Kategoriler
Haberler

Türk Eczacılar Birliğinden Uyarı!

Türk Eczacıları Birliği, kalp-damar hastalarının kullanması gerektiği iddiasıyla internet üzerinden satışa sunulan ‘Clavis Panax’ adlı ürünün, halk sağlığı için açık bir tehdit olduğu uyarısında bulundu.

ANKARA – TEB Merkez Heyetinden yapılan açıklamada, son zamanlarda bitkisel içerikli ürünlerin kullanımında yoğun bir talep yaşandığı, bunda bu tür ürünlerin içeriğinin bitkisel olması nedeniyle ”hiçbir zararı yokmuş” yönündeki algılamanın etkili olduğu belirtildi.

Bu ürünlerin, hiçbir sağlık profesyonelinin yönlendirmesi olmaksızın halka tanıtılarak satıldığı ifade edilen açıklamada, ”gıda takviyesi ürün olduğu, kalp ve damar hastalarının mutlaka kullanması gerektiği” ibaresiyle satışa sunulan ürünlerden birinin de ”Clavis Panax” olduğu kaydedildi.

Söz konusu ürünün hem internet hem de çeşitli televizyon kanalları aracılığıyla tanıtıldığı, satışının ise sadece internet üzerinden yapıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

‘’Ürünle ilgili bilgisine başvurduğumuz, TEB Eczacılık Akademisi Başkanı ve Farmakognazi Profesörü Sayın Kemal Hüsnü Can Başer’in değerlendirmesine göre, tamamen bitkisel olduğu iddia edilen bu ürünün içerisinde demirdikeni, yulaf ve ginseng bitkilerinin hangi kısımlarının ve bunların ne miktarda olduğu belli değildir. Prof. Başer’e göre, internet dışından temini mümkün olmayan bu ve benzeri ürünlerin, Sağlık Bakanlığından ruhsat almaksızın ister ilaç isterse gıda takviyesi adı altında pazarlanması halk sağlığı için açık bir tehdittir. Ayrıca ‘Clavis Panax’ isimli ürünü pazarlayan ve doktor olduğunu iddia eden kişi, yaptığı bu etik dışı davranışı sebebiyle kendi meslek kuruluşunca takibe alınmalıdır. Bütün bu değerlendirmeler ışığında, tüm ilaç ve ilaç etkisi gösteren ürünlerin tamamının yalnızca Sağlık Bakanlığı onayıyla halka ulaştırılması gerektiğine inandığımızı tekrarlamak istiyoruz.”

NTVMSNBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.