Kategoriler
Haberler

İlaç tarihi müzesi

Hassas teraziler, majistral (el yapımı) ilaçlar, yıllar önce kullanılan yazar kasaların sergilendiği mekan 1960’lardan bugüne ilaçların dünyasını yansıtıyor. 1970’lerde yazılmış reçeteler, kentteki ilk eczacının kartiviziti gibi eşyaları da barındıran yapı, eczacılık tarihinin gelişimini somut örneklerle görme şansı oluşturuyor. 

Müze, 100 yıllık eczacılık tarihini, ilk ilaç örneklerini görmek isteyenlerin akınına uğruyor.
Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi, müzeyi, eczacılıkla ilgili geçmişi gelecekle buluşturmak amacıyla iki yıl önce oluşturduklarını söylüyor. Sergilenen materyalleri yoğun bir çaba ile biraraya getirdiklerini belirten Özelçi, böylece meslek kültürünü sonraki nesillere aktarmayı hedeflediklerini anlatıyor. 

Müzede, eczacılık tarihine ait nesnelerle ile mesleğin bir asırlık değişimini izleme olanağı oluşturduklarını dile getiren Özelçi, şöyle devam ediyor: “Türkiye’de eczacılık alanında pek fazla müze bulunmuyor. Biz bu alanda bir eksikliği gidermek amacıyla müzeyi iki yıl önce açtık. Burada, meslekte kullanılan ilk baskı makinaları, majistiral(el yapımı) ilaçlar, tablet basma makineleri, eski teraziler var. Müzemizde üç nesile ait izler, tarihe yön verecek materyaller bulmak mümkün. Eczacılığın gelişimini yıllara yayıllmış haliyle görme olanağı var. Ben 25 yıldır bu sektörde çalışıyorum. Benim hiç görmediğim ilaçlar var. 1960’larda ilaçların büyük oranda el ile yapıldığını görüyoruz. Ancak bugün ilaçların tümü otomasyonlu sistemlerle üretiliyor. Eczanelerde hiç el ile yapılan, üretilen ilaç yok. İlk reçeteleri de görebiliyoruz. Reçetelerin üzerindeki ilaçlara baktığımızda 1970’e yazıldığını görüyoruz. Burada aynı zamanda ilk eczacı ‘Mehmet Sabri’ isimli kişinin kartviziti var. Yani eczacılık dünyasının her dönemine ilişkin izleri ziyaretçilerimiz görebiliyor.”

Müzenin mesleğe yeni başlayan eczacılar ile meraklı vatandaşlar tarafından ilgiyle gezildiğini aktaran Özelçi, “Burası gerçekten önemli bir boşluğu dolduruyor. İçerisi ilginç eşyalarla dolu. O yüzden odamıza gelen insanlara burayı mutlaka gezdiriyoruz. Gezenler de sergilenen eşyaları gördüklerinde gerçekten şaşırıyor. Tabi biz müzeyi gün geçtikte, yeni elimize ulaşan tarihi eserlerle zenginleştirmeye devam edeceğiz:” ifadelerini kullanıyor.

Kaynak: Medimagazin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.