Kategoriler
Duyurular Haberler

EXPO 2020 İzmir / Siz de Destekleyin…


Türkiye’nin ilk gayri-resmi EXPO 2020 İZMİR web sitesini biz açtık, İzmir’den ve Tüm Türkiye’den destek bekliyoruz.
 

EXPO 2020 Facebook Grubuma Üye Olun !

 

Expo nedir?

Dünyanın en eski ve en büyük uluslararası etkinliklerinden biri olan EXPO, başka bir deyişle “Dünya Sergisi”, beş yılda bir düzenlenmekte ve altı ay sürmektedir. Katılımcıları arasında devletler, uluslararası kuruluşlar, sivil toplum örgütleri, şirketler ve vatandaşlar yer almaktadır.
EXPO’lar BIE (Bureau International des Expositions) adındaki uluslararası kuruluş tarafından organize edilmektedir. Çoğunluğu Büyükelçi düzeyinde temsil edilen 157 ülke, BIE üyesidir.

EXPO’nun en önemli özelliklerinden biri, temasıdır. Geniş bir kapsama sahip olan bu temanın, tüm insanlığı ilgilendirmesi ve evrensel nitelikte olması gerekmektedir. EXPO alanının büyüklüğü sınırsızdır ve katılımcılar kendi pavyonlarını inşa edebilirler.

160 yıldır düzenlenen EXPO’lar, bugüne kadar 65 kez gerçekleştirilmiş olup yapıldığı kentleri marka haline getirmiş ve daha yaşanır kılmıştır. İlk Dünya Fuarı, 1851’de Londra’da yapılmış ve büyük başarı kazanmıştır. EXPO, 2010’da 65. kez Şanghay’da (Çin Halk Cumhuriyeti) 5,28 km2’lik bir alanda düzenlenmiş ve toplam 73 milyon ziyaretçi çekmiştir. 2015’te Milano (İtalya) EXPO’nun ev sahipliğini yapacaktır.

EXPO’lar bugüne dek yapıldıklan tüm kentleri köklü bir şekilde dönüştürdükleri gibi, bu kentlere görkemli anıtsal yapılar da kazandırmışlardır. 1851 yılındaki EXPO için yapılan Londra’daki Kristal Palas, 1889 Paris EXPO’su için inşa edilen Eyfel Kulesi, 1958 EXPO’su için Brüksel’de yapılan Atomium ve 1998 EXPO’su için hizmete açılan Lizbon’daki Vasco de Gama Köprüsü, bu yapıların örnekleridir.

Http://expo2020izmir.asistanhekim.org

“EXPO 2020 İzmir / Siz de Destekleyin…” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.