Kategoriler
Haberler Kültür

Türkiye’nin ilk kadın jinekoloğu

1935’te, Afganistan kraliçesi Süreyya’nın kardeşi Prens Fettah Bey ile evlendi. Bir süre Roma’da yaşayan karı koca, Pakize Tarzi’nin ülkesinde doktorluk yapma isteği nedeniyle İstanbul’a yerleşti.
Pakize İzzet Tarzi
‘Doğumhane benim için bir ibadethane, her doğum ise bir mucizeydi’ diyen Dr. Pakize İzzet Tarzi  Türkiye’nin ilk kadın doğum uzmanıydı.
1912 yılında Halep’de doğdu. Babası ZiraatBankasıSuriye Umum Müdürü’ydü. Çocukluğu dört kız kardeşi annesi,büyükanneleri, amcaları, dayıları ile yaşadığıbüyükbir köşkte, Şam’da geçer. 1. Dünya Savaşı’nın sürdüğü o yıllarda, altı yüzyıllık Osmanlı İmparatorluğu da son döneminiyaşamaktadır. Şam düşünceaileapar topar Adana’ya gelir, Pakize 4-5 yaşlarındadır ve kalbindeki meslek doktorluktur. “Ablalarım çok akıllı olduğumu mutlaka okumam gerektiğini söylerlerdi.Doktor olmayı istiyordum, çünküailehekimimizevimizegeleceği zaman, gümüşler parlatılır, en güzel çay takımları çıkarılırdı. Hekimlere gösterilen bu saygı beni etkilemiş olsa gerek.”
Üniversiteye kadar hiç okula gitmez,özelhocalardan aldığıderslerleilk, orta ve liseyi bitirir. Sıra üniversiteye geldiğinde, anne babası doktor olma isteğine karşı çıkarlar: “Yıpranmamı istemedikleri için çok ağır bir meslek olan hekimliği istemediler. Babam Lozan’da tarih okumamı arzu ediyordu, ama benim kararım kesindi.” Başarılı ve özverili bir öğrencilikhayatıolur. Okul yıllarında Afganistan kraliçesinin kardeşi Prens Fettah Bey ile evlenirler. Karı koca Roma’ya taşınır ancak Pakize Hanım mesleğine çok bağlıdır ve kendi ülkesinde doktorluk yapmak ister. Sonunda Fettah Bey de Roma’daki ailesini bırakıp İstanbul’a yerleşmeye razı olur.
Pakize Ham’ın, Şişli’de açtığı daha sonra Nisantaşı’na taşıdığı hastanesi 1949 yılında kurar. Kurduğu hastanede hem o hem meslektaşları yüzlerce çocuk doğurtur. Pakize Tarzi iki kız bir erkek çocuk sahibi. Büyük kızı Fatma İstanbul’da, küçük kızı Zeynep ABD’de yaşıyor. Oğul Mahmut Tarzi, hastane ve laboratuarın yönetimi ile uğraşıyor.
Adını verdiği ilk özel kadın-doğum hastanesinin uzun yıllar başhekimliğini yapan Dr. Pakize İzzet Tarzi, Nişantaşı’ndaki evinde vefat etti. Eşi kanalıyla Afgan, damadı kanalıyla da Osmanlı hanedanına akraba olan Dr. Tarzi, boğazı yüzerek geçen ilk Türk kadınıydı.
AİLESİ KARŞI ÇIKTI
Lise sonrasında anne ve babası kendisini yıpratmaması için doktor olmasına karşı çıktı. Üniversiteye girebilmek için mahkeme kararıyla yaşı büyütüldü. Aile İstanbul’a taşındı. Tarzi, 1932’de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1933’te kabul edilen üniversite yasası ile Tıp Fakültesi’nde kadın hastalıkları ve doğum alanında ilk kadın asistan oldu. Dönemin ünlü profesörlerinden Liepmann ile birlikte çalıştı.
1935’te, Afganistan kraliçesi Süreyya’nın kardeşi Prens Fettah Bey ile evlendi. Bir süre Roma’da yaşayan karı koca, Pakize Tarzi’nin ülkesinde doktorluk yapma isteği nedeniyle İstanbul’a yerleşti.
KLİNİĞİN KURULUŞU
Dr. Tarzi, bu sırada doçentlik için çalışmaya başladı. Tezi kabul edildi, ancak uygulamalı ders anlatımı sınavında 45 dakikayı tamamlamadığı için doçentliği reddedildi. Bunun üzerine üniversiteden istifa eden Dr. Tarzi, 21 Temmuz 1949’da Türkiye’nin ilk özel kadın-doğum kliniğini Nişantaşı’nda açtı. Klinikte 1998’e kadar aktif olarak çalıştı. Klinik zaman içinde gelişerek, birçok dalda hizmet vermeye başladı. 1983’te Dr. Pakize İ. Tarzi laboratuvarları, 1997’de Dr. Pakize İ. Tarzi Tüp Bebek Merkezi kuruldu.
www.personelsaglik.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.