Kategoriler
Haberler

Hekime 3000 TL’den Fazlası Haramdır… (Eski Yorumlarla Beraber)


Bir Sağlık İşletmecisinin Düşünceleri…

Türkiye 18.03.2011-Doktorlarda zoruma giden bir kendini beğenmişlik ve çok iyi paralara layık oldukları şeklinde saplantılı bir düşünce var. Halbuki hepimiz aynı gemideyiz ve bu ülkenin iyiliği için çalışıyoruz. Ben sağlık sektörünün yatırımcı tarafında bulunuyorum ve epeydir burayı izliyorum. Açık konuşacağım.. Tepki çok çekeceğimi biliyorum ama kimseyi kırmak gücendirmek gibi bir amaç gütmediğimi, sadece büyük resme bakmamız gerektiğini belirtmek istiyorum.
      Sağlık sektörünün ana sorunu doktorların kazancı üzerine mi kurulu olmalıdır? Bence değil. Sağlık sektörü ülke ekonomisinin ve istihdamın ana unsurlarından biridir. Burada amaç halka daha yaygın ve örgün bir sağlık hizmeti sunumunu daha düşük maliyetle gerçekleştirmek, ekonominin işlerliğini ve istihdamı da canlı tutmaktır. Ama bunda şu anda en önemli engel hem kamuda, hem de dolaylı olarak özelde doktor maaşlarının (veya daha doğrusu maaş+performans diyelim) yüksek oluşudur. Bu ödemeler böyle sürdüğü sürece sağlık politikalarının da, biz sağlık yatırımcılarının da rahat soluk alması mümkün değildir.
Sağlık bakanlığı’nın Tam Gün Yasası bağlamında aldığı yeni kararlar bu yolda umut vericidir. Hem kamuda hem de özelde sağlık politikalarının akılcı şekilde sürebilmesi için doktorların kendi başlarına çalışamaması ve kamu ya da yatırımcı şemsiyesi altına girmeye zorunlu tutulması şarttır. Bunu çocuk gelişimcileri, diyetisyen veya psikologların mesai sonrası çalışabilme hakkıyla aynı kefeye koyanlar hata ederler. Muayenehane çalıştırmaya dair yeni şartnameyi, bunların artık bakanlık iznine bağlanmasını, tamamen serbest çalışan doktorlarınki de dahil olmak üzere geri kalan muayenehanelerin önümüzdeki yaz döneminde neredeyse tamamının kapanacak olmasını bu açıdan memnuniyetle karşılıyoruz. Aksi takdirde doktorların tek başına çalışabilme ve kazanabilme imkanı sayesinde, sektörün asıl kazananı olmak zorunda olan biz yatırımcılar için şartlar akılcı olmaktan ve rekabet edebilir olmaktan uzaklaşır.
        Sağlık ekonomisinden doğan kazançta aslan payı kimin hakkı olmalıdır? Hiçbir yatırım riskine girmeden muayenehanesinde hasta bakarak sektördeki kazancın aslan payını götüren ve biz yatırımcıların önünü kesen doktorun mu, yoksa her tesiste onlarca-yüzlerce işçi çalıştıran, risk alan ve bol doktor havuzuna ihtiyaç duyan biz yatırımcıların mı? Öğretim üyeleri de uzman hekimler de elbette ülkemizin göz bebeğidir. Ancak ülkemiz şartlarında tüm doktorların kamu veya özel yatırımcı şemsiyesi altında çalışmaya mecbur tutulması geç de olsa doğru atılmış bir karardır ve uzman hekim için 2500-3000, öğretim üyesi için de 4000-5000 liradan fazlası da mantığa, ekonominin kurallarına, kamunun ve hem özel yatırımcıların haklarına aykırıdır. Önümüzdeki 1-1.5 yıllık süreçte bu yolda atılacak adımları artarak göreceğinizi size şimdiden belirtmek isterim. Saygılarımla..

F. Ertosun (Sağlık İşletmecisi)

“Hekime 3000 TL’den Fazlası Haramdır… (Eski Yorumlarla Beraber)” için 65 yanıt

Bu çirkin ifadeleri duymak istemediğimizi anlamak istemeyenler çok sayıda
“sektörün asıl kazananı olmak zorunda olan biz yatırımcılar”
“Sağlık ekonomisinden doğan kazançta aslan payı kimin hakkı olmalıdır? Hiçbir yatırım riskine girmeden muayenehanesinde hasta bakarak sektördeki kazancın aslan payını götüren ve biz yatırımcıların önünü kesen doktorun mu”

Sektörün asıl kazananı: düzgün bir sağlık hizmeti alan hasta ve işini layıkıyla yerine getiren ve bundan hem mesleki tatmin duyan hem de geçinebilen bir hekim olmalıdır.
“Burada, biri para versin, biri para alsın” demediğime dikkat çekmek isterim.

Asıl kazanan -her sene yeni yatcık almak isteyen, son model arabası bir dahaki sene “son model” olarak kalmadığı için yenisini almak zorunda kalan, residencelardaki hissesinde kar marjı azalınca bu karı hekim maaşlarını minimalize ederek telafi etmeye çalışan o zavallı mı zavallı, biçare, adeta yüzünden nurlar akan(!) -burada göz yaşlarıma engel olamıyorum- para sahibi mi olmalıdır?

Hiçbir yatırım yapmadan afedersiniz “manda gibi” yata yata tıp fakültesi gibi (merkebi bir kapısına bağlasan diğerinden doktor çıkan) bir okulu bitiren ben -ve alçakgönüllülükle bu gerçeği kabul eden doktor arkadaşlarımın- ; ilkokul mezunu da olsa arka cebi şişkin o yüce para sahibinin yanında lafımız mı olur?
Bir de inanıyorum ki içinizde benim gibi merkebe de pek az rastlanır; tıp fakültesi yetmezmiş gibi şimdi de uzman merkeb olmak için asistanlık eğitimi alıyorum. Tabii ki hiç ama hiçbir yatırım yapmıyorum bunlar için!
Yazları meraya çıkarıyorlar beni, kışları da varsa samanla besleniyorum; yoksa yılkıya salıyorlar. Yediğim otu da -sağolsun- işverenim sağladığı için hiçbir yatırımım yok.
Eh sizlerinde anlamış olduğu gibi ben ve -benim gibi merkep olduğunu kabul eden tüm benzer- meslektaşlarım tabii ki aslan payını para sahiplerine bırakmalı, yerini bilmeli; HAŞA ASLAN PAYI, olsa olsa merkepcik payı almayı kabul etmelidir.(!)

Bu ne terbiyesizliktir, insana düpedüz küfür edin sayın yatırımcı, lafı dolandırmayın.

Bizi lütfen “KULAKLARINIZLA” dinleyin;
biz* “sağlık güvencesi olsun; hastaneler sizin ve sizin gibilerin eline geçmesin; doktora parasını devlet, sağlık sigortasından ödesin; bizi sizin gibilerim hegamonyasında sürünmeye mahkum etmesin” diyoruz.
(*biz: ben ve bahsettiğim düşüncelere katılan melektaşlarım. Bu tabir üstlenmeyen hiç kimseyi bağlamaz.)
Terbiye sınırlarını aştıysam saygıdeğer meslektaşlarımdan özür diliyorum.
Tüm meslektaşlarıma sabırlar diliyorum.

kesinlikle katılıyrmm!! sadece parası olduğu için hekimleri çalıştırıp bizlerin sırtından gani gani para kazanmayı utanmadan talep eden bu şahsı kınıyrm..

tosun efendiye cevaben yazılmıştır.
son bir haftayı özetleyeyim
4 kış lastiğini çıkarttırıp yenisini taktırttım. süre 30 dk ücret 35 TL. yani saati 70 TL.
Dış kapı anahtarı yerinden çıkmadı çilingir geldi 5 dk çıkardı 15 TL. yani saati 180 TL.
Saçlarımı 1 numaraya vurdurdum (cansız ve çok hızlı dökülüyor skopi kullanmaya bağlı galiba) 30 dk sürdü 10 TL verdim. yani saati 20 TL.
İç dış araba temizliği 30 dk sürdü 10 TL. yani saati 20 TL.
Bozulan laptop için alınan malzemeler dışında el emeği bir saat için 80 TL.
Şu an aklıma gelen bunlar.
F. Ertosun veya her kimsen, sen sağlık sektörünün yatırıcımcı tarafında bulunurken ben SAATİ 0.75 TL’ den (yazı ile yazayım YETMİŞBEŞ KURUŞ) tam 14 ay gün aşırı nöbet tuttum. günlerin uzun havaların inanılmaz sıcak ve güneşin batmak bilmediği memleketimde tüm yaz boyunca güneşi iki kere o da batarken gördüm. sabah işe giderken köpeklerin bile uyanmamış olduğunu söylemeye gerek yok galiba. ne içinmiş biliyormusun bunca eziyet (o zamanlar eziyet olarak düşünmemiştim) yukarda yazdığım masraflar içinmiş.
Günümüze geldiğimizde ise sanıyorum şu an üroloji olması şart değil cerrahi branşlarda gün aşırı nöbet tutan onlarca asistan kardeşim saati sanırım
1.5 – 2 TL den birileri acı çekmesin veya ölmesin diye uğraşıyordur (yazdığın yazıyı okuyanlar kulaklarını çınlatıyordur iyi ihtimalle, yada sen yakınındakilere sor çınlayan varmı içlerinde). şükür ben bekardım tüm asistanlığımda. ama sence şu an eşi doğum yapan asistan yok mudur tanımadığı birinin ameliyatından çıkamayan. veya canından çok sevdiği çocuğu ateşler içinde yanarken başkaları için ameliyathaneye koşan birileri. herneyse durumu dramatize etmeye gerek yok.
bulunduğun taraf MR çektirmediği veya az tetkik istedi diye şerefli onca insanı işten atıp şerefsizliği makbul kılmaya çalışmadı mı. 500 liralık faturaları şişirip 2500 lira yapmadımı. vergi levhasında yıllarca üst üste zarar gösterip (babanızın hayrına çalıştınız haklısın) karıları dahil her sene daha lüks içinde yaşamadımı. senin tarafının çoğu torba yasa çıksada vergi affından yararlanayım diye şereflice beklerken ben her ay elime geçmeden yıllardır şerefsizce aylık vergimi verdim haberin oldumu bilmem. sen kurumunun duvarına şunu astırsan olur aslında ”Kapitalist firmamızda çalıştıracak ucuz kölelere ihtiyaç var”. Vergiye kaldığın yerden devam 5 sene sonra yeni af ve varlık barışı çıkar siz gibi bu vatanın en güzide şerefli evlatlarına.
kendi adıma ipimle kuşağım diyorum sizler bildiğiniz gibi tamamlayın.
(Bu yazı üçüncü şahısları bağlamaz sadece tosun efendiye ithafen yazılmıştır).
(Tüm dostlardan dilbilgisi, imla ve hatta sizlerinde olduğu gibi dilimin ucuna ucuna gelen ahlaksız teklifleri söyleyemediğim için).

kardeş tosuna verdiğin cevap güzelde yalnız malzeme olarak kullandığın şahıslar yanlış insanların saatlik çalışmalarını vurgulamışsın..senin anlatımına göre o şahısların hepsi baya zengin olmalı ama ben etrafımda ne zengin çilingir,ne oto yıkamacı nede lastikci görmedim.hepsi şükür deyip hayatlarını kazanıyor.sen bir asgari ücretin ne olduğunu ve ya kaç kişinin bu maaşa taba ettiğini biliyormusun…bende bir kamu çalışanıyım.aldığın meblağ beni bağlamaz ama eğer sen bir başka çalışanın beş katı alırsan işte buda bir sorun.sözün özü aldığınızı hakediyorsunuzdur ve evet asıl döneri işletmecide almalı ama modern kölelik yüzyılında ben demek yerine biz demek daha doğru olur diye düşünüyorum…

yapılan işlemin saatlik ederinden bahsediyorum sadece. alınan ay sonu maaştan değil.

Merhaba Arkadaşlar;

rodrigez02 adlı kişiye sormak istediğim birkaç soru olacak. Bir başka çalışanın 5 katı maaş olarak tanımladığın; bir başka kişi acaba hangi meslek grubunda ayrıca 5 kat aldığına emin misin? Doktorlar belirli bir seviyeye ulaşmadan kimsenin 5 katı maaş alamıyorlar. Her insan profesyonel iş hayatında başarılı olduktan sonra 40 ından sonra iyi para kazanmaya başlıyor zaten. Ayrıca “Alper” arkadaşımızın dediği gibi doktorlar hiçbir özel durumlarını bahane göstermeyerek sabahlara kadar kimi zaman gün aşırı şekilde hastanede hastalara yardımcı olmaya çalışıyorlar. Üstelik nöbet sonrası herkes onlardan aynı performansla iş görmesini istiyor. Bir üretim alanında birden fazla departman birden fazla görev olduğu gibi, sağlık sektörü veya başka sektörlerde de birden fazla görev ve farklı bedellerle çalışan insanlar olması gayet doğal hatta sürecin doğru işlemesi , herkesin sorumluluk alanlarının belirlenebilmesi için bir gerekliliktir. Nasıl ki üretimde bir yöneticinin maaşı, yaptığı bukadar sorgulanmıyorsa, doktorların hayat kurtarmak gibi yaptığı bu yüce görevdede aldıkları maasın sorgulanmaması gerekmektedir.

Bu yatırımcı denen merkebi hangi ahıra bağlasakta bize saman yemekten başka bişeye mal olmayacak…
kendi alacağı yatırımları düşünürken kapital yaklaşımını da çağımız gereği hayranlıkla izlerken ,bize vereceğinin hesabını yapan bu merkebin de en kısa zamanda yerini değiştirmesini öneriyorum
Zira kendi yöntemlerinde ayak diremekte …….

Siz kim oluyorsunuz da birilerinin ne kadar kazanması yada kazanmaması gerektiğini belirleyecek cesareti kendinizde buluyorsunuz?
Kendinize gelin, siz hekimleri köle gibi çalıştırabileceğiniz cahil insan topluluğu mu zannettiniz? İş bırakmamıza bakar.
Biz hastalarımıza bakacak yer buluruz sizin hastaneleriniz olmasa da. Halkımız da bizi geçindirir. Yatırımlarınızı elinizde patlatırız. Gidersiniz 12 sene okursunuz kendiniz çalışırsınız o işletmelerinizde. Siz sağlığı bakkalda satabileceğiniz çiklet mı sandınız? Her yerinden kalkan sağlık yatırımcısı olmak isterse ve hükümet de izin verirse işte böyle haddinibilmezler çıkar ortaya akla mantığa sığmayan cümleler kurar.

kesinlikle katılıyorum size,ağzı olan konuşuyor,doktorların aldığı parayı çekemiyorum demiyorlar.biz onca stresi çekerken uykusuz kalırken kimsenin umrunda olmuyor ama.ki ben bugün yaklaşık 2200tl olan doktor maaşını da az buluyorum,benim emeğimin karşılığı bu değil…anlamadığın konuda konuşmayacak kimse o kadar..

Bu ne pervazlık…. parası olan konuşuyor. Cebine parasını koyan ve alfabenin a sından haberi olmayan insanlar bile yatırımcı olabilir. Zaten onları bu kadar saygısızca ve haddini bilmez bir şekilde konuşturan da bu mürekkep yalamamışlık durumudur. Ancak doktor olabilmek için bundan çok daha fazlası gerekir. Bir proföserün veya uzman doktorun yetişmesi için için yıllardan çok daha fazlası gerekir. Bu yazıyı sadece para odaklı yazmış olması bu çok önemli yatırımcı dostumuzun(!) meseleye ne kadar sığ bir açıdan baktığını göstermesi açından oldukça anlamlıdır.

cok doğru söylüyorsun şensu! bu tip insanların bunları cok rahat söyleyebilmelerinin kaynağı güvendikleri dağlara ne zaman kar yağacak acaba?

Sayın Ertosun;
Dua edin de hastalanmayın,ve herşeyi fazla gördüğünüz bu doktorların performansa dayalı çalışma sisteminde şifa aramayın.Siz kazanacaksınız,hastalar iyileşecek fakat sizin kazanç kapınız olan Doktorlar aç kalacak öyle mi?????.Hayat sigortanızı yüksek tutunda geride kalanlarınız aç kalmasın.

biz hayatımızın yıllarını doktor olmak için harcıyoruz …sen ne riskinden bahsediyosun , bu ne hadsizliktir , kim oluyosunda hekimin kazanacağı paraya karar veriyosun … nedir bu doktorlarla alıp veremediğiniz anlayamıyorum, eczacısı , diş hekimi, hakimi, savcısı hepsi iyi kazanan kamu sektöründe çalışan insanlar, ama nedense bu doktorlar… çoğu benim 2-3 katım kazanıyo , çilesini bilemem ,ama dertleri benimki kadar uzun değil eminim, yanlış anlaşılmasın ben hekim 20-30 bin alsın filan mantığında değilim, tam gün yasasına da kısmen katılıyorum , ama 2-3 bin komik rakamlar, 10 yıl geçiyo uzman hekim olabilmek için ,bu mantıkla giderse bigün iş bıraktığımız günler gelecek o zaman bulursan çalıştırırsın,
sen sıcak yatağında bugün kaç para kazandım diye düşünürken, kimin maaşını biraz daha kesip biraz karı artırıyım diye hesap yaparken ,bizim saatler boyu bitmeyen, güvencesiz, hakaretler duyarak geçirmek zorunda olduğumuz uzun mesai saatleri var…
madem bu kadar iyi risksiz harika bi kazanç kapısı sende doktor olaydın , oooo, ye ye bitmiyo , gelsin paralar , topu topu 6 yıl , tabi kazanabilirsen ! sonra ömründen ömür alan tus belası, sonra kölelik mantığıyla geçen asistanlık … çok değil 10 yıla manyak para kazanırsın, uğraşma paracıklarına para katmaya çalışma , temiz temiz doktor ol…
inanamıyorum , inanamıyorum….

doktorları kıskanıyoruz diyemeyenler ve cahiller bişey bilmezler bi de konuşurlar…

hasta bakma potansiyeline sahip olabilmek, doktor ünvanını kazanabilmek için neler çekiliyor, kimse bunu konuşmuyor, emeğin karşılığı yok bu ülkede. ”risk almadan ” sözünü anlayamadım!!! herşey maddiyat değil, biz hastaların CAN riskini alıyoruz, bu parayla ölçülebilir mi?? Ayrıca yurtdışını her söylemde örnek aldıklarını söyleyenler, hekimler yurtdışında ne kadar kazanıyorlar haberleri var mı ? yaşadıklarımızı insanların anlayamaması ne yazık…

Kesinlikle arkadasım , sana cok katılıyorum. Doktor olabilmek demek 30 yaşına kadar sosyal hayatının olmaması, özel hayyatını düzene sokamaman, kitaplar arsında boğulman, ailene vesevdiklerine vakit ayıramaman, günde baktıgın 200 hastanın ismini hatırlayamadığın halde hastalığını hatırlayabilmen, üstelik hatırlayamadığında hasta tarafından yeteri kadar iyi değilmişsin gibi bir muameleyi çekmen demektir.
Tüm bunları göz ardı ederek insanlar hayat kurtarmaya çalışıyorlar. Düşünü ki, sosyal hayatınızda karşılaştığınız en küçük bir sorun nasıl ki iş hayatınıza kimi zaman yansıyor, biz doktorlardan hayatlarında hastalar harici hiçbirşeyleri yokmuş gibi davranmalarını bekliyoruz. Bunu insan olarak kim zaman eşinden, annenden babandan bile bekleyemezsin. Yeri gelir sana isyan ederler. Bu nedenle sevgili “F. Ertosun ” arkadaşım dediğin gibi olayları sadece bir noktadan değil lütfen genelinden bakarak inceleyiniz.

özelde her alanda rant ve şirketleşme tahmin edebileceğinizden çok ötede arkadaşlar. size şunu söyliyeyim birileri üzerinden yer bulduğunuz her yoğun bakım hastası için aracı olan kişi hastaneden 100tl alır. eğer koroner hastası anjio olursa 100 stende 200 baypas ameliyatı olursa aracı 400 tl alır.(aracılar doktor olmaz. işletmecidir!!!) her özel hastanede hekim kazandırdığının %8 kdv den sonra %20 si eğer sabit maşını geçiyorsa farkı alır. hekim çok aranan veya çok saf değilse şartlar budur. (hepsi istanbul piyasası için geçerlidir) yani bu işletmeci arkadaş tamamiyle kapıya astığı ismimiz üzerinden kazandığının %20sini bize vermeye gocunuyorsa bundan sonra hastanenin duvarına kendi ismini asıp %100ünü alabilir ve şunu da beynine sokmalı eğer hasta o hastaneye bilmem ne hastanesi olduğu için geliyorsa doktor fark etmiyorsa zaten o fark etmeyen doktor o dediği paraya çalışıyordur ama hasta o hastaneye sırf doktor bilmem kim için geliyorsa kusura bakmasın işletmeci arkadaş doktor hastanesini kullanmak için ona canı istediği kadar para verecektir. bütün muayne haneler kapansada bu işletmeci bu kafayla para kazanamaz. doktorluk sanattır. kusura bakmasınlar iyi top oynuyo diye trilyonlar kazanan insanlar varken iyi hayat kurtarmanında bedeli olacaktır.

not: bu yazı tamamiyle kapitalist mantık ve bakış açısıyla söz konusu yazıyı yazanın anlayacağı dilden yazılmıştır. böyle olmasını istememek ayrı şey olanı söylemek farklı şeydir.

Ağzına sağlık hocam içeriden birisi olarak güzel demişsin. Biraz para kazanmış sağlık yatırımcısı olmuş. Biz biliriz ne kadar halkın saglıgını düşündüğünüzü. Bu ay istediğimiz karı yakalayamadik diye idrar tahlili yapmadan doktora BT istemesi için baskı yaptığınızı. Bir de sağlık diyor. Ayrıca biz biliriz sektörün rahatlamasını felan geç, amacın piyasayı kırıp ucuza doktor çalıştırmak. Kime neyi anlatıyorsun.

sırf bu zihniyet dolayısıyla doktorların hastalarına karşı yaklaşımı katiyetle doğrudur… nasıl ki bu insanlar olaylara kendi çıkarları açısından bakıyorsa biz de tamamen kendi çıkarlarımız doğrultusunda bakmamız gerekir… önemli olan sadece bizim kendimizdir. ne ülke ne de içinde yaşayan bencil ve de çıkarcı insanlar değildir…

Sayın Ertosun,
1. Sizinle aynı gemide falan değiliz, öyle olsaydık bile siz gemiden görünen manzarayı ballandıra ballandıra anlatıp, birtakım “saplantılı” kişilerin neden güverteye alınmaması gerektiğini vaaz ederken, biz alt kattakilerle beraber sizi o geminin güvertesinden okyanus sularına nakletmek üzere geliyor olurduk.
2. Saplantı demişken; siz, cehaletini arka cebindeki yeşilliklerle örtmeye çalışan, yatırım denince babasından miras kalan ya da iktidar yandaşlığı sayesinde aldığı ihaleler sonucu kazandığı paracıkları kılını kıpırdatmadan katlamayı anlayan pek sayın şahsiyetlerin hekimlik mesleğini değersizleştirme uğraşının, bir yere kadar siyasetin, bir yerden sonra psikiyatrinin konusu olacak bir saplantı olduğunu düşünüyorum.
3. En çok kullandığınız laf olan olan yatırımın, esasen tıp fakultelerinde insanlığın sağlığını geliştirme adına, eğitim fakultelerinde insanlığın dimağını geliştirmek adına, konservatuarlarda vicdanları ve yürekleri yenilemek adına yapıldığı oranda, sizin deyiminizle “verimli” olabileceğini bilemezsiniz elbet…vaktiyle yeterli yatırımı yapmamış olduğunuz dimağınızın kısıtlılığından da değil üstelik, tamamen sınıfsal aidiyetiniz size yüklediği bilinçten dolayı…
4. Siz; doktora 3000, taşerona 700, asgari ücret aman fazla kaçmasın 500-600 yeter diyen, kendini ücret belirlemeye yetkili gören piyasanın görünen eli beyler, sizin de rüyanızda rabbiniz clevaland diyebilir ve fakat kazası var, acil durumu var bu sağlık denen meretin. Misal; 112’nin saplantılı doktorlarına, ucuza gelsin diye hem sürücülük hem hemşirelik yaptırdığınız ATT’sine, sabahın 4ünde acilde saplantılı uğraşılarıyla meşgul olan nöbetçi hekimlere ihtiyacınız olabilir… eliniz değmişken yeşillerinizin bir kısmını şahsınıza özel gezici-saplantısız sağlık ekibi kurmaya yatırsanız faydası olur belki…Vicdanınıza değil ama bedeninize belki…

YATırımcııı,benimle doktorumun arasına girip ekmek kazanıp buna şükredeceğine hem beni hemde “insanlığın var oluşundan beri tüm dinlerce ilim sayılan tababet “mensupları hakkında “HARAM” ithafında bulun…Önce sen kimsin!!Paran varsa git BORSA oyna,sizler ancak insanları OYUN malzemesi görürsünüz..Devlet yeterli ve uygun sağlık sistemi oluşturabilse aç kalırsınız…Keyfin için akşam yemeğine 200tl hesap verip hayatta kalmak için ağlayarak başvurduğun şahısa para biçiyorsun,sizin gibiler 10 gün hayattan çekilse ne olur “zammı gelir herşeye”..bizler 10 gün hayattan çekilsek gün başına 10.000’ler ölür..ŞİMDİ karar ver kim daha değerli,ÜNLÜ bir makam sahibinin dediğini değiştirip ileteyim “PARANI DA AL GİT”

şimdi girsem 1.5 senede işletme masterı yapar işletmeci olurum.bu kişi de şimdi girsin tıp fakültesine 11 sene sonra eşit koşullarda kendisi ile bu konuyu konuşalım.

Siz her gün akşam evinize gidip, gece kendi yatağınızda uyurken bizler yılın yarısında geceleri hastanede monitor sesleri arasında saat başı uyanarak geçiriyoruz. Evimizde uyurken de gece 03’de acil ameliyat var diye çağrılıyoruz. Siz takım elbisenizi giyip hastanenin özel müdür odasında çayınızı yudumlayarak çalışırken, biz üstümüzde forma kan revan içinde ölmek üzere olan insanlarla, yoğun bakım hastalarını aspire ederek, üstümüze kusan hastanın kusmuğunu temizleyip bir yandan hızlıca ekmek arası sipariş ettiğimiz birşeyleri yeyip öğünlerimizi atlatıyoruz. Buralara gelebilmek için ilköğretim ve ortaöğretim ve üniversite hayatımız boyunca arkadaşlarımıza kıyasla kat kat fazla çalıştık, gençliğimizden fedakarlıklar ettik ve kafa patlattık. Siz bizi anlayamazsınız! Siz oturduğunuz yerden bize aldığımız parayı çok göremezsiniz. Para için şu söylediklerinize bakın. Ayıptır yaa!

Emin olun bu ülkede sağlık sektöründe işletmecisi, hemşiresi, ambulans şoförü… v.s. hepsinin içinde hastayı en çok düşünen, en çok önemseyen DOKTOR’dur. Görüyoruz etrafımızda bizimle aynı parayı alan, daha az yorulan diğer sağlık çalışanlarının zihniyetlerini. Biz doktorlar herşeyin farkındayız. Sizin de hangi amacı güderek bu sözleri sarfettiğiniz aşikar. Nedir bu doktor düşmanlığı, nedir bu doktora karşı kıskançlık!

Doktorun aldığı / aldığını sandığınız üç kuruş gözünüze battığı kadar; dolandırıcılık yapan kamu personellerinin, rüşvet yiyen müdürlerin, banka soyan haydutların, televizyonlarda medya maymunluğu yapanların götürdüğü trilyonlar gözünüze batmaz!

sağlık çalışanları en başta da doktorların yaptığı en küçük bir hata insan canına mal olmaktadır. uzuun mesailerle ve az miktar maaşla çok konsantrasyon beklemek cahillik olur doğrusu. en ufak bir hastalığımız olduğunda doktorların gözünün içine bakıyoruz. insan sağlığına paha biçilemez bence.. insan sağlığı üzerine de ticaret yapılamaz. bırakın doktorlarımız hakettikleri maaşı alsınlar hatta tüm sağlık çalışanları çünkü her işin başı sağlık unutmayalım..

bu adam elbet hastalanır,,hastalandıgında bu adamı tedavı eden hekımı de bu adamı da bu adamı tedavi eden hekimi yetiştiren hocayı da…

Hekim hastasına her müdahale edişinde(özellikle cerrahi bölümlerde) aslında ”VİCDANİ” bir risk almış olur, bu sizin maddi risk hesaplarınıza benzemez F.Ertosun, hekimlik bu yüzden kutsaldır her ne kadar kar hırsı ile kaplanmış beyinleriniz anlayamasa da.
Bu sömürü sistemi bizim üzerimizde baskı kurmaya çalıştıkça biz daha da örgütleniyoruz daha da güçleniyoruz, bundan sonra doktorları sadece hastane de değil alanlarda da göreceksiniz.

sen nasıl bi adamsın beee asıl kazanan olması gereken senmişsin, nasıl bu kelimeleri söyleyebiliyosun…tabi ucuza doktor sana peşkeş çekilcek yok pahasına çalıştırcaksın kazancına kazanç ekliceksin..yemezler canım senin gibi akıllı geçinen adamları çok gördük biz!!!!!

doğru söylüyorsun bu adama cevap yazıp zamanı ve enerjiyi boşa harcamak haram 🙂

bir deli bir kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış gibi bir izlenime kapıldım.neyse kale alıp yorum bile yazmaya gerek yok ya neyse arkadaş mental letarde biraz bide nereyi işletiyormuş sağlık derken hangi sektörden bahsediyor ben anlamadım.

Git başka yere yatırım yap o zaman! mesela büyük baş hayvan al, sen ne anlarsın sağlık işletmesinden…

CEVABEN!!!!!!!!!

Değerli hekim arkadaşlarım,

80li yıllar.. Kimliğini şaşırmış bir cunta postallısı, omuzlarında taşıdığı sarı sırmalar, sarı teneke yıldızlar ve sırtını kamburlaştıran 500.000(beşyüz bin) insanın ağırlığı ile kambura yatmış vicdan dürtmesine bağlı bir sesle GATA salonunda höykürüyordu. (Höykürmek ulumak ve haykırmak arası, primatlara özgü, amigdala kaynaklı bağırtı anşamında kullanılmaktadır.)

O da aynen şimdi olduğu gibi eşeyi meşkuk ama namı belli tosunlama yapıyordu. Diyordu ki; ‘Doktorlar bayrağı tutmak için bile para isterler.’

Bir Allah’ın kulu çıkıp ‘Doğru! Bir general, kerhane patroniçesi, tosun doğuran bir çamur dolu rahim sahibesi bayrağı tutmak için ne kadar para istiyorsa ya da istemiyorsa bir doktor da aynen o kadar istiyor ya da istemiyordur!’ diyemedi.

Ben, en az yirmi yıldır yazarak soruyorum. Ne general eskisinden ne de onun pisliğine konmaya alışmış tosunikus bok böceklerinden yanıt gelmedi.

Ama birşey oldu: hekimlik, b,r meslek olarak yıpratıldı. İnfaz edildi.

O günden bu yana önüne gelen, bilgisayar karşısında adsız kalabildiği için cesaretlenen aslında iki sözcüğü bir araya getirmekten aciz, ne kadar hödükos-yavşalavukis cinsi er niyetine tosuncuk varsa hekimleri yazar oldular. Kıskandılar, hayali onlarca hekiminuzuvları bir taraflarına girmiş gibi nazenin naşeler sergilediler. Kimi ilk mektep mezunu düzeyinde tekerlemelerle kimi orta-lise bitirmiş götten dolma bilmişlikle kimi de yüksek okul mezunu angutlukla hekime yönelik düşmanlıktan asla vazgeçmediler.

Hele TÖ kısaltmasıyla anılan köşe dönücülüğün bayraktarı (o da 12 Eylül zararlılarındandır!) zatın zamanında önüne gelen, iki eliyle arkasını kapatarak her türlü işi yapmaya koyuldular. İşte o zaman poliklinikler açıldı. İşter o zaman sağlıkla ilgili işlerin başına kimi hamhalat zırtapozlar geldi

Ve bugün listemizde günlerdir adeta ağırladığımız birisi var. Tanımı uyuyor.

Bir de fıkra anlatayım:

Adam iş arıyor. Haftada bir saat çalışır ayda beş milyar alırım demiş. Görüşmeci sormuş:

” Seksi ve seyahati sever misiniz?”

“Kim sevmez! Elbette severim.”

“Güzeeel! Öyleyse .iktirip gidebilirsiniz”

Tosuncuğa sormak gerek. Ya da sormadan,,,,,,ip gitsin!”

Kimliğimi yazarken unvanımı kullanacağım. Tosuncuk unvan taşımıyor. Ama markası belli…..

Ne kadar parası varsa içine sıkıştığı fıçıda, kendi bokunda boğulurken boğazından gelir inşallah!

Prof.Dr. Yıldırım B. Doğan

SON CÜMLENİZDEKİ DUANIZA BİNLERCE KEZ AMİN DİYEREK YAZINIZI BEĞENDİMİ DİLE GETİRMEK İSTERİM…

TOSUN bey DOKTORUNUZ bu durumunuza ne diyor .Merak ettiğim için soruyorum.

çok tepki çekecekmiş biliyomuş, neyi tüyü belirsiz yatırım portföyünle kurduğun hastanenden kazandığın para belli ki 7 sülalene yetmiyor, aksi halde ülkemizde nadir bulunan aklı selim insanların karın tokluğuna (bakınız uzman maaşına adamın yazdığı kadar bile değil) canla başla yaptıkları mesleklerine o samimiyetsiz dilini uzatmazdın..Alan değiştir canım bak aday adayları alınıyo, bi adayda sen olursun ceylan derisine!!!!!!!

Enbaşta tüm doktorlara saygılarımı iletmek istiyorum gelelim doktorları kan emici bir asalak gibi gören saglık işletmecisine ve doktorun kazancını kendine dert edinen kahve köşelerinde bile yüz defa ekonomiyi terör sorunu işsizligi ve bilumum derdi çözen çok bilmiş insan topluguna !!! ben iktisat mezunuyum aldıgım ücret 3000 ytl eşim hemşire aldıgı ücret doner sermaye ile 2400 totalde 5400 4 yıl okudum okulun son 2 senesi açıkçası sadece sınav zamanı çabaladım mezun oldum aldıgım para 3000 ise kusura bakmayın ama arkadaşlar 1. sınıftan 6. sınıfa kadar resmen sürünen tus sonra asistanlık gibi çok agır aşamalardan geçen yüzlerce saat nöbet tutan insanların aldıkları paraya da mümkün ise laf etmeyin bu kadar çok zorunuza gidiyorsa hekimlerin aldıgı para bu kadar batıyorsa size siz hekim olamadı iseniz okutun çocugunuzu onlar olsun o imrendiginiz paraları alsınlar bir meslek grubuna sürekli klişe laflar ile bu kadar haksızca yüklenmeyi hoş karşılamıyorum ayrıca madem bu kadar şikayetçisiniz doktorlardan neden hastanede kamu özel farketmez gittiginizde neden at kalçasında sinek gibi yapışıyorsunuz neden bin bir türlü yalakalık yapıyorsunuz doktorlara (BELKİ 10 DEFA ŞAHİT OLMUŞUMDUR BU TÜR ŞİRİN BABA ŞİRİNE KILIKLI MÜMTAZ TOPLUM BİREYLERİNE ) ama hastaneden çıktıgınız anda kasap işi bilmiyor iyi tedavi etmedi bla bla lba lafları niye konduruyorsunuz sorunumuz bizim toplumca ikiyüzlü olmamız olabilirmi yüzüne gül işin bitene kadar iyi görün sonra koy gitsin mantıgında oldugumuzdan olabilirmi
bugüne kadar defalarca hastaneye gittim tercihim genelde de hep özel oldu ama kamuda olsa gittigimde hiç terslenmedim kaba söz işitmedim fakat siz konuşmayı bilmez iseniz ilkokul terk genel kültürünüz ile karşınızdaki insanlara saygısızlık ederseniz agzınızın payını aldıgınızdada azarladı beni dr derseniz ona birşey diyemem elbette sorun toplumun ikiyüzlülügü ve kıskançlıgı polise zam verilir seyyanen ögretmen bagırır ögretmene verilir polis bagırır mühendise verilir mimar bagırır avukata verilir daire başkanı bagırır genel müdüre verilir müsteşar bagırır yahu bu kısır döngü hiçmi bitmez hep klişe laf şu onlar napıyorki bu kadar milletin cüzdanında maaşında aldıgında ettiginde gözü olan toplum varmıdır başka bir yerde bilemem ama ben çok sıkıldım bu tür safsatalardan okusaydınız kardeşim okusa idiniz ben ilkokul bile bitirmemiş bir uyuşturucu baronunu kıskanıyormuyum milyon dolarlar kazanıyor diye :)) veya günde 1000 dolara escortluk yapan bir kadını niye çok kazanıyor diye kıskanıyormuyum :))) hurdacılık yaparak ciddi paralar kazananı kıskanıyormuyum ya örnekleri çogaltabiliriz :))) dünyada herkes eşit ücreti alamaz bunu kafanız basmıyorsa ltf en azından susunda acaba bir fikri varmı diye düşünmeye sevk edin bizi 🙂 konuştukça demiri çalınmış çimentosu eksik bina gibi çöküyorsunuz :)))

Arkadaşlar bu “tosuncuğun” kuyruk acısı var belli ki. Korkağın pısırığın beceriksizin biri oldğundan şüpheniz olmasın. İsmini de saklamış zaten. Aptallarla muhatap olacak değilsiniz. Siz onu tanıyorsanız bana gönderin ben tosunlara çok iyi binerim.

f. ertosun kimdir, nerdedir?hangi sağlık işletmesinin yatırımcısıdır, açıklasın ki biz de kimlerle nerde çalışmayacağımızı bilelim

ticaret murekkep yalayanların olmadığı sektör olduğu için böyle düşünmeleri doğal…

maalesef böyle bir görüş yaygınlığı var arkadaşlar. eğitimle falan çözülecek bir şeyde değil. buna tek cevap bizim örgütlü davranmamız ile verilir. insanlar kıçlarındaki yırtık donun nedenselliğinin düşünmeden dr.un aldığı maaşı tartışıyorlar. sen kimsin? bu hakkı kendinde nasıl görüyorsun? ama şöyle bir gerçekde var. bu adamın bu hale gelmesinde maalesef hepimizin suçu var. her olay birbiri ile bağlantılı. gücümüzü aşan olaylar var ama yinede tabip odası hep güçlü olmak zorunda. Emeğimizi sömürtmeyelim arkadaşlar. bu durumda en çok zararı halk çeker ama oda sorumlu dr maaşının bu hale gelmesinde seyirci olduğu hatta sevindiği için.

SANA SESLENİYORUM… ben sadece bir tıp fakültesi öğrencisiyim , bana laf düşmez ama yine de kendimi tutamadım ! bir düşün bakalım yatırımcı bey sen tüm malını mülkünü şu dünyadan çekip , o akrepli cebine koysan…NE DEĞİŞİR Kİ ??? peki doktorlar sadece 1 hafta görevi bıraksalar nelerini kaybedersin??? aciz yorumlar yapma lütfen !!! senin işletmeciyim dediğin şey varya işte ben onu öss de ayak parmaklarımla tuttururum … elimize düşmen dileğiyle … (sadece bir tıp fakültesi öğrencisi)H.İBRAHİM ALTINCI

ya şu salak yazıyı ısıtıp ısıtıp milletin önüne koymayın yeter artık..

Editör : Okuyamadık bulamadık diye mesaj geliyor o yüzden yayınlıyoruz. Açıkçası niye bu kadar okundu biz de anlamadık.

ertosun bey ayda kaç tl kazandığını neden söylememiş.erkekse çıksın söylesin. işleri kötü herhalde, sıkıntısı olan insan hastane mi açar. gidip başka sektörde çalışabilirdi. altın alsaydı trilyonluk sermayesiyle(hastane açabildiğine göre)şimdiye kadar tonla kazanırdı.neden sağlık sektörüne yatırım yapmış madem.dediği gibi olsaydı bütün sağlık işletmelerinin sahipleri doktor olurdu.tabiki sağlık sektöründe aslan payı doktorun olacak. ameliyat yapıp gece uyuyamayan işletmeci değil demi, yada acilde koşturan gece gündüz çalışan ex olacak yada olmuş birinin yakınlarıyla uğraşan işletmeci değil.candan daha önemli bir risk mi var ki kendi paralarının hesabını yapıyor. birde işletmeci olabilmek için ya babasından kalan parayla yada usulsüz vergisiz işlerle bu seviyeye geliyorlar.11 yıl okunuyor bi cerrah olabilmek için.ve hangi cerrah bitiirnce hastane sahibi olabilirki. sistemin işlerini madem uygun bulmuş bunu kendi sektörü içinde uygun demeliydi.sistem bana kötü sana güzel gel keyfim gel.nasıl utanmadan böyle birşey yazıyor anlamak mümkün değil.kedi ciğeri yemiş, ertosun bey kedinin peşine düşmüş. kediyi öldürenlere hak veriyor.kendi mezbahanesinden bi ciğer gitmiş. tosunlarından bir ciğer gitmiş kime ne yaaa:)

bu yazıya söylenecek fazla söz yok.çalıştığım devlet hastanesi acil servisteki meslek lisesi mezunu sağlık memuru 2200 lira kazanıyor.pratisyen hekim ise 2450..uzman 2500 alıcaksa sizin dediğinize göre pratisyenin 2000 fln alması lazımgelir.o zaman yanımda çalışan sağlık memuru 1500, sekreter 1000, hasta bakıcı 750, güvenlik 500, temizlik işçisi 250 lira alsın.o zaman sizin gözünüz doyabilir…

sayın ertosun burdaki doktorların hepsi sana kosun … tepki çekeceni bile bile ne konusuon lan … zihniyetini belli etme bari … ben tanıorum yafrum sağlık işletmecisi … biz hastaya nasıl ne kadar faydamız dokunur die düşünürken sizler şu hasta dan nasıl ve ne kadar alırım die düşünüosunuz. yakınım sağlık işletmecisi olduğu için …çok ii biliorum… parasını alıo hastaya imkanlarınız yetmediği için sonra yine devlete yolluosunuz yada üniversiteye …ayrı bi konuya değineyim seninki risk deil mi… doktor yumruk yiyo doktor kafasına sandalye yiyo doktor tehdit alıo doktor öldürülüo ama senin derdin para nie senin için risk nedir paradır bizim için risk nedir sağlıktır … fark burda riskine ……………… yine de 3000 lirayla calısacaksam senin köpeğin olacağıma devletimin malı olurum… doktor olmadan sen bi hiçsin anla bunu lan …

Siz birazda size haram olan paradan bahsedermisiniz diş için özel hastaneye giden bir insana bütün bölümleri gezdirip devlete cıkardıgınız paralardan bahsedin 10 milyonluk acilde ilaç yapıp numaradan bir serum takıp sonra yok yatak parası yok bilemem ne parası deyip 500 e fatura cıkarmanızdan sonrada aynı hastadan gidip birde devletten bir o kadar para alıp parası helal olan sereflilerden bahsedermsiniz sizin gibiler yüzünden bu devlet doktorun parasına göz dikti batırdınız devleti…

Sağlığı alınır ve satılır meta haline getirip herşeyi paralı hale getiren zihniyetin amacı devletin parasını yani milletin parasını kapitslist tekelci zihniyete zahmet etmeden vermenin en güzel yoludur…İstense sağlık hizmetleri bedava olamaz mı? yok i,lla paralı olacak,insanlardan kesilen primler yetmezmiş gibi bir de giderek artan fark ücretleri ile kapitalist piyasa düzeni elimizde ne var ne yok alacak.Daha çok almak için sağlık çalışanlarının ücretleri sürekli olarak azaltılacak,yok olmadı,geri kalmış ülkelerden sağlık çalışanı ithal ederek ücretleri düşerecekler..amaç milletten toplanan vergileri bu şekilde özel sektöre verecekler..Herkes meseleye bu yönde bakmalıdır.Hekim ve diğer çalışanların bu sistem içinde hiçbir değeri olamaz..sistem devam ettiği sürece kapitalist sistem adım adım sonuca gidecektir..

Hekimin aldığı ücret eğitim süresi,iş riski,tazminat riski,eğitimin devamlılık gerekliliği,yıpranma payı,eğitim süresinde harcanan aile payı…hesaplanırsa milletvekilinden kat ve kat fazla çıkar.kimse bunları hesaba katmadan kendi kendine hekimin ücretinin fazla veya eksikliğine yönelik yorum yapmasın..Baktığınız her hasta size tazminat davası açabiliyor,para kazanmayan biri bunu nasıl öder,hiç düşünmüyor musunuz?Avrupa ve Amerika ayarında tazminata hükmedilebiliyorsanız o ayarda ücret almanız gerekmez mi?

Dünya yatırımcı getirmek için bir sürü teşvik veriyor şu yazılara bakın.Çin çevreyi ve saglıgı bile düşünmeden,en düşük asgari ücretle Dünya Yatırımcısına gel diyor ne olursan gel…
Yatırımcı en düşük ücreti teklif etmesi onun yatırımın gücü ile ilgilidir.Hakkıdırda.Siz bu paraya çalışmayabilirsiniz,o kadar.
Bu ülkede TCMB başkanı maaşı,Büyük kurumların Yöneticileri kaç para alıyor bilmiyormusuz.Dünyada CEO maaşları bir servet.
Artık tüm meslekler rekabete alışmalıdır,başarılı olan iyi kurumlara transfer eder.
Bakıyorum tüm mantık bize iyi maaş verilsin,ama bakın bakalım etrafınıza çok iyi,iyi,vasat seviyede arkadaşlarınız yokmu?
Basit bir örnek vereyim Hasta profilini yurt dışı hastayı tedaviye odaklamış bir kuruluş ile yurdum insanına hizmet veren kurum aynı ücretlemi hekim çalıştırmalı sizce.
Birincisi eşit uzmanlıkta TIP-konuşulan ve yazılan-İngilizcesi aramayacakmı?Yeni çıkan tanı ve tedavi cihazını getirdiginde teknik kullanım kitabını okuyup onu hızla devreye alacak ve kullanacak,teknik problemlerini anında yazarak ve görüşerek çözen hekime yukarıdaki ücreti vererek bu vasıftakii hekimi çalıştırabilirmi.?
Artık VASAT olmanın dayanılmaz kolaylıgından,VASIFLI olmanın zamanı geldi geçiyor beyler.
Artık Bilginin bu kadar kolay ulaşıldıgı günümüzde,tüm Dünyada sizlerin ukala,bilmiş diye niteleyeceginiz bir “hasta” grubu geliyor önce buna hazır olmalısınız…

hiçbirimizin olmadığını varsay…sen bir hiçsin…senin olmadığını varsayalım biz hep vardık hep var olacağız… bilgi bizim emek bizim… sen kimsin be…

varsayalım hiçbirimiz yokuz…sen hiçbir şeysin… varsayalım sen yoksun…biz hep vardık var olacağız… emek bizim bilgi bizim… sen kim oluyorsun be…

Sayin Ertosun sizden yaptiklarimiz icin özür diliyorum. Meğer neler yapmışız bilmeden.. eger sevgilileriniz ya da metreslerinizle bir geceligine ozel ucaginizla gidip pariste romantik bir akşam yemeği yiyememenize, yaz gelirken birkaç milyon dolar verip tekne alamamaniza, günlerdir aynı jipe binmek zorunda olmaniza, hala 1000-1500 metrekarecik villada sıkış tepis oturmaniza biz sebep olmussak çok ama çok üzgünüz… bizim yuzumuzden gönül rahatligiyla hastaların ***, vampirlik yetilerinizi bizim yüzümüden kullanamiyorsaniz gercekten uzgunuz…Ama siz bize aldirmayin kurtarın kendinizi .. bize guvenmekle boş yere zaman harcamayın … Size layık olduğunuz hayatı vaadedecek potansiyel mutlaka vardır.. pazarlama yeteneğinizi ve becerilerinizi kullanıp yatarak para kazanma alternatifini mutlaka düşünün derim :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.