Kategoriler
Haberler

Döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması ve şiddete sıfır tolerans geliyor

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ve Yönetim Kurulu Üyeleri Sağlık Bakanı Sayın Prof. Dr. Recep Akdağ’ı ziyaret etti.

ANKARA-Ziyarette sağlık çalışanlarının sorunları görüşüldü. Türk Sağlık Sen tarafından sağlık çalışanlarının taleplerini içeren bir raporda Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’a sunuldu. Ziyarette rapor halinde iletilen çalışanların sorunları hakkında Bakan Akdağ sorunların çözülmesi için bu konularla ilgileneceğini kaydetti.

Ziyarette Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’a yeniden bakan olarak atanmasından dolayı hayırlı olsun diyen Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci 61. Hükümet döneminde sağlık çalışanlarının sorunlarını çözülmesini ve beklentilerinin karşılanmasını umut ettiklerini söyledi.

Sözleşmelilerin kadroya alınmasının önemli bir gelişme olduğunu kaydeden Genel Başkan Kahveci bundan sonra yapılacak alımlarında kadrolu personel istihdam edilmesi gerektiğini belirtti.

Döner Sermayelerin Emekliliğe Yansıtılması
Türk Sağlık Sen Genel Başkan ziyarette sağlık çalışanlarının tamamının döner sermayelerini emekliliğe yansıtılmasını istediklerini kaydetti. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’da konu ile ilgili olarak Başbakanlıkta Başbakanın talimatıyla bir çalışma başlatıldığını ifade etti.

Şiddete Sıfır Tolerans Kampanyası
Yapılan ziyarette sağlık çalışanların maruz kaldıkları şiddet olaylarını da gündeme getiren Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci öncelikli olarak sağlıkta şiddetin önüne geçmek için yapılması gerekenlerin tartışılacağı bir çalıştay düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Sağlık Bakanı Profesör Doktor Recep Akdağ’da bu konuda bir program hazırladıklarını kaydederek sendikaları da bu konuda bilgilendireceklerini kaydetti. Bakan Akdağ ” Şiddete Sıfır Tolerans” adlı bir kampanyayı başlatacaklarını açıkladı.

Akdağ mevcut sağlık sistemi ile sağlıkta şiddeti özdeştirmenin yanlış olduğuna dikkat çekerek sağlık çalışanlarının üzerinden büyük bir iş yükü olduğunu bu iş yükünü çalışanların sayısını arttırarak, sistemi ileri götürecek yeni mesleki tanımlarla ortadan kaldırmayı düşündüklerini kaydetti.

Sağlık meslek liselerini, Sağlık meslek yüksekokuluna dönüştüreceklerini ifade eden Akdağ, 2023 yılında hemşire sayımızın 400 Bine doktor sayımızın ise 200 bine çıkması gerektiğini belirtti.

Yabancı hekim ve kamu Hastane birlikleri ile ilgili Türk Sağlık Senin çekinceleri de Genel Başkan tarafından Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ’a iletildi.

Ziyaretin sonunda Genel Başkan Önder Kahveci tarafından ziyaret anısına Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a bir vazo hediye edildi.

Kaynak : Kaynak: Medimagazin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.