Kategoriler
Haberler

Hangi Hekimler 8.000 TL alıyor ?

İstanbul korkulanın aksine aile hekimliğine çabuk adapte oldu. Çünkü sonsuz emek sarfeden  aile hekimleri bu sistemi yerleştirebilmek için çok çaba gösterdiler. Ama hiçbir zaman diğer iller kadar şanslı olamadılar, kendilerine vadedilen ödemeler kuşa döndü, aylarca maaşlarını alamadılar, hergün gereksiz iş yükleriyle uğraşıyorlar, Bakanlık genelgesinde alınmayacak denen aylık çalışma evrakları halen her ay aile hekimlerinden isteniyor.

Kronik hastalıklar anketleri, geriye yönelik aşı bildirimleri gibi anlamsız, ya da anlamı kendilerine anlatılamayan bir çok konuda insanüstü çaba gösteriyorlar. Ama yönetmelikte çalışma planını kendisi belirler maddesine bile aykırılık gösteriyor.

Şimdi cezalarla boğuşuyorlar, kendi meslektaşlarının bile 8000 zannettiği maaşa rağmen aile hekimleri 3500-4000 civarında net para alıyorlar ve bu paraya bir işletme yürütmeye çalışıyorlar. Aile hekimleri işletmede çalışmak isteselerdi, başka sektörleri seçebilirlerdi ama onlar halk sağlığı için koruyucu hizmet vermek ve vadedilen miktarda para almak istediler.

Tevkifat kelimesini hiç biliyor muydunuz? Aile hekimleri biliyor, temizlik personeli çalıştırdıkları firmanın tevkifat denen KDVsinin 2/3 kısmını meğer aile hekimleri ödemek zorundaymış ve ödemedikleri her ay için 1000 tl cezası varmış. Şimdi bir kısmı bununla boğuşuyor. Vergi dairesinden insanlar yoklama yapmaya geliyor ve cari kazancı soruyorlar.

İstanbul’u aile hekimliğine hazırlayan, bu adaptasyon sürecinde sınırsız sorunlar yaşayan aile hekimlerine yapılan haksızlıklar hızla devam ediyor. Bir an önce birilerinin el atması gerekir bu duruma, çünkü sistem aynı hızla çökebilir.

Dr. A.K.

Kaynak: Medimagazin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.