mazaret atamasıyla ankarada mecburi hizmetini yapıyor, ailevi nedenlerden ötürü başka bir ilin eğitim araştırma hastanesine geçmek istiyorum.Bu geçişte özel üniversitede olmam sorun olur mu, birde eşim tekrar mazaret atamasıyla benim yanıma gelebilirmi?yardımcı olursanız çok sevinirim.

Asistanhekim.org: Sizin geçişinizde bir sorun olmaz açan eşiniz için durum farklı olabilir (çünkü yönetmelikte bir defaya mahsus diyordu) lütfen yönetmelikte böyle bir ibare olup olmadığını kontrol edin. Ayrıntılı bilgi için tıpta uzmanlık kurulu ile irtibata geçin

merhaba, bakanlık kendi adına bazı üniversite hastanelerinde kadrolar açmakta ve bu kadroların puanları da genellikle daha düşük olmakta asistanlıkta yatay geçişte bu puanlarda dikkate alınabilirmi (ya da sadece sağlık bakanlığı adına olmayan kadroların puanları mı esas alınacak) ayrıca bu kadrolara özel üniversiteden geçilebilir mi?şimdiden teşekkürler…

Her türlü geçiş mümkün. Her yöne geçiş mümkün. Bakanlık Kadrolarının puanları esas alınıyor mu alınmıyor mu bunu Tıpta Uzmanlık Kurulu’na danışmanız gerekli.

merhaba. benim kazandığım üniversitedeki ilgili bilim dalındaki hoca istifa etmiş. ve şu an öğretim görevlisi yok.. beni başka bir üniversiteye kısa bir süreliğine gönderdiler. yeni gönderilen yerde nasıl sürekli kalabilirim.

Sağlık Bakanlığı TUK Sekretaryasını arayın

ÇOK ACİL CEVAP LÜTFEN, Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yandal asistanıyım, Üniversite hastanesine geçiş yapmak istiyorum, karşılıklı 2 kurumun amirinden de onay aldıktan sonra EN KISA NE KADAR SÜRE İÇİNDE BAŞLAYABİLİRİM ?? (en kısa sürede başlamam gerekiyor çünkü) YARDIM LÜTFEN

Devlet üniversitesinden özel üniversiteye geçiş olur mu? Kendi tıp fakültemden onayı kim verecek? anabilim dalı başkanı mı yoksa dekanlık mı mı, rektürlük mü?
şimdiden teşekkür ederim

Merhabalar. Ben su anda bir unıversite hastanesinde asistanım. Baska bır unıversıte hastanesıne (aynı sehırde) gecıs yapmayı planlıyorum. Her ıkı tarafın hocalarıyla da konuştum onay aldım. Ancak gerekli belgeyi abd baskanı dışında dekanın mı imzalaması gerekiyor yoksa bashekimliğin mi? Bununla ilgili net bir bilgiye ulaşamadım. Bi de nakil dilekçemle birlikte gecmek istediğim universitenin akademik personeline başvurmam gerekiyor değil mi?? Bunlara cevap alabilirsem çok sevinirim. Şimdiden teşekkurler, koley gelsin…

Üniversite hastanesinde olduğunuz için Dekanlık, akademik personeli evet… saygılarımızla asistanhekim.org

Asistanı esnasında puaninizin yüksek olması halinde bir bölümden başka bir bölüme geçiş olabilir mi ?dahilyeden aile hekimliğine gibi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.