Kategoriler
Haberler

Pasif içicilik spermlerin DNA ‘sını bozuyor

Pasif içiciliğin erkeklerin spermlerinin DNA’sına zarar verdiğini ve virüslü hücrelerin kalıtsal yolla çocuklarına geçitiği belirtiyor

LONDRA – Hayatın neredeyse tüm alanlarını olumsuz yönde etkileyen sigaranın kalıtsal yolla çocuklara zarar verdiği ortaya çıktı. ABD’de yapılan yeni bir araştırmada, pasif içiciliğin erkeklerin spermlerinin DNA’sına zarar verdiğini ve virüslü hücrelerin kalıtsal yolla çocuklarına geçtiğini belirterek, sigara içen babalar ve çocuklarda kanser riskinin yükselmesi arasındaki bağlantıya işaret edildi.

ABD’nin California kentinde Lawrence Berkley National Laboratory’de görev yapan Francesco Marchetti’nin, 32 fare üzerinde yaptığı bir araştırmada, fareler iki hafta boyunca her gün 90 dakika 3 ve 16 arasında sigara dumanına maruz bırakıldı.

İngiliz gazete The Guardian tarafından yansıtılan araştırmada, altı hafta sonra farelerin spermlerinin DNA’sının bir bölgesinde proteinlerin önlediği belirtilerek, düşük ve yüksek düzeyde doğrudan sigara içirilen farelerde spermlerdeki değişim sıklığının, ortalama yüzde 4 – 4.7 olduğu vurgulanarak, pasif içici olan farelerde de bu oranın yüzde 2-6-4.6 olduğuna dikkat çekildi.

Ayrıca, sigara dumanına maruz kalmayan farelerde bu oranın yüzde 1.3-1.5 civarında olduğu belirtildi.

Haberde, sigara içen erkeklerde; spermlerinde anormalleşme riskinin yüksek olduğunun, hareket kapasitesini eksildiğinin ve DNA hasarının yükselttiğinin bilindiğine dikkat çekildi. Araştırmanın lideri Marchetti’nin, Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’nın son zamanlarda yaptığı araştırmalarda sigara içen babalar ve çocuklarda kanser riskinin yükselmesiyle yeterince kanıt bulunduğu ve tütün içmenin mutasyona uğrayan virüslü hücrenin kalıtsal olarak geçmesine neden olduğunu yazdığını kaydetti.(ANKA)

radikal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.