Kategoriler
Haberler

Hastanelerde Mesai Saatleri Değişecek

Sağlık Bakanı Recep AKDAĞ yaptığı açıklamada; Akşam saat 17.00 civarı mesaiden çıkan vatandaşların sağlık hizmeti almak için hastanenin acil servislerine başvurduklarını ve bu başvuruların acil servis yoğunluğunu arttırdığını ifade etti. Halihazırda acil servislerden katılım payı alınmamasının da acil servislere başvuruyu arttırdığını belirten AKDAĞ, Acil Servislere başvuruları azaltmak için kurum personelinin mesai saatlerinin değiştirileceğini ve poliklinik başvurularının saat 19.00 – 20.00 ‘ e kadar uzatılacağını söyledi.

www.asistanhekim.org ‘un bu konudaki önerisi şu şekilde :

Hekimler ve sağlık personelinden isteyenlerin (herhangi bir dayatma olmadan) mesaisi saat 12.00 ya da 13.00’de başlasın,

hastanede yemek izni kullanılmasın, saat 17.00 – 17.30 arası yarım saat dinlenme izni olsun;

9 saat olan günlük mesai, yemek izni ve günün olağan dışı saatlerinde çalışma sebebiyle 7 saate düşürülsün; diğer bir deyişle hekimler ve sağlık personeli en fazla 7 saat kesintisiz çalışsın.

Böylelikle 12.00 – 19.00 ya da 13.00 – 20.00 saatleri arası poliklinikte ya da laboratuarda sağlık hizmeti sunulsun. Mesai saatlerinin belirlenmesinde bölgesel ve mevsimsel farklılıklar göz önüne alınsın. 

Sizlerin de önerilerini bekliyoruz.

“Hastanelerde Mesai Saatleri Değişecek” için 3 yanıt

Yuh diyorum buna! Başka şeyler de demek istiyorum da yoruldum artık bu adamın yumurtladıklarına yorum yapmaktan…

Benim önerim;

Poliklinikte sağlık hizmeti almak isteyen vatandaş izin alsın da gelsin.Hükümet de patron seviciliği artık bıraksın.

Şuanda gaziantep nizipte uygulanmakta olan sistem aslında bazı hekimlerin hoşuna bile gidiyor, çünkü ek mesai adı altında ve isteğe bağlı olarak çalışılan bu saatlerde normal mesaiye göre daha fazla ekstra ücret ödemesi yapılıyor(yani alınan performans puanı başına verilen miktar daha fazla). çalışmak istenilen günleri de hekim belirliyor. Zorunlu hale getirilirse çok kötü tabi, ama isteğe bağlı ise sakıncası yok bence..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.