Kategoriler
Haberler

Çin öldürüyor

Dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi Çin’de, hızlı ekonomik büyümenin çevreye ve insan sağlığına etkisi devam ediyor

PEKİN (CİHAN)- Dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi Çin’de, hızlı ekonomik büyümenin çevreye ve insan sağlığına etkisi devam ediyor. Çin’de hava kirliliğine bağlı bir yılda ölenlerin sayısı 650 bin kişi. Bu rakamla Çin dünyada hava kirliliğine bağlı ölüm sayısında birinci sırada yer alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, dünyada hava kirliliğine bağlı ölüm sayısında Çin birinci sırada yer alıyor. Dünyanın en kalabalık olan ülkesinde fabrikalardan ve kalabalık otoyollardan yayılan hava kirliliği, sorunun sadece bir parçası olarak gösteriliyor. Çin’de yaşanan çevre kirliliği sonucu kardiyovasküler rahatsızlıklar ve solunum hastalıklarından dolayı yüz binlerce insanın hayatını kaybettiği bildirildi.

Yayınlanan verilere göre ayrıca, dünyada hava kirliliğine bağlı ölüm sayısında Çin’i 527 bin 700 kişi ile Hindistan ve 99 bin 400 kişi ile Pakistan takip ediyor. Türkiye’de ise yılda 21 bin 300 kişi hava kirliliğinden yaşamını yitiriyor. Türkiye hava kirliliği ölümlerinde dünyada 14. sırada yer alıyor.

Hong Kong Üniversitesi Kamu Sağlığı Bölümü’nden Profesör CM Wong, “Asya’daki hava kirliliğinin boyutu ekonomik büyüme nedeniyle dünyanın diğer ülkelerinkinden daha ciddi . Hava kirliliğinin büyük bölümü de Asya kaynaklı.” şeklinde konuştu.

Uzmanlar, bir taşıtın insanın günlük gereksinimi olan 15 metreküp havayı 10 dakikada kirlettiğini belirtiyor. İnsanlardaki kanserin yüzde 2-5’i endüstriyel etkilenmeye bağlı olduğu ifade edilirken, havaa kirliliği en fazla akciğer kanserine neden oluyor.

medimagazin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.