Kategoriler
Haberler

Ege’den Kamerun’a Köprü…

 

Ege Sağlık Gönüllüleri Derneği (EGESADER), Afrika ülkesi Kamerun’daki fakir halka sağlık hizmeti götürmek için üçüncü defa yola çıkıyor.

İstanbul’dan 19 Temmuz 2011 saat 04.00’te İsviçre’ye hareket edecek, oradan da Kamerun’a gidecek 19 kişilik sağlık ekibi bir profesör ve bir doçentin yanısıra üroloji, çocuk, göz, kadın doğum, intaniye, ortopedi gibi ana branşların da aralarında bulunduğu hekimler, pratisyen hekim ve diş hekimlerinden oluşuyor.

EGESADER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdullah Öztürk, dernek koordinatörü Murat Tıraş ve biyolog Kemal Öztekin’le beraber konu hakkında bir basın toplantısı düzenledi. Dernek merkezindeki toplantıda Öztürk, 12 günlük Kamerun sağlık organizasyonu düzenlediklerini söyledi. İlk gidişte 1 ton, ikincide 1,5 tona yakın sağlık malzemesi, ilaç, çocuk bezi ve mama gibi çeşiti malzemeler götürdüklerini hatırlatarak, yaklaşık 10 bin civarında hastayı muayene ve tedavi ettiklerini, 50 civarında ameliyat yaptıklarını anlattı. Bu gidişte de katarakt ve ortopedi ameliyatları yapılacağını kaydeden Abdullah Öztürk, bir karşılık beklentisi olmadan 10 bine yakın kişiyi iyileştirmenin, Türk devletini ve halkını temsil etmenin gururunu yaşadıklarını ifade etti. Öztürk, “Bu sefer de yine iki gün önce 1,5 ton civarında ilaç ve tıbbi malzeme gönderdik. Bunun dışında mahrumiyet bölgesinde göz muayenelerini yapabilmek için ameliyathanelerde bulunacak cihazları ve cerrahi aletleri götürüyoruz.” dedi.

Öztürk’ün verdiği bilgiye göre ekip ikiye bölünüyor. Bir kısmı başşehir Yaunde’de kalırken bir kısmı 17 saatlik tren yolculuğuyla 700 bin nüfulu Kaundere vilayetine gidecek. Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA)’nın da desteklediği organizasyon, Türkiye’nin tanıtımını yaparken Türk insanının fedakârlığını da gösterme fırsatı veriyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.