Kategoriler
Haberler

Yüzen Hastane Geliyor

 

Libya’daki insanlık dramından yola çıkan Sağlık Bakanlığı, hem Türkiye kıyılarında, hem de acil yardım isteyen ülkelerde kullanmak üzere hastane gemi tasarlayacak.

SAĞLIK Bakanlığı dünyanın birkaç ülkesinde de uygulanan ‘hastane gemi’ projesi için düğmeye bastı. Bakan Prof. Dr. Recep Akdağ, STAR’a yaptığı açıklamada projeyi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a söylediklerini, onun da olumlu bularak ‘bu proje üzerinde çalışın’ talimatı verdiğini belirtti. Libya’dan getirilen yaralılar sırasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle böyle bir fikrin aklına geldiğini ifade eden Bakan Akdağ “Libya’da şu anda iç savaş var. Böyle bir durumda bildiğimiz taşıma gemileriyle hasta naklinin çok sağlıklı olmadığını gördük. Elde başka imkan da yoktu. Şimdi içinde yoğun bakımın, ameliyatların yapılabileceği hasta yataklarının, yatak odalarının, araba güvertesi ve helikopter pistinin bulunduğu gayet modern bir gemi yapmayı düşünüyoruz. Dünyada da hastane gemiler fazla yaygın değil” dedi.

Afet zamanlarında da imdada yetişecek

Hastane gemilerini normal zamanda da kullanabileceklerine dikkat çeken Akdağ “İhtiyaç olduğunda afetlerde kullanırız, ihtiyaç olduğunda yurt dışında kullanabiliriz veya sahil kenarına demirleyip hastane olarak kullanırız” diye konuştu. Geminin afet dışı pozisyonda Türkiye kıyılarında hizmet verirken düşük kapasiteyle çalıştırılacağını belirten Akdağ sözlerini şöyle sürdürdü: Çok yoğun kapasiteyle çalıştırırsanız ihtiyaç olduğunda oradaki hastaları başka bir yere tahliye etmeniz zorlaşabilir. Normalde çok iş yükü olmadan çalıştırıp ihtiyaç durumunda da böyle afete ya da krize gönderebilmeliyiz. Bakanlık personelini yurt dışında benzer gemileri incelemek için görevlendirdik.

AHMET FATİH ERTURAN – Stargazete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.