Kategoriler
Haberler

Gazi Rektörü hastane devrine karşı çıktı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın üniversite hastanelerinin işletmesinin bakanlığa bağlanması yönündeki önerisine karşı çıkan Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan, “Öğrenci daha fazla hasta bakmaya zorlanır, eğitim sekteye uğrar” dedi.

GAZİ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan, “Üniversite hastanelerinin işletmesi Sağlık Bakanlığı’nda olmalı” diyen Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a karşı çıkarak, “Öğrenci daha fazla hasta bakmaya zorlanır, eğitim sekteye uğrar” dedi.

Ayhan, bakanlığın önerisinin yeni kurulan üniversitelerde uygulanmasının daha sağlıklı olacağını belirterek, şunları söyledi:
“Üniversitede eğitimle birlikte uygulama da hastanemizde olması gerekir. Üniversite hastanelerindeki amaç hasta tedavisiyle birlikte eğitimdir. Türkiye’de çok sayıda yeni tıp fakültesi kuruldu. Bu yeni üniversite hastaneleri ile devlet hastaneleri arasında güç birliği sağlamak adına yeni açılanlar devredilebilir. 

Eğitimde sorun yaratır
Bir tarafta bakanlık bir tarafta üniversite, birinin amacı eğitim iken birinin amacı tedavi hizmetleridir. Burada ikililik durumu ortaya çıkar. Üniversite hastaneleri Rektörlüğe bağlıdır. Sağlık Bakanlığı idaresine girmesiyle yönetim açısından da sorunlar doğurabilir. 
Örneğin tıp fakültesindeki beş ve altıncı sınıf öğrencilerimiz aynı doktorlar gibi çalışmak zorundalar. Onları hastanede eğitmek zorundayız. Bu öğrencilerin gün içerisinde tek bir vakaya bakmaları gerekir, ancak Bakanlık yönetiminde belli saatlerde çalışma zorunluluğu daha fazla hastaya bakma gibi durumlar olabilir eğitim için iyi sonuçlar oluşturmaz.”

Kaynak  : Hürriyet Murat YILMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.