Kategoriler
Haberler

2011 Ağustos Kültür – Sanat Programı

KONSERLERDEN

Anouar Brahem Quartet

Yer: Topkapı Sarayı 1. Avlu

Tarih : 16 Ağustos 2011 21:00

1957, Tunus doğumlu besteci. 1980’lerden itibaren hızla yükselen kariyeri boyunca, Arap müziğini, Akdeniz, İran ve Tunus Halk müziklerini cazla harmanlamasıyla tanınıyor.

Diane Schuur

Yer:Reina – Ortaköy

Tarihler: 11.08.2011~22:00

Dünyaca ünlü Cazın First Lady’si 2 Grammy ödülü sahibi Diane Schuur,11 Agustos’da Reina’da…

Tuluğhan Uğurlu

Yer: Sapphire Seyir Terası

Tarihler: 12.08~13.08.2011 21:30

Sezen Aksu

Yer: Harbiye Cemil Topuzlu

Tarih: 16.08.2011 21:30

Leman Sam – Şevval Sam – Şehnaz Sam

Yer: Turkcell Kuruçeşme Arena Tarihler: 19.08.2011~21:30

George Dalaras – İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası

Yer: Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi Tarihler: 19.08~20.08.2011 21:00

McCoy Tyner & Gary Bartz

Yer: Yıldız Sarayı

Tarih : 22 Ağustos 2011 Pazartesi 21:30

1938 doğumlu Pensilvanyalı usta piyanist McCoy Tyner, yine kendisi gibi dünyaca ünlü John Coltrane ile birlikte adından söz ettirmeye başladı. Dünyanın en önemli caz piyanistlerinden biri olarak anılan McCoy Tyner, dünya caz sahnesinin büyülü virtüözlerden biri.

SİNEMALARDAN

İmkansızın Şarkısı

Romanın adına da esin kaynağı olan Beatles şarkısının romantik melankolisini taşıyan “İmkânsızın Şarkısı”, aşk, ölüm, masumiyetin kayboluşu, kalp kırıklığı üzerine bir başyapıt.

1960’ların sonlarında Tokyo’da geçen film, ilk aşkı Naoko’ya derinden bağlı Toru Watanabe’yi izliyor. Watanabe yaşamının her alanında ölümün etkisini hissetmekteyken, ansızın hayatına hayat dolu genç kız Midori giriyor…

Yönetmen: Tran Anh Hung

Filmin türü: Aksiyon

Akılalmaz

Henry Herald `H` Humphries A.B.D. Ulusal Güvenlik Birimi`nde görevli özel ve sınırsız yetkileri olan bir ajandır. Kendisine birim içinde By `H` denmektedir. Aslında görevi Amerika`nın ulusal güvenliğini tehdit edebilecek yakalanmış teröristleri işkenceyle sorgulamaktır ve işinde oldukça iyidir.

Yönetmen: Gregor Jordan

Filmin türü: Aksiyon

Anneler Günü

Bir gece yeni ev sahipleri ve misafirleri doğum günü partisi için bir araya gelmişlerdir. Evdekiler habersiz şekilde 3 kardeşin rehinesi olmuştur ve onları kötü bir doğum günü partisi beklemektedir.

Yönetmen: Darren Lynn Bousman

Filmin türü: Gerilim

Maymunlar Cehennemi

Film, günümüz San Francisco`sunda maymunların zeka gelişimlerini inceleyen bir adamın bu deneyle ilgili tüm tecrübelerini anlatıyor.

Yönetmen: Rupert Wyatt

Filmin türü: Bilim kurgu

SERGİLERDEN

SSM Herkesi Karşıdan Karşıya Sergisini Küratöründen Dinlemeye Davet Ediyor

Yer: Sakıp Sabancı Müzesi

Tarihler: 30.07~17.09.2011

Karşıdan Karşıya- MÖ Üçüncü Bin’de Kiklad Adaları ve Batı Anadolu sergisi kapsamında, serginin küratörlerinden Doç. Dr. Vasıf Şahoğlu’nun rehberliğinde özel sergi turu düzenleyecek. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Vasıf Şahoğlu’nun rehberliğindeki geziler 13 Ağustos ve 17 Eylül tarihlerinde tekrarlanacak.

Asırlık Tatlar ve Zanaatlar Sergisi

Yer: Sultanahmet

Tarihler: 31.07.2011~29.08.2011

Ramazan ayına özel hazırlanan `Asırlık Tatlar ve Zanaatlar` sergisi, capcanlı bir Osmanlı sokağını günümüze taşıyor. Mesleğine yıllarını vermiş ustalar, meraklılarına eski zanaatları anlatıyor. Şerbetler içiliyor, turşuların tadına bakılıyor.

Kağıt Gemi

Yer: Kare Sanat Galerisi

Tarihler: 03.08~15.09.2011

Sergide yer alan işlerin yapısal olarak ‘’tekrar’’ ı kullanmaları onların ortak yanını oluşturur. Eserlerin toplamına bakıldığında bütüncül bir stili geliştirme kaygısından çok desende çeşitli anlatım biçimlerinin araştırıldığı görülür. Birbirine benzer jestlere dayanan tekrarların oluşturduğu bir ‘’ kalıpsal ‘’ lığı da kullanan bu işlerin bir kısmında sanatçıların ısrarcı, bu yüzden de izleyeni yabancılaştıran bir yanını görebiliriz.

KİTAPLARDAN

 

 

Nannakos’un Gözyaşları

Yazar : A. Semih Tulay

Remzi Kitabevi

Anadolu’nun büyülü coğrafyasında parlak bir krallığın başkenti Pergamon… Nannakos adlı bir yontucu, güzel gözleri ve biçimli dudaklarıyla kışkırtıcı bir kadınla karşılaşır. Bu güzel yüzü ve bedeni ölümsüzleştirmenin bir düş olduğunu sanırken mucize gerçeğe döner. Âşık olduğu güzeller güzeli kadının heykelini yontarken yüreğinden akan tutku mermeri biçimlendirir, âdeta canlandırır. Nannakos mutludur. Ancak bu mutluluk uzun sürmez… Jerusalem Yazar Markar Esayen Timaş Yayınları Bizi Belirleyen, Belki de Çocukluk Ülkemizdir. Markar Esayan’ın Timaş Yayınlarından tam da bugünlerde çıkan romanı Jerusalem bunu düşündürüyor okura. “Eylül 1977 / Babamın beni almaya geldiği günü dünmüş gibi hatırlıyorum. Eve ürküntü veren bir gerginlik hâkimdi o akşamüstü” diye başlıyor Jerusalem. Esayan, bir solukta okunan romanında İstanbullu bir Ermeni ailenin öyküsünü anlatıyor.

TİYATROLARDAN

Su Sirki

Salon: İçerenköy Carrefour Alışveriş Merkezi

Tarihler: 29.07~04.09.2011-21:00

Pazartesi – Cuma Günleri: 21:30,

Cumartesi – Pazar Günleri: 16.00 ve 21.30 saatlerinde

Florilegio Sirki oldukça eski ve çok büyük bir sirk olup, ailece yürütülerek İtalyan tarihi ve kültürünü, geleneklerini dünyaya göstermeye çalışmaktadır.

Ben Küçükken Gösterirdim

Salon: Metin Zakoğlu Cafe Theatre

Tarihler: 03.08.2011~13.08.2011-21:15 3-13 Ağustos Saat: 21:15

Alışılmışın dışında yarattığı mekanı Evde Tiyatro konsepti ile avangart tiyatronun ülkemizdeki en iyi uygulayıcısı olan Zakoğlu’ndan şimdi de ezberleri bozacak bir stand-up gösteri sizleri bekliyor. Güldürmenin sadece suyun üzerinde akıp gidenlere gülmek olmadığını gösterecek olan bu gösteride Metin Zakoğlu sizleri suyun altından akıp giden ama farkına varamadığımız gerçeklerle yüzleştirecek.

Hazırlayan: Nehir Uhri

nuhri@setas.com.tr

Facebook doktorlar grubuna katılmak için tıklayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.