Kategoriler
Haberler

DSÖ’den emzirme uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 1-7 Ağustos Dünya Emzirme Haftası dolayısıyla, bebeklerin daha sağlıklı olmaları için annelere emzirme çağrısını yineledi.

DSÖ’den yapılan açıklamada, doğumun ilk saatinden itibaren bebeklerin emzirilmesi gerektiğini, ilk günlerde bebeklerin anneden ağız sütü de denen kolostrum sütü aldığını belirtti.

     Sarı renkli bu özel sütün yüksek oranda protein, bağışıklık kazandıran immünoglobulin içerdiğini ve antikor bakımından da zengin olduğunu vurgulayan DSÖ, bunun bebekleri, dünyada çocuk ölümlerinin başlıca nedenleri olan ishal ve zatürre gibi yaygın hastalıklardan koruduğuna dikkati çekti.

     İlk 6 ay bebeğin emzirilmesi önerisinde bulunan DSÖ, 6 ay-2 yılda ek gıdalara geçilebileceğini belirtti.

     Emzirmenin uzun vadede de yararlarının görüldüğünü belirten DSÖ, birçok araştırmanın en az 6 ay anne sütü alan bebeklerde daha sonra yüksek tansiyon, aşırı kilo, Tip 2 diyabet riskinin azaldığı gösterdiğini, ayrıca bu bebeklerin zeka düzeyinin daha yüksek olduğunu ortaya koyduğunu açıkladı.

     Ayrıca emzirmenin anne sağlığına da iyi geldiği belirtilirken, birçok araştırmanın emziren annelerin ileri yaşlarda meme ve yumurtalık kanseri ile obeziteye yakalanma riskinin azaldığına ilişkin verilerin bulunduğu vurgulandı.

Kaynak : Kaynak: Medimagazin

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.