Kategoriler
Haberler

Genel Cerrahlar Mağdur mu?

1) Genel  cerrahi  branşının eğitim sürecinin ağırlığı, çalışma koşullarının zorluğu, tıbbi riskleri, stresi, sosyal ve hukuki olaylarla karşılaşma durumları tamamen göz ardı edilmektedir.

2) Dahili branşlara vizit puanı verilirken cerrahi branşlara vizit puanu  verilmemiştir.Acaba bir cerrah trafik kazası ,karın ağrısı , pankreatit,  brid ileus, dekübitis yarası ,terminal dönemdeki bakım hastasını yatırdığında ,ameliyat yaptığında hastasına  vizit yapmamaktamıdır ?

3) Genel cerrahinin sigorta parası en yüksek risklilerden hesaplanırken performans puanlaması neden bu kadar zora sokulmuştur.

4) Bazı branşlara sft den, bazı branşlara postur muayenesinden, bazı branşlara duyu motor muayenesinden, bazı branşlara aile tedavisinden, bazı branşlara  ameliyatı biz yaptığımız halde bizden fazla puan almalarını sağlayan, teknisyeninin yaptığı işten  puan alan  , bazı branşlara da ortalamadan , idarecilere de durumu idare ettikleri için hem 2.9 la çarparak, hem de ortalamayı hesaplarken 15 günde 30000 puan yapmış 30 gün çalışsaydı 60 000 puan yapardı diyerek ortalamayı hesaplarken puanı  60 000  kabul ederek idarecilerin parasını arttırarak destek sağlayan genel cerrahi branşına acaba neden bu kadar acımasız.

5)Başhekim ve başhekim yardımcılarının ortalamayı yükseltmemek için hasta bakmamaları da ayrı bir konudur.

6)Yaz dönemlerinde izin nedeniyle hekim sayısı azaldığı halde ortalamanın zirve  yüksekliği ulaşmasının  nedeni nedir? Bunu bu şekilde hazırlamanın amacı nedir?

7)A ,B,C branşlarının 500 hasta baktıklarında 40-50000 puan almalarını sağlarken bir genel cerrah.. neden 500 hastadan ameliyatlarda dahil ancak 25000 puan  alabilmektedir. 

8)Son tus sınavında ilk yüze giren arkadaşlardan  hiç genel cerrahiyi isteyen  var mı ? diğer ana branşlardan kaç kişi var lütfen bir baksınlar

9)Farklı branşların birbiriyle yarıştırır gibi performansa konması doğru mudur ?her branşın kendi içinde performans düzenlemesi yapılarak daha adaletli bir düzenleme yapılabilir. Yorucu riskli branşların katsayısı değiştirilebilir.Bu sayede de hekimler arası huzursuzluk çözülebilir.

                Yattığı yerden ortalamadan alıyor,

                İdarecilikten alıyor çalışsa da çalışmasa da önemi yok,

                Hiç riski yok, oturduğu yerden tavan alıyor…

Bu tür sözlerinde önüne geçilmiş olur.

10)Yapılan işlemlerin hekime parasal dönüşü birkaç örnek vereceğim acaba siz olsanız bu rakamlarla bu işlemleri yaparmısınız?

                Mesai dışı  hasta muaye     30   puan              3 TL

                Normal hasta muayenesi      21 puan               2 TL

                Appendektomi                        420         42TL

                Kolesistektomi                        500                       50TL

                Sünnet                                     125                        12TL

                Fıtık                                      500                            50TL

            Mide ca                                  850                            85TL

            Total tiroidektomi               850                               85TL

           Gastroskopi                             72                            7TL

            Kolonoskopi                          120                             12TL

            PEG                                      150                             15TL

           WHİPPLE                            1250                             125TL

11)Başhekimlere 15 gün izin kullansa bile tavandan döner aldıranlar , en son döner sermaye yönetmeliğinde de hasta azlığı yada malzeme eksikliği nedeniyle başhekim gerekçesini uygun bulursa ortalamanın %70 kadar puan eklenebilir diyerek mağdur durumdaki hekimleri  dilenci konumuna sokmuştur.Açık bir şekilde ortalamadan verilir denemezmiydi. 

12)Döner sermaye proğramı incelenirse puanı düşük olanların puanı  ne kadar düşükse parasal degeri de o kadar düşüktür .Sebebi de sabit dönerin oransal olarak düşük puanlıdan daha fazla kesilmesindendir.Herkes aldığı parayı puanına bölerse farkı görecektir. 

Bu yazının muhatabı sağlık bakanlığındaki performans düzenleyici leridir. Amacım yapılanları farklı düşüncelerle eleştirmek değil bir cerrah olarak ne kadar mağdur ve zor durumda çalıştığımızı belirtmektir ve müsbet tenkittir. Bu mağduriyetlerin biran önce giderilmesidir. Bu puanlamaları yapanlara ve düzenlemeyenlere hakkımı helal etmiyorum. Farklı branşlardan verdiğim örnekler arkadaşları incitmişse özür dilerim . 

Dr.YY

Medimagazin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.