Kategoriler
Haberler

Hastaların %90’ı memnun…

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Turan Buzgan, sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranının 2003 yılında yüzde 39,5 olduğunu belirterek, “Bu oran 2009’da yüzde 65’e, 2010’da yüzde 73’e çıktı. TÜİK tarafından yapılan ankete katılanların yüzde 17’si, ‘İdare eder’ diyor. Onları da kattığımızda oran yüzde 90’a varıyor. Bu kadar az sağlık personeliyle bu başarının yakalanması çok önemli.” dedi.

Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Aile Hekimliği” paneli, Balıkesir Anadolu Lisesi konferans salonunda yapıldı. Panele Müsteşar Yardımcısı Buzgan, Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür yardımcıları Dr. Bedrettin Uluat ve Dr. Halil Ekinci, İl Sağlık Müdürü Hasan Yılmaz, Müdür yardımcıları Mustafa Yılmaz ve Cem Pireli, çok sayıda aile hekimi ve yardımcı personel katıldı.

Panelde ilk söz alan Doç. Dr. Buzgan, aile hekimliğinin tarihî süreci hakkında bilgi verdi. İlk olarak 2004 yılında pilot bölgede uygulandığını belirten Buzgan, “Sosyalizasyon uygulaması 1960 yılında başladı. O dönemde sağlık ocakları vardı, ülkeye çok şeyler kazandırdı. Özellikle anne çocuk sağlığı ve aşılama başta olmak üzere birçok önemli katkıları oldu. Belki tam anlamıyla uygulanamadı, çünkü bazı zorlukları vardı. Ülkenin politik durumu nedeniyle yeterli cevabı maalesef olmadı. İlk kurgulandığında da sağlık ocağı hekimlerinin sözleşmeli çalışması öngörülmüş ama bir türlü hayata geçirilmemiş. İnsanların sağlık bilinci yavaş yavaş artmaya başlıyor. Bunun çeşitli faktörleri var.” şeklinde konuştu.

TÜİK tarafından 2003 yılında yapılan bir anketin sonuçlarına göre halkın yüzde 39,5’inin sağlık hizmetlerinden memnun olduğunu aktaran Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, “Hekim ve hemşire açığımız oldukça fazla. Sağlık ocağı uygulamasında 5 bin 500 kişiye bir hekim düşerken çeşitli tasarruflarla bunu 3 bin 500 kişi yaptık. Daha da aşağıya düşürmek gerekiyor, çünkü hedefimiz 2 bin kişiye bir aile hekimi. Türkiye’de şu anda 115 bin civarında hekim var, bunun sadece 35 bini pratisyen, aile hekimliği ya da halk sağlığı uzmanı. Geriye kalan 80 bini ya uzman ya da asistan.” dedi.

Daha sonra Genel Müdür yardımcılarından Uluat “İnsan İlişkileri, İletişim ve Empati”, Ekinci ise “Aile Hekimliği” konularında bilgi verdi. Panelin sonunda İl Sağlık Müdürü Yılmaz, Doç. Dr. Buzgan ve genel müdür yardımcılarına birer plaket takdim etti.

medimagazin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.