Kategoriler
Haberler

Önemli… Kanadalı Asistan Hekimler Grevde

Kanada’da asistan hekimler üniversite ve eğitim araştırma hastanelerinde hastaları tedavi etmek ve tıp öğrencilerini eğitmekle görevli. Quebec’li asistan hekimler daha az süreli çalışmak istiyorlar. Şu an hali hazırda 24 saat aralıksız çalışıyorlar.

Türkiye’de ekonomik durum daha mı iyi?

Montreal Gazetesi / Kanada

Quebec’in büyük şehirlerinde görevli asistan hekimler maaş görüşmeleri döneminde üniversite hastanelerinde öğrenim gören tıp fakültesi öğrencilerine eğitim vermeyerek tepkilerini ortaya koymaya başladılar.

Montreal, Sherbrooke ve Quebec City’de asistan hekimler pazartesi gününden bu yana tıp fakültesi öğrencilerine eğitim vermiyor.

Kanadalı asistan hekimler kesintisiz çalışma sürelerinin 24 saatten 16 saate düşürülmesini talep ediyorlar.

Tıp öğrencilerine yönelik eğitime ara verdiklerini söyleyen Qubec Asistan Hekimler Federasyonu Başkanı Charles Dussault, bu grevin hasta bakımını etkilemediğinin altını çizdi.

Asistan hekimler için tıp öğrencilerine eğitim vermenin sorun olmadığını söyleyen Dussault, haftalık 100 saate varan çalışma sürelerine artık tahammül edemediklerini belirtti. Bu çalışma takviminden sonra eve gelince de ders çalışmak zorunda olduklarını da ekleyen federasyon başkanı mevcut maaşlarının geçinmeye yetmediğini vurguladı. Kanadalı asistan hekimlerin Kanada’daki ortalamasının %37 altında. Bu rakam yıllık 15.000 $ (22.500 TL) civarında.

Asistan hekimlerin sadece maaş artışı istemediğini belirten Dussault, asistan hekimlerin yeni nesil doktor eğitimindeki rolünün de hükümet tarafından anlaşılmasını istediklerini belirtti.

Dünyaca ünlü McGill üniversitesi dekanı Samuel Benaroya asistan hekimlere destek verdi ve kesintisiz en fazla 16 saat çalışılmasının öneminin altını çizdi.

Kanadalı Asistan Hekimler 16 aydır Kanada Sağlık Bakanı ile müzakerelerini sürdürüyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.