Kategoriler
Haberler

Hekime 3000 TL’den Fazlası Haramdır… (Yeniden)

Kaçıranlar ve Okuyamayanlar için Yeniden…

Bir Sağlık İşletmecisinin Düşünceleri…

Türkiye 02.07.2011-Doktorlarda zoruma giden bir kendini beğenmişlik ve çok iyi paralara layık oldukları şeklinde saplantılı bir düşünce var. Halbuki hepimiz aynı gemideyiz ve bu ülkenin iyiliği için çalışıyoruz. Ben sağlık sektörünün yatırımcı tarafında bulunuyorum ve epeydir burayı izliyorum. Açık konuşacağım.. Tepki çok çekeceğimi biliyorum ama kimseyi kırmak gücendirmek gibi bir amaç gütmediğimi, sadece büyük resme bakmamız gerektiğini belirtmek istiyorum.

Sağlık sektörünün ana sorunu doktorların kazancı üzerine mi kurulu olmalıdır? Bence değil. Sağlık sektörü ülke ekonomisinin ve istihdamın ana unsurlarından biridir. Burada amaç halka daha yaygın ve örgün bir sağlık hizmeti sunumunu daha düşük maliyetle gerçekleştirmek, ekonominin işlerliğini ve istihdamı da canlı tutmaktır. Ama bunda şu anda en önemli engel hem kamuda, hem de dolaylı olarak özelde doktor maaşlarının (veya daha doğrusu maaş+performans diyelim) yüksek oluşudur. Bu ödemeler böyle sürdüğü sürece sağlık politikalarının da, biz sağlık yatırımcılarının da rahat soluk alması mümkün değildir.

Sağlık Bakanlığı’nın Tam Gün Yasası bağlamında aldığı yeni kararlar bu yolda umut vericidir. Hem kamuda hem de özelde sağlık politikalarının akılcı şekilde sürebilmesi için doktorların kendi başlarına çalışamaması ve kamu ya da yatırımcı şemsiyesi altına girmeye zorunlu tutulması şarttır. Bunu çocuk gelişimcileri, diyetisyen veya psikologların mesai sonrası çalışabilme hakkıyla aynı kefeye koyanlar hata ederler. Muayenehane çalıştırmaya dair yeni şartnameyi, bunların artık bakanlık iznine bağlanmasını, tamamen serbest çalışan doktorlarınki de dahil olmak üzere geri kalan muayenehanelerin önümüzdeki yaz döneminde neredeyse tamamının kapanacak olmasını bu açıdan memnuniyetle karşılıyoruz. Aksi takdirde doktorların tek başına çalışabilme ve kazanabilme imkanı sayesinde, sektörün asıl kazananı olmak zorunda olan biz yatırımcılar için şartlar akılcı olmaktan ve rekabet edebilir olmaktan uzaklaşır.

Sağlık ekonomisinden doğan kazançta aslan payı kimin hakkı olmalıdır? Hiçbir yatırım riskine girmeden muayenehanesinde hasta bakarak sektördeki kazancın aslan payını götüren ve biz yatırımcıların önünü kesen doktorun mu, yoksa her tesiste onlarca-yüzlerce işçi çalıştıran, risk alan ve bol doktor havuzuna ihtiyaç duyan biz yatırımcıların mı? Öğretim üyeleri de uzman hekimler de elbette ülkemizin göz bebeğidir. Ancak ülkemiz şartlarında tüm doktorların kamu veya özel yatırımcı şemsiyesi altında çalışmaya mecbur tutulması geç de olsa doğru atılmış bir karardır ve uzman hekim için 2500-3000, öğretim üyesi için de 4000-5000 liradan fazlası da mantığa, ekonominin kurallarına, kamunun ve hem özel yatırımcıların haklarına aykırıdır. Önümüzdeki 1-1.5 yıllık süreçte bu yolda atılacak adımları artarak göreceğinizi size şimdiden belirtmek isterim. Saygılarımla..

F. Ertosun (Sağlık İşletmecisi)

“Hekime 3000 TL’den Fazlası Haramdır… (Yeniden)” için 25 yanıt

İnşallah senin çoluk çocuğun doktor olur da senin gibi bir işletmecinin emrinde çalışır..O zaman sen 3bin liraya çalıştır çocuğunu oldu mu?
Herkes Türkiye’de para yok diyor,Başbakanımız başta olmak üzere meclisin %60 ının trilyonları var..Diğerleri sadece milyarder…Türkiye’deki tüm zenginler doğru düzgün zekat verse(vergi değil bak)fakir insan kalmaz..(sadakalar hariç)Hepsinin oğlu/kızı en güzel okullarda okuyor,eğitiliyor.Biz ve bizim gibi garibanlar da “devletin okuluna” “girebilmek” için akla karayı seçiyoruz.Ne için? 2200 lira için…Ne için?dayak yemek için..Ne için?Sizin gibi PARASI BOL insanların “emrinde” çalışabilme ihtimali olsun diye…Benim annem babam beni okuttu Allah onlardan razı olsun,şu ülkede verdiğim “emek” de siz ve sizin gibilere haram zıkkım olsun…
Bilesiniz ahirette iki elim yakanızdadır…Şimdi gülün oynayın..

Bu sağlık işletmecisi kişinin serbes piyasa ekonomisini biraz daha incelemesi gerektiğini düşünüyorum.Serbest piyasa ekonomisinde, yüksek riskli işler yüksek ücrete yaptırılır.Siz ücreti 3000 tl olarak belirlerseniz 3000 tl lik doktorlara canınızı emanet edersiniz.Bu öğretim görmüş cahil kişiye olayı anlayacağı seviyede anlatan bir öykü var aşağıda:

Bir fabrikada çok stratejik bir makina arızalanır.Fabrikadaki bütün teknisyenler makinayı inceler fakat sorunu çözemez.En sonunda bir uzman çağırılır.Uzman gelir makinayı inceler ve bir noktaya çekiçle sert bir darbe vurur ve makina hiç bozulmamış gibi çalışmaya devam eder.Bu işlem için de 1000 dolar fatura keser.Bu faturaya bozulan fabrika sahibi ayrıntılı fatıra ister.Gönderilen ayrıntılı fatura: Çekiçle vurma 1 dolar, Nereye ve nasıl vuracağını bilmek 999 dolar.

Bizim işimizi iki tık tık, bir şık şık olarak algılayan cahil zihniyet teknisyenlerden şifa aramaya mahkumdur…

yemin edirim sinirden çıldırmak üzreyim bu ne terbiyesizlik bu ne
akılsızlık 30 yaşındayım ve ömrümün 23 yılını doktor olmak için harcadım senin gibilerine mesleğimi peşkeş çekeceğime emeğimin aslan payını sana kazandıracağıma diplomamı yırtıp atarım.

Bu ertosun efendiye 2 çift lafım var;

1. Canım kardeşim, tıp fakültesini kazanmak, bitirmek, sonra mecburi hizmet yapmak sonra TUS u kazanıp 4-6 yıl asistanlık yapmak, sonra sınavla uzman olmak… senin harcın olsaydı, şimdi sen, benim yazdıklarımı yazıyor olurdun ama kabiliyetin, aklın buna yetmedi..

2. Sen bensiz afedersin ama poponu oynatamazsın ama biz birleşir 10 doktor, en kral hastaneyi açarız.. Demek ki neymiş; sen olmadan da olur, ama ben olmadan olmazmış..

3. Benim yaptığım her ameliyatta, vaka başına en az 500 000 TL tazminat riskim + vicdanımı ömür boyu rahatsız edebilecek bir vicdani riskim var.. Aklın yeter de hesap yapabilirsen, günde 2-3 ameliyattan 1 ayda ne kadar risk aldığımı görürsün..

4. En küçük doktoru bile eleştiri malzemesi yapmana, senin ne aklın, ne vicdanın, ne sosyal ne de manevi kapasiten yeter mi?

SENİ GİDİ KÜÇÜK ADAM MÜSVEDDESİ SENİİ…

ağzına sağlık kardeşim, çok güzel bir cevap verdin bunun üzerine diyecek bir söz yok ama anlayan olursa… bunun gibi aklı kısa insanlar bizim hakkımızda yorum yapabiliyor yaa pes. Madem bu kadar şikayetin var defol git kendine başka iş alanı kur, kimsenin sana ihtiyacı yok

Arkadaşlar doktorların adam akıllı bir sendika benzeri kurumu olmazsa böyle tipler çok öter.Sadece 1 gün doktorların tamamı çalışmasın bakın ne oluyormuş.Ama etik değil!!!İnsan sağlığı değil mi…Ama bunlar ne derse mübah..Oturduğu yerden alacağımız maaşı hesaplıyor..Bu ne terbiyesizlik..Ama şaşırmıyorum çünkü bu zihniyette çok tip maalesef..Birlik olmak zorundayız

Sonuna kadar katılıyorum. Siyasi herhangi bir görüşten uzak, sadece ortak kararlar alıp uygulamaya sokacak bir sendikaya ihtiyaç var

Doktorlar da olayi abartiyor yatirimci da.
Risk meselesine gelince sen ameliyati yaparken risk aliyorsun da hastane sahibi risk almiyor mu saniyorsun? Ikiniz de sorumlusunuz yapacaginiz hatalardan.
10 doktor birlesip hastane acabiliyorsunuz sizi kim tutuyor?
Isletmeci tosunum sen 3000 liraya doktor calistiracan tamam da bu adamlar da o kadar sene okuyor muhendis memurla bir degil ki.
Ozel muayenehane olayina karsiyim ben de. Devlette calisip da hasta bakma adina ekstra parayi muayenehanede almak hic etik degil. Ya orda calis ya burda.
Bu isletmeci kafali tiplemeler ilk basta piyasada olacaktir ama bir sure sonra bu sacma mantiklari sayesinde piyasadan silinip giderler merak etmeyin.

Selamlar,

Ben şu risk olayına takıldım. Hiç alakam yok sizin mesleke.Facebookta bir doktor arkadaşım paylaşmış ben de yorumumu yazayım dedim. Kimseyi kırmak gibi bir niyetim yok diye süklüm püklüm bir giriş yapmak yerine kırılan dökülen umrumda değil diyerek girizgah yapmış olayım.

1. Ben inşaat sektöründeyim. Eğer alınan risk faktörünün kazanca doğru orantılı olarak yansıtılması gerektiğini düşünüyorsanız bunca sene boşuna okumuşsunuz demektir. O ameliyatlarınızı yaptığınız (risk aldığınız) binaların kolon ve taşıyıcı donatılarının statik hesaplamalarını yapan sıradan bir inşaat mühendisinin sizden çok daha fazla kazanması gerekir. Yada uzun yol otobüsü kaptanlarının. Hatta vatmanların.

2. Mesleğinizin önemli olduğu aşikar ancak kendimizi 3000 TL`lik doktora yada 100.000 TL`lik doktora emanet etmemiz arasında bir fark oluyorsa ettiğiniz yemin bir b.ka yaramamış demektir.Öyle bir durumda her iki miktarı alan doktor da satılıktır,satılmıştır.

3. Doktorlar az kazansın demiyorum ancak “biz olmasak” diye başlayan cümleler kurabilecek birçok meslek grubunun da varlığından haberdar olmak lazım.Arabalarınızın fren balatalarını değiştiren o servisteki usta var ya.Hani asgari ücretle çalışan.Bi düşünün.Çoluğunuz çocuğunuzun hayatı için ona minnettar kalın. Bi de ama biz kaza yapınca o usta ceza almıyor ki demeyin. Mevuz insan haytıdır. Adam masada öldükten sonra ceza alacak olmanın sizi üzmesi biraz bencilce olur.

4. Yukarıdaki yazıyı yazan dangalak yatırımcıdan bir farkınızın olması için size tüyo vereyim. Mesleğinizin ulviliğini zedelememek için mesleğinizdeki hiçbir risk vb. bir dinamik değişkenle parayı ilişkilendirmeyin.

5. Bir de şu tıp sektörü lafını ilaç firmaları,medikal gereç satanlar falan kullansın kardeşim. Siz kullanmayın. Yakışmıyor.

merhaba.ben de yaklasık 7 yıldır calısan bır hekımım.tıp meslegı ve ozellıkle doktorluk her yonyle cok tıtızlık gereken ve konusu ınsan saglıgı olan bır meslektır.dırek ınsan saglıgı ıle ılıskılıdır,amelıyatta yapılan bır hata veya yanlıs bır tedavı ınsan omrunu uzatabılecegı gıbı orda da bıtırebılır.yanı dolaylı yollardan herkes bırbırıne muhtac ama dırekt sorumluluk doktortadır.o yuzden lutfen hıckımse bu meslegın ıcınde olmadan ve bılmeden elestırı yapıp baska mesleklerle karsılastırmasın.objesı ınsan olan bu meslege saygı duymazsak ve degersızlestırırsek zararlı cıkacak olan sensın,cocugun ve en yakınındakı ınsan olacaktır.Bu meslegın degerı 3-5 mılyarla olculmez,sana soruyorum senın cocugunun hayatını kurtaracak bır doktora ne verebılırsın kı karsılık olarak???o yuzden her alanda oldugu gıbı saglık alanında saglık calısanlarının ıscı,hastalarının da musterı halıne getırılmesıne ızın vermemelıyız..ucuz ıscılık ucuz hızmet mı ıstıyoruz..yoksa kalıtelı ve degerlı bır hızmet mı?doktora 3-5 mılyar deger bıcen arkadaslar avrupada ve amerıkada turkıyenın yarısı calısarak bır doktorun ne kadar kazandıgına baksın..bu ıs bır de parayla olculmez,cok fedekarlık ısteyen bır meslek..konustukca uzuluyorum,toplumun boyle dusuunmesı benı uzuyor..umarım sız haklısınızdır.

f. ertosun isimli arkadaş medimagazinde de bu tip maddi konularda hekim karşıtı açıklamalar yapıyor , gerçekten sağlık işletmecisi mi emin değilim…. uzmana polisle aynı maaşı düşünen zat, aslan payı istemektedir… hekimlikten ve sağlık işletmeciliğinden anlamadığı kesin olan bu arkadaşa kabzımallık, hayvancılık, mütahitlik gibi diğer alanlarda yatırım öneriyorum…
tabi ki hekimlere hükmetmek gibi mükemmel bir kendi kendini tatmin olayı yoksa ortada… iş sadece para kazanmaksa…

Bize hersey mustehak insanlar layik olduklari sekilde yonetilir doktor taifesi de dahil paralari indirirken kili kipirdamayanlar aman bana ne bana dokunmuyor diyenler simdi en cigirtkanlar bu isi bir ticaret haline getiren doktor + hukumettir ceremesini de vatandas ceker bundan sonra ne kadar ekmek o kadar kofte boyle yasakla kanunla olmaz cunku doktorluk mesleginde kendinden vermek esastir oz veride bulunmayan doktorlar turemektedir hakli olarak cunku ozveri de bulunanin kazanci olmadigi gibi kaybi coktur orn bir hastaya yarim saat bir saat harcayan hekim kalmamaktadir hele sizin maasiniz budur ister ye ister yeme dersen yemez inan yemez olayi cay simit denklemine indiren zihniyet

sayın yatırımcı böle yan gelip sallarsanız,gelir bir kriz alayınızı silip süpürür işte..

TIP FAKÜLTESİ OKUYACAK BEYNİN MİLYONDA BİRİ KADAR ZEKA KALINTISI İÇEREN BİR BEYNİN VAR MI ACABA! BU FAKÜLTE NASIL OKUNUR HAYAT BOYU NÖBET NASIL TUTULUR.. FKRİN OLABLR Mİ? BEYNİN YOK Kİ FİKRİN OLSUN..
HAYAT BOYU BİR KALBİN ATIŞINI CEBİNDEKİ MİLYON DOLAR EUROLARLA SAĞLA , BEN BU MESLEĞİ BUGÜN BIRAKIRIM, UMARIM Bİ GÜN KALP KRİZİ GEÇİRİRSİN 3000 TL MAAŞ ALAN BİR ACİL DOKTORUNA DENK GELİR, YALVARIRSIN …. ACİZ ADAM. BOŞ KELİMELERİNLE NE İDÜGÜ BELİRSİZ FORUM SAYFALARINI DOLDURMA Bİ AYNAYA BAK İNSANMIYIM DİYE ARTİZZZZZ:))

ama yokkk arkadaş , bu yükün hepsi şu 80 lerde 90 larda doktorluk yapıp aç gözlülük sınırını aşan sabahın köründeki hastları dahi burda bakamam deyip te muayeneye cagıran hastanede hastalarının yüzüne bile bakmayan doktor görünümlü cep avcılarından bize kar kaldı.. bunlardan ki atı alan üsküdarı gecti hala varsa bulup 3 tanesini asıcaksın , bak o zaman doktora saygı , muhtaçlık neymiş..
bütün işadamları bir günlüğüne işi bırakma eylemi yapsa ne olurdu soru 1
bi de bütün doktorlar bir 24 saat için olmasa nolurdu ?
aradaki farkı bi düşününce bir tek doktorun kaç bin milyoncuk gerizekalı iş adamına bedel oldugunu görmek zor olmasa gerek .. mesele basit aslında.. bu yazıları burda paylaşırsanız bu adam ve benzerleri zeka krıntısız yasyan fasülye tipler kendini adam zanneder… bence yapmayın..

bu adam tam kapitalist sanırım, yakında doktorlara tasma takıp çalıştırmak gerekir derse şaşırmayın….

muayenehane olmayan yerde üretkenlik fark performans denen şey olmaz..
sonuc: her hastama 14 saniyede bakar günde 120 hasta yaparım full döner alırım.. yaşar giderim..
cok diill net sonuc:
10 yıl sonra ölüm oranlarında
belki son diil ama somaliden hemen once , sondan bir önceki ülke olucaz…
polk yapan bir uzman hekim olarak hastalarında artık bunun farkında oldugunu, ve doktordan 2 tahlil karalamak dısında bir şey beklemedigini bizzat her gün görüyorum yaşıyorum…
üzülerek sölemeliyim ki millete özgü karakter özelligi olarak da iyi niyet hoşgörü ve hak adalet milleti değiliz, yaklaşık 4oo millet varsa şu dünyada bizdeki kdar biribirinin kuyusunu kazan art niyet fesatlık dolu bir millet yoktur sözüm genele, türk insanı kendine şoyle bir dönüp baktıgında çok da fazlasını haketmedigini haff bir özeleştiri ile anlar.. acı ama gerçek olan da budur. saygılar.

sırtımızdan oy toplayanlar,siyaset yapanlar,ya falancamı benim yakın arkadaşım,ya omu,elimde büyüdü deyip prestij sahibi olanlar yetmedi,birde sırtımızdan para kazanıp,o paranın bilmem kaçta birini kırpa kırpa bize vermeyi çok gören bir işletmeci bunu söylerse onun yatacak yeri yok derim…mesleğini onuruyla,vicdanıyla,kendi yaşamını,sağlığını,hayatını ortaya koyarak yapan ve buna rağmen takdir görmeyen,her fırsatta tepesine vurulan,yerin dibine sokulan,ancak hasta olunca oda sadece olduğu süre boyunca minnet duyulan bir mesleği yapan YARATIKLAR olarak galiba ya biz aptalız yada galiba bu işi çoklukla manevi hazzından dolayı yapıyoruz.aklımız olsa ömrümüzü okuyarak değil,okulda geçen zamanı İŞLETMECİ olarak geçirip,erken yaşta emekliliğimizde olacağımızdan daha zengin olabiliriz.bu yorumları yapan insanların gerçekten hasta olduklarında karşımızdaki hallerini merak ediyorum, ya da çocuklarını dr yaparlar mı acaba,sormak lazım…böyle konuşarak çalışma şevkimizi kıranları Allah bildiği gibi yapsın diyorum.

Adam kısaca kıroyum ama para ben de demiş, zaten merak etmesin Sağlık Bakanlığı yakında yurt dışından hekim getirecek, onlar gelince ülkede hekim maaşları söylediği seviyelere inecek

Şu an bütün dünyada ortak olarak yapılan bir yanlışlık vardır. Bu yanlışlık da ülkemizden başlayarak düzeltilecektir.

İnsan hayatı hakkında saniyeler içinde karar verip uygulaması gereken doktor buna eşek gibi mecburdur.

Günler içinde, kitaplara bakarak, başkalarına danışarak, bilgisayarlar kullanarak iş üreten mühendisler, avukatlar vb. meslekler hakettikleri gibi doktordan fazla, daha da fazla kazanmaya devam edecekler.

Hastanenin önünde otoparkta park yeri kavgası yapıp da yumruk yediği kişiye; biraz sonra hastası olarak eşit ve âdil bir şekilde bakmaya mecbur olan doktorlar her zaman haddini bilmelidir.

Özel sağlık kurumu işletmeciliği her zaman dürüst temellere dayanır ve doktora haketmediği çok paraları verdiği için batma aşamasına gelmiştir.

Paket ödeme yapılan poliklinik saatlerinde fazla tetkik istediği için azarlanan hekime acilde neden az tetkik istediği sorulabilir; bu normal bir işletmeci mantığıdır.

İnsan sağlığı gibi bir konuda söz tabii ki işletmecinin olmalıdır.

Özel dolaplarda muhafaza edilmesi gereken kanları; dolabapara vermeden kola dolabında saklayan, denetleme öncesi başka şehirden bulundurması zorunlu küvöz gibi malzemeler getirtip denetlemeden sonra geri yollayan, binanı statik planına göre depo bile olmayacak yeri yemekhane olarak kullanan ve bunu görmezden gelmesi için denetleme ekibindeki elemanları seçen özel sağlık kurumu yoktur. Bunların tamamı düzmece ve uydurmacadır.

Saygılarımla.

Olayı para üzerinden tartışan sizlerin o aç gözlü işletmeciden ne farkı kalıyor. O kişi riske atarak işini kurduğu sermayesinden dolayı kendisini dev aynasında görüyor, sizler ise aldığınız eğitim ve insanların hayatlarında bir noktada sahip olduğunuz hayati önemden dolayı. Allah kimsenin başına vermesin, yarın birgün evimizde ocağımızda bir yangın çıkması durumunda bizi 8. kattan kurtaracak olan itfaiye neferi dünyanın en iyi bilmem ne uzmanından çok daha değerli bir işi gerçekleştirmiş olacak bizler için. O da karşınıza çıkıp benim yaptığım işte yok şu kadar riskim var yok şu kadar emeğim var hakkım benim felanca rakamdır dese ne düşünürsünüz. İnsanlar yaptıkları işleri eğer sadece kazandıkları para için yapıyorsa zaten yanlış yapıyorlardır. Züra böyle bir bakış açısına sahip bir kişinin en temel kaygısı kazanç maksimizasyonu olacaktır. Bu da 2 dakikalık poliklinik muayenelirini de beraberinde getirir, doktora 1000 hemşireye 500 lira maaşı layık görmeyi de.

Ama olaya yaptığı işi en iyi şekilde yapmak olarak yaklaşırsa insanlar işin rengi değişir. Benim çok yakın bir doktor arkadaşım var. Muayeneleri ortalama 20 dk civarı süren, milletin 2 hafta öncesinden randevu aldığı, gerekirse kapısında randevu saatine rağmen fazladan hiç homurdanmadan 1-2 saat beklediği. Ama onun hastası da şunu çok iyi bilirki o randevu gecikmesinin sebebi bu tabip arkadaşın işini düzgün yapmak için her hastasına ister muayenede ister ameliyatta gerekli zamanı harcamasıdır. Bu doktor devlet hastanesinde çalışan ve aslında istese özelde çok daha fazlasını kazanabilecek, işini kendisi değersizleştirmeyi göze alsa performans ödemesini de olduğu yerde katlayabilecek bir arkadaş.

Demem o ki eğer doktor kendi mesleğini değersizleştiriyorsa, işine değil de kazancına odaklanarak, başkaları haydi haydi yapar bunu.

İsteyen istediği şekilde kıvırabilir lafın ucunu.
Ücreti ne belirler? Soru bu!
Ne belirlemelidir değil!
Bu sorunun cevabı dünyada bütün ülkelerde verilmiştir, verilmektedir zaten.
Amerikayı tekrar keşfetmeye gerek de yok.

Yatırımcının sermayesi, kişinin bilgi birikimi(teorik ve pratik) ve risk.
Hekim her üçünde de pay sahibidir.

Öğrenilmesi birkaç kursa tabii olan riskli işlerle karşılaştırılamaz.
Öğrenilmesi için birkaç kurs notu ile muhabbet ortamında geçirilen saatlerle uykusuz yıllar karşılaştırılamaz.
Eğitim sürecinde yapılan masraflar karşılaştırılamaz.
Yardımcı personelle primer sorumlu personel karşılaştırılamaz.

Velhasıl olmak isteyip de olamayanların hedefi durumundaki hekimler her zaman kıymeti hiç arzu edilmeyen olaylarla anlaşılan, normalde Allah düşürmesin denilen kategoridedir.

Siz yada bir yakınınız hekim değilse bunları anlamanız mümkün değildir.
Ne sözle ne de başka bir şekilde ikna olmayacaksınız demektir.
Allah başka dert vermesin.
Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.