Kategoriler
Haberler

Kilo alma yeşil elma al

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü obeziteye karşı yeşil elmalı mücadele başlattı.

DHA

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan“Obeziteyle Mücadele Eylem Planı” kapsamında Gaziemir Belediyesi ile ortak bir etkinlik düzenlendi. Etkinlik kapsamında bir ay önce hizmete açılan ve eğitemlerin müzik eşliğinde vatandaşlara spor yaptırdığı çim alanda idmana katılan vatandaşlara obezite hakkında bilgi verildi.

Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Diyetisyen Meltem Mutlu, vücut yağının hızla artmasıyla oluşan ve halk arasındaşişmanlık olarak anılan obezitenin nedenleri, korunma yolları ve fiziksel aktivitenin önemini anlattı. Mutlu,hipertansiyon, yüksek kan kolestrolü, şeker hastalığı, felç, safra kesesi hastalıkları ile kalp ve damar hastalıklarına neden olan obeziteyle mücadele anne karnında başlaması gerektiğini dile getirdi. Bebeklik, çocukluk, ergenlik ve yaşlılık evrelerinde beslenmenin nasıl olması gerektiği hakkında bilgi veren Mutlu, hayatın her döneminde fiziksel aktiviteye yer verilmesini istedi.

Üzerinde beslenme ve fiziksel aktivitenin önemini anlatan mesajların yer aldığı yeşil elmalar ile çeşitli broşürlerin dağıtıldığı etkinliğe katılanların can kulağıyla dinledikleri Mutlu, “Obeziteye karşı bireysel ve kurumsal mücadele edilmeli. Alınan enerji ile harcanan enerji arasında dengeyi mutlaka korumalısınız. Metabolizmanızı hızlandırmak için mutlaka yürümeli ve spor yapmalısınız” diye konuştu.

Diyetisyen Meltem Mutlu, doğru beslenme için alışkanlıkların gözden geçirilmesi, yiyecek miktarını azaltıp öğün sayısını artırılması, light ürünlerden uzak durulması gerektiğni söyledi.

Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.